Zbavme se lupů jednou provždy
Z povrchu našeho těla se stále odlupuje vrstva kůže, a to platí i pro pokožkuhlavy. Ruku na srdce, kdo z nás se někdy nepotýkal s drobnými bílými šupinkami,které nám z vlasů spadávaly přímo na ramena oblečená do černého svetru?
Lupy. Hodně viditelné šupinky kůže, které nám znepříjemňují život svěděním čipálením. Jsou to v podstatě mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrnémmnožství. Mohou mít mnoho podob i příčin a vyskytují se na mastné i suchépokožce hlavy.
Tvorba lupů je proces, který nelze zcela eliminovat, mírné šupinatěníkůže lze ohlídat správným používáním kvalitní vlasové kosmetiky, úpravouživotosprávy či doplněním vhodných vitaminů. Lupy, které jsou způsobenynemocí, jako je seborrhoická dermatitida, lupénka či atopický ekzém, by měldiagnostikovat a léčit dermatolog.
Tip od našich babiček! Vyzkoušejte potírání hlavy citronovou šťávou –podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich nadměrnému maštění a svědění kůže.
Proč ale někdo lupy má poměrně často a jiný sotva ví, co jsou? Vinu můžemepřičítat poruše mazových žláz. Právě proto mívají větší problémy s lupymuži – jejich pokožka je obecně mastnější než ta ženská. Příčinou jsou jejichhormony, které stimulují produkci mazu.
Nejčastějším projevem lupů je svědění vlasové pokožky. Je však důležitémyslet na to, že bychom si pokožku hlavy neměli škrábat. Škrábání náš problémtotiž jen zhorší. Naší další častou chybou je přílišné kartáčování vlasů scílem dostat lupy pryč. Kartáčování ale pokožku jen zbytečně dráždí.
Jaký vybrat šampon?
Na pokožce hlavy je často přítomna kvasinka Malassezia furfur, neboPityrosporum ovale. Šampony by proto neměly obsahovat alkalické mycísložky, silikony, barviva, ani konzervační látky (parabeny). Naopak bychom siměli vybrat šampony s obsahem zinku, selenu či konopného oleje, které působízklidňujícím a antiseptickým účinkem.
Lékaře navštivte v případě, že:
V případě velkého počtu lupů proto doporučujeme šampony s antimykotickýmpůsobením (piroctolamin, ketokonazol – například Nizoral). Při zahájení léčby jeale dobré zamyslet se, jaký typ lupů a vlasové pokožky vlastně máme.
Mastné lupy
Vyskytují se na mastné a svědivé pokožce hlavy. Lupy jsou větší aulpívají spíše na pokožce než na oblečení. Je vhodné používat šampon se silnýmiprotiplísňovými a antibakteriálními účinky. Při řešení tohoto problému pomáhajíúčinné látky jako pirithion zinku, selen, piroctolamin, (Vichy Dercos –mastné lupy, Cutishelp konopný šampon, Ictyocare).
Suché lupy
Tento typ lupů vypadá jako malé drobné šupinky, které jsou vidět po celédélce vlasů nebo na oblečení (ramena, záda), někdy vypadají jako poprašeksněhu. Pokožka může být suchá, svědivá a podrážděná, můžou se objevit i červenámísta. Pro léčbu se doporučují uklidňující a hydratující šampony –fyziologické šampony, Ictyocare, Vichy Dercos na suché lupy.
Tvorbě lupů ale můžeme zabránit také úpravou jídelníčku. Správná strava námtotiž pomůže zabránit vysoušení pokožky.
Nutný je dostatečný pitný režim a v jídelníčku by neměly chybětpotraviny, jako jsou zelenina, ryby, vejce či semínka (konopná, lněná,dýňová). Naopak bychom se měli vyhýbat smaženým jídlům, mléku, sýrům(především zrajícím), cukru, bílé mouce, čokoládě nebo arašídům.
Pomoc můžeme rovněž hledat u nejrůznějších doplňků stravy. Doporučujinapříklad beta karoten, vitaminy B, selen, probiotika, chlorellu, pupalkovýa rakytníkový olej či Omega 3, 6, 9 mastné kyseliny.
10 nejčastějších příčin vzniku lupů