Co je vlastně betakaroten?
Kdybychom si prohlíželi čistý B-karoten, viděli bychom krásné, tmavě oranžovékrystaly. Však ho také v přírodě u mnoha organismů můžeme jako oranžové barvivonalézt. A protože má mnohem důležitější vlastnosti než tu svou nádhernou barvu,povíme si o něm něco více.
Beta-karoten je látka, ze které po jejím požití vzniká vitamin A. Proto obeta-karotenu mluvíme jako o prekursoru vitaminu A. Není v tom sám – prekursoryvitaminu A jsou i alfa-karoten, lykopen a dalších asi padesát látek. Všechnytyto sloučeniny se v přírodě běžně vyskytují zejména v zelenině a ovoci.
Mezi nejbohatší přirozené zdroje beta-karotenu patří mrkev, brokolice,kapusta, špenát, hrášek, řeřicha, mango, papája, meruňky, nektarinky a broskve.Nalézt ho můžeme i v živočišných produktech, například ve žloutcích, másle, aletaké třeba v rybách, jako je losos. Beta-karoten se tepelným zpracováním neničí,jen se může měnit poměr jeho dvou složek, což nijak zásadně neovlivní jehovlastnosti, ale může významně ovlivnit jeho vstřebávání do těla.
Beta-karoten funguje také jako antioxidant
Ve všech přirozených zdrojích je beta-karoten přítomen ve dvou různých(prostorově rozdílně uspořádaných molekul) formách. Synteticky je ovšem vyráběnapřevážně jen jedna forma, proto bychom neměli na přírodní zdroje zapomínat, ikdyž beta-karoten užíváme ve formě doplňků stravy. Toto je důležité zejména ukuřáků, u nichž se názory na bezpečnost dlouhodobého užívání syntetickyvyráběného beta-karotenu různí.
Kromě toho že je jedním ze zdrojů vitaminu A, funguje v lidském těle takéjako antioxidant. Nedostatek těchto látek je spojován s rizikem snížení celkovéobranyschopnosti organismu, vyšším rizikem vzniku nádorového onemocnění a takézhoršenou tolerancí pokožky na sluneční záření.
Má také jednu úžasnou vlastnost – nepředávkujeme se jím. Naše tělo si z něj„vyrobí“ jen tolik vitaminu A, kolik skutečně potřebuje, a zbytek uloží. Aprotože je beta-karoten lehce rozpustný v tucích, uloží se do našeho podkožníhotuku a krásně nám zbarví pokožku. To je ta kýžená „broskvičková“ barva. Ani toto zabarvení ale není trvalé. Pokud příjem beta-karotenu snížíme, po časepostupně zase vybledneme.