Antibiotická rezistence aneb hrozba ztráty účinnosti antibiotik
Buďme rozumní a užívejme antibiotika s rozumem. Je nezbytné chovat se zodpovědně, protože příprava nových léčivých přípravků, proti kterým nebude rozvinuta rezistence, trvá řadu let.
Cílem antibakteriálních látek je zneškodnit původce bakteriálníinfekce nebo alespoň omezit jeho růst. Látky musí být zároveň bezpečné prolidský organismus.
Přítomnost bakterií neboli mikroorganismů v jednotlivýchčástech lidského těla představuje zcela přirozený jev, který neovlivňujezdravotní stav za podmínky zachování rovnováhy. Pokud ovšem dojde k převazemikroorganismů v těle hostitele, ať už z jakýchkoliv příčin (snížení imunity,častá nemocnost, léčba specifickými léčivy), tak jsou mikroorganismy schopnyvyvolat v těle infekci. Jestliže pak lidský organismus s přemnoženými kmenypatogenů není schopen bojovat, je potřeba navštívit ošetřujícího lékaře, kterýblíže určí diagnózu a stanoví adekvátní léčbu.
VIRUS NENÍ BAKTERIE
- Proti virovým nákazám, jako je běžné nachlazení, bolest v krku či chřipkanejsou antibiotika nikterak účinná, což je nutné si uvědomit.
- Běžné virové onemocnění je možno zvládnout i samoléčbou po předchozíkonzultaci s lékárníkem, který může doporučit užívání:
- analgetik či antipyretik ke zvládnutí bolesti zad a svalů a při horečce,
- dekongestiv, které působí na nosní sliznici při ucpaném nosua obtížném dýchání,
- léků k odhlenění či léků na tlumení suchého a dráždivého kašle,
- kombinovaných léčivých přípravků k úlevě od příznaků chřipky anachlazení,
- vitaminů, převážně vitaminů C a D a minerálních prvků selenu a zinku,
- bylinných preparátů s obsahem hlívy ústřičné, beta-glukanů, echinacey,šípku a dalších na posílení obranyschopnosti organismu,
- probiotik a vitaminů k prevenci a posilování imunitního systému.
- Dále je nezbytné dodržovat pitný režim, ideálně v podobě bylinkových čajůa vody.
- Klid na lůžku je zcela zásadní pro rychlé uzdravení
Co přispívá krezistenci na antibiotika?
- Nesprávné užívání antibiotik. To zahrnuje užívání při virových infekcích,stejně tak jako užívání širokospektrálních antibiotik při stavech, u kterýchto není potřeba.
- Zbytečné předepisování.
- Nespolupráce pacienta a lékaře při léčbě antibiotiky.
- Nedodržování dávkování včetně nadužívání a nevhodná délka léčby.
- U bakterií se všeobecně vyskytuje přirozená schopnost odolávatantimikrobiálním léčivým přípravkům a schopnost předávat si tuto informacimezi sebou prostřednictvím genetické výbavy. Tento přenos je realizovatelnýnejen v rámci stejného druhu bakterií, ale i mezi různými druhy. To může véstk rezistenci bakterií vůči antibiotikům, na které byli předtím citlivé.
- Nedostatky v základní hygieně.
Pravidla a jakpředejít rezistenci na antibiotika
- Diagnózu stanovuje lékař se snahou zvolit co nejvhodnější typ léčivéhopřípravku.
- Není na místě dožadovat se předpisu na antibiotika „do zásoby“.
- Zásadně neužívat antibiotika zbylé z léčby předchozího onemocnění čipředepsaných jiné osobě.
- Léčba nemá být přerušena, ani v případě úlevy od symptomů.
- Předepsané léky se mají užívat přesně dle předpisu ošetřujícího lékařenebo lékárníka. To znamená dodržování dávkování, času a délky léčby.
- Nepoužitá léčiva včetně antibiotik je nutné vrátit zpět dolékárny za účelem bezpečné likvidace a ochrany životního prostředí.
- Vakcinace neboli očkování ohrožených skupin obyvatel jakojsou malé děti, starší osoby a pacienti trpící více nemocemi dokáže zabránitrozvoji některých život ohrožujících infekcí.
- Domácí samovyšetření kupříkladu CRP testem může včas odhalit,zdali se jedná o infekci virovou nebo bakteriální.
- Dostatečná hygiena mytí rukou apoužívání dezinfekce nejen ve zdravotnických zařízeních, ale i ve školách,obchodech a komunitních centrech.
Unikátní skupinu představují malé děti, které velmi citlivěreagují na nová léčiva. Již od ranného věku se potýkají s viry a bakteriemi.Jejich imunitní systém se neustále vyvíjí, a proto by i lékař měl přistupovatopatrně a zodpovědně k léčbě antibiotiky. Mikrobiální rozbor je obzvláštěvhodným nástrojem pro výběr vhodných antibiotik, protože pomůže identifikovatprávě ty, na které je daný kmen bakterie citlivý.