Chřipka versus nachlazení
Název chřipka bývá často synonymem pro všechny akutní záněty dýchacích cest.Nicméně pravá chřipka je mnohem závažnějším onemocněním než prostá a většinoubez komplikací probíhající akutní infekce dýchacích cest, lidově nazývanánachlazení.
Původcem akutních respiračních infekcí horních cest dýchacích může být ažpřes dvě stě různých druhů virů, avšak jen tři až čtyři z nich jsou pravéchřipkové viry. Z ostatních kmenů způsobují akutní infekce dýchacích cestnejčastěji rhinoviry, coronaviry, adenoviry, viry parainfluenzy a jiné.
Pravá chřipka způsobuje pouze 10 až 20 % všech akutních respiračníchinfekcí.
Viry všech respiračních onemocnění včetně chřipky se šíří kapénkovou nákazoua jsou vysoce infekční. Chřipka obvykle probíhá epidemicky v rozmezí šesti ažosmi týdnů a nejčastěji se s ní setkáme v období od prosince do konce března.Ostatní infekce dýchacích cest jsou mnohem častější a mohou se vyskytnoutprakticky kdykoliv, i když zvýšený výskyt zaznamenáváme většinou v chladnějšíchměsících. Virům těchto onemocnění se totiž v chladu daří lépe. Na jejich šířenívšak mají vliv i další faktory jako častější pobyt v uzavřených a špatněvětraných prostorech, porucha slizniční bariéry horních dýchacích cest(například vysoušení v silně klimatizovaných místnostech) nebo snad i vyššínáchylnost lidí k infekcím v zimním počasí (méně slunečního svitu, vitaminů vestravě i pohybu na čerstvém vzduchu).
Nachlazení se obvykle vyvíjí několik dnů
Nejprve dochází k tzv. prodromům, kdy je člověk malátný a unavený, může mít ilehce zvýšenou teplotu (maximálně 38 °C). Nejběžnějším příznakem je zánětnosohltanu: pálení v krku, vodnatá rýma, kýchání, ucpaný nos. Pokud zduřelásliznice postoupí až do oblasti hlasivek, objeví se chrapot a někdy i kašel. Bolest hlavy nebývá výrazná, a pokud je přítomna, většinou v souvislosti srýmou. Teplota bývá lehce zvýšená pouze v prvních dnech a většinou jenvečer.
Onemocnění bývá nekomplikované a obvykle člověka nijak výrazně neomezuje. Kúplnému uzdravení dochází po týdnu až deseti dnech, nicméně s ohledem na možnéšíření viru by měl postižený člověk zůstat pokud možno doma a vyhýbat sekontaktu s jinými lidmi. Komplikace jsou ojedinělé, může dojít k zánětuvedlejších nosních dutin, u malých dětí i k zánětu středního ucha.
Virová onemocnění nelze léčit antibiotiky
Léčba nachlazení je pouze symptomatická, to znamená, že léčíme vedlejšínepříjemné příznaky. Důležitý je klidový režim (zejména v prvních dnech),pravidelné doplňování tekutin (ideální jsou teplé nápoje), přísun vitaminu C adostatek spánku. Příznaky rýmy lze tlumit nosními kapkami. Dobrý léčebný ipreventivní účinek má roztok mořské vody ve spreji. Kašel tlumíme přípravky proti kašli, zvýšenou teplotu a bolest nejčastěji paracetamolem. Pomáhají též bylinkové čaje (např. lípa, dobromysl, plicník lékařský, jitrocel). Doporučitlze i koupel nohou v horké vodě před spaním.
Akutní respirační infekce může být vyvolaná i bakteriemi. Nejčastěji se jednáo streptokoky, které způsobují angínu. I pro lékaře bývá někdy těžké rozhodnout,zda se jedná o virový, či bakteriální zánět. Toto rozlišení je klíčové,bakteriální infekce se totiž na rozdíl od té virové léčí antibiotiky. V současnédobě existují jednoduché diagnostické prostředky, jak od sebe jednotliváonemocnění odlišit. U bakteriálního zánětu je zvýšená specifická bílkovina CRP,jejíž přítomnost se dá zjistit z několika kapek krve odebraných z prstu.
Chřipka je jedno z nejčastěji se vyskytujících infekčních onemocnění
Nekomplikovaná chřipka trvá též zhruba sedm až deset dnů, ale rekonvalescencepo prodělané nemoci je mnohem delší než po běžném nachlazení. Únava, pocitvyčerpání i kašel mohou přetrvávat i po dobu několika týdnů.
Chřipkové viry dokážou velmi dobře měnit své vlastnosti, a tím vzdorovatobranným mechanismům infikovaného organismu. Epidemie chřipky nastává, pokudonemocní více jak 2 tisíce lidí na 100 tisíc obyvatel.
Chřipka je nebezpečná hlavně kvůli komplikacím, které jsou, zejména urizikových skupin pacientů, poměrně časté a mohou postihovat různé orgánovésystémy:
- Komplikace dýchacích cest mohou být buď primární způsobené chřipkovým virem,nebo sekundární způsobené bakteriální infekcí. Jedná se o záněty průdušek, zápalplic, u dětí zánět středního ucha.
- V průběhu chřipky se často vyskytujíabnormality na EKG, může dojít k zánětům srdečního svalu nebo osrdečníku, kdekompenzaci ischemické choroby srdeční, až k akutnímu infarktumyokardu.
- Postižení svalů, zejména zádových a lýtkových, se objevuje většinouaž po několika dnech.
- Poškození ledvin nebo jater u lidí s chronickýmonemocněním těchto orgánů.
- Žaludeční a střevní obtíže: nevolnost, zvracení,průjmy.
- Pokles tlaku, mohou se objevit i závratě, poškození mozku nebozvýšená krvácivost.
U nekomplikovaných případů se chřipka léčí opět symptomaticky: léky nasnižování horečky, analgetiky na bolest, léky tlumicími suchý kašel.Samozřejmostí je klidový režim na lůžku, dostatek tekutin a vše, co platí přinachlazení. Na bolesti svalů může pomoci vápník a hořčík.
U části pacientů, zejména tam, kde vzhledem k jejich anamnéze, věku nebozdravotnímu stavu můžeme předpokládat komplikovaný průběh, se podávají cíleněantivirotika. Běžně však součástí léčby nejsou, navíc musejí být podánanejpozději do 48 hodin od objevení se prvních příznaků. Pokud došlo kekomplikaci bakteriální infekcí, potom jsou na místě antibiotika.
Chřipka se vyznačuje prudkým a rychlým nástupem tzv. chřipkovéhosyndromu:
- celková zchvácenost, únava, malátnost,nechutenství
- zimnice
- vysoké horečky (až 40 °C) trvající 4 - 5 dnů
- silnébolesti hlavy, svalů i kloubů
- suchý dráždivý kašel, který se objevuje obvykleod druhého dne nemoci a je velmi vyčerpávající. Příznaky akutního zánětudýchacích cest (rýma, překrvení sliznice nosohltanu) jsou spíš mírné.
Z léků snižujících horečku a působících proti bolesti se nejčastěji užívajísalicyláty, paracetamol nebo ibuprofen. Salicyláty tlumí bolest a snižujíhorečku, nejsou však vhodné pro děti. Paracetamol snižuje horečku, zmírňujesvalové i kloubní bolesti. Na rozdíl od salicylátů nedráždí žaludek. Nesmí sevšak překročit dávka 8 tablet denně (u dlouhodobého užívání maximálně 5) atablety se nesmějí užívat v kratším odstupu než 4 hodiny. V opačném případěhrozí vážné poškození ledvin a jater.
Nebezpečná je kombinace tablet a horkých nápojů, které obsahují stejnouúčinnou látku. Vždy užívejte pouze jedno nebo druhé!
Hlavním účinným preventivním prostředkem proti chřipce je očkování
Účinnost očkování je však bohužel krátkodobá, neboť viry chřipky se každýmrokem mění. K výrobě očkovací látky se používá vždy aktuální kmen chřipky, takžeje potřeba očkovat každý rok. Očkování se doporučuje zejména seniorům nad 65let, chronicky nemocným a dětem v kolektivu, které jsou starší 2 let. Očkováníje velmi dobře snášeno a není vhodné pouze pro jedince s poruchou imunitníhosystému.