Zázvor: Lékař se štiplavou chutí
Zázvor, zázvor, zázvor. Také slyšíte toto slovo skloňovat snad ve všechrozhovorech, které se točí kolem posílení imunity či nachlazení? Co ale vlastnězázvor je, jak nám může pomoci a jak si poradit s jeho výběrem v obchodě?
Zázvor je koření, které si svou specifickou, jemně štiplavou chutí podmanilotakřka celý svět. Jeho typickou chuť vytváří kombinace na 640 chemických látek,které obsahuje. Jeho nezaměnitelné chuti i léčebných účinků si všimli již předtřemi tisíci lety v Indii a Číně. Díky mořeplavcům se však rozšířil po celémsvětě a ve středověku už byl v Evropě dokonce jedním z nejpoužívanějšíchdochucovadel. Na stolech se objevoval stejně tak často jako dnes pepř a sůl.
Zázvor je asi metr a půl vysoká rostlina se žlutými květy, my ale konzumujemejejí oddenky – čerstvé, sušené i mleté. Právě ty čerstvé jsou nejaromatičtější adodávají svěžest. Ty sušené se hodí spíše do sladkých jídel. Pokud zázvorvyužíváme v kuchyni, neměli bychom ho míchat se zelenými bylinkami. Aromatazázvoru a zelených bylinek se totiž poměrně tlučou.
Arabové považují zázvor za silné afrodiziakum a přidávají ho do veterinárníchléků s cílem zvýšit plodnost zvířat.
Pojďme se ale podívat ne léčivé účinky zázvoru. Zázvor posilujeobranyschopnost, a je proto skvělým pomocníkem v boji proti nachlazení. Pomáhátaké při žaludečních a trávicích potížích či kinetóze. Dále pomáhá s léčboukašle, přispívá ke zmírnění bolesti svalů a kloubů, zlepšuje zrak, pomáhá přiimpotenci a při snižování cholesterolu.
Zázvor oceníme při redukci hmotnosti a podporuje také tvorbu slin, takžeusnadňuje konzumaci potravin, které zázvor obsahují.
Jak vybírat zázvor v obchodě?
Volit bychom měli spíše menší zázvor se světlými okraji. Právě takový zázvorje totiž šťavnatější a jemnější. Zázvor vydrží poměrně dlouho, takže i kdyžspotřebujete jen malý kousek, v lednici vám vydrží minimálnětýden.