Zátky nad zlato aneb chraňme svůj sluch
Pomocí pěti základních smyslu můžeme vnímat pohyb, barvy, světlo, tvary,struktury, vůně, chutě a v neposlední řadě také zvuky. Fakt, že se se sluchemvětšina z nás narodí, nám dává pocit, že se jedná o běžnou funkci těla. Avšakjak rychle sluch získáme, stejně kvapně o něj můžeme i přijít. Nepodceňujme tedypéči o jeden z nejcennějších smyslů, který nám příroda nadělila.
Sluch funguje na principu vibrací. Velmi zjednodušeně lze říci, že zvukzachycuje ušní boltec, který ho přivádí do zvukovodu. Přes něj zvuk proudí až kbubínku, do kterého narazí. Náraz způsobí jeho rozechvění a vznik vibrací, kterése šíří pres tři sluchové kůstky (kladívko, kovadlinku a třmínek) až dohlemýždě, spirálovité dutiny. Zde na vibrace již čekají smyslové buňky, kterépředávají informace sluchovým nervům, jež je donesou přímo do mozku.
Schopnost vnímat zvuky je jedním z nejvýznamnějších projevu fungovaní našichsmyslů. Slyšící člověk si jen těžko dokáže představit, že by již nikdy neslyšelranní zpěv ptáku, kvákání žab či šumění moře. Takovéto a mnohé jiné zvuky námpomáhají dotvářet obraz světa, který je pro nás útočištěm i bludištěm. Kdybychomneslyšeli, ztratili bychom možnost poznávat jednu z mnoha stran světa.
Navíc mohou mít zvuky léčebné účinky. Mohou uklidnit naši často rozbouřenoumysl, zahnat strach a úzkost, pomáhat při léčbě poinfarktových stavů čizmírňovat bolest. V těchto případech sehrává hlavní roli hudba. Studie italskýchvědců z Pavijské univerzity dokonce říká, že poslech hudby působí na činnostsrdce a na krevní tlak. Pokud je hudba rychlá a hlasitá, zvyšuje se krevní tlaka rozšiřují se cévy. Naopak tichá hudba dokáže tlak snížit. Poslech vhodné hudbytedy dokáže redukovat stres a zvyšovat aktivitu.
Hýčkejme své uši
Aby člověk mohl vnímat „hlas světa“, vyvinuly se na jeho těle sluchovéorgány, uši. Díky tomu, že jsou umístěny na stranách hlavy, dokáže člověk vnímatzvuky v prostoru. Uši jsou tak schopné podporovat funkci očí, které se vyvinulypro orientaci v prostoru primárně. Spojení obou orgánu poskytuje člověku jakýsiživotní komfort.
Avšak stejně jako všechny lidské orgány, také ty sluchové mohou podlehnoutrůzným vlivům a přestat fungovat. Pokud selže sluch, člověk je připraven nejen omnohá potěšení života, ale především je nutné od základu změnit způsobexistence. Na člověka, který má oslabenou schopnost orientace, je nastraženomnoho nepříjemných pastí. A také u sluchu platí, že je lepší věnovat seprevenci, než léčit následky našich nerozvážností.
Říkáte si, jak můžete zdraví svého sluchu ovlivnit? Velice jednoduše – zkustese vyhýbat delšímu pobytu v hlučném prostředí. Hudební festivaly, koncerty, alei jisté typy zaměstnání například v průmyslovém a řemeslnickém odvětví, jejichžvýkon vyžaduje pohyb v prostředí, v němž se hluk vyšplhá na 85 a více decibelů.Na těchto a mnohých dalších místech dostávají lidské uši co pro to. Avšak tatohodnota je pouze orientační. Citlivost sluchu je individuální, v některýchpřípadech může být též podmíněna geneticky. Co jednomu nevadí, může pro druhéhoznamenat trvalé následky.
Špunty do uší nejsou přežitkem našich babiček
Pokud není možné vyhnout se hluku, měli bychom se zaměřit na ochranu sluchu.Jisté typy zaměstnání vyžadují zátkové či mušlové chrániče. Vhodné jsou rovněž„klasické špunty do uší“. Už dávno totiž neplatí, že se jedná o pěnové válečky,které si do uší dávají lidé s lehkým spánkem a manželky silně chrápajících mužů.Dnes již existuje mnoho typu ušních zátek, přičemž každý z nich je vhodný projiný druh hluku. Kromě zátek na spaní existují zátky určené pro let letadlem,které dokážou vyrovnat tlak vzduchu v uších. Dále se na českém trhu objevujízátky používané při plavaní, zátky pro střelce, hudebníky či motorkáře. Volitmůžeme také podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Kromě pěnových jsou kdostání i mnohé jiné materiály.
Aby byla zaručena skutečná ochrana sluchu v hlučném prostředí, je nutnépoužívat ochranný prostředek po celou dobu pobytu v tomto prostředí. Pozornostmusíme věnovat také samotné aplikaci chráničů. Pokud budou umístěny špatně,sluch ochráněn nebude.
„Kromě špuntů do uší je možné používat také kapky. Při plavání mohu doporučitNormison. Jako prevenci proti ucpávání zvukovodu ušním mazem je vhodné používatjedenkrát měsíčně ušní svíčky. Dobré zkušenosti mám také s kapkami Mont Blanc slevandulovým olejem,” doplňuje Alphega lékárnice Mgr. Helena Horáková zBrna.
Pokud ještě stále nejste přesvědčeni, že ochrana sluchu je velmi důležitousoučástí péče o lidské zdraví, vzpomeňte si například na onemocnění zvanétinnitus. Jedná se o neutuchající zvonění v uších způsobené častým pobytem vhlučném prostředí. Čas od casu ale nabývá také podoby bzučení, řevu či sycení.Zvuk, který nemocný slyší, nepochází z vnějšího prostředí a není možné se hozbavit. Jeho trýznivý tón může negativně ovlivnit psychiku nemocného, který můžepropadat depresím či se potýkat s nespavostí.
Chystáte-li se na rockový koncert či pracujete v nadmíru hlučném prostředí,zvažte, zda není lepší používat chrániče sluchu, které je možné zakoupit vlékárně, než po zbytek života poslouchat nepříjemné zvuky.