Zastavte vznik parodontózy správnou dentální hygienou
Sladká, měkká strava, jednoduché cukry a jezení mnohokrát denně, to vše je vrozporu se stravou našich předků. Naše zuby nejsou uzpůsobeny tomu, aby vydrželycelý život bez pravidelné péče. Proto se musíme naučit o svůj chrup pečovat.
Zdravý a čistý chrup ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i to, jak působíme naostatní. Nedostatečnou ústní hygienu doprovází vznik zubního kazu či zánětlivézměny v dutině ústní, které jsou často spojeny s nepříjemným zápachem z úst,bolestí a způsobují předčasnou ztrátu zubů.
Na našich zubech se tvoří mikrobiální povlak nazývající se zubní plak. Jehovznik a růst podporuje strava bohatá na cukry, jeho množství závisí nasamočisticí schopnosti chrupu a zejména zubní hygieně.
Pokud plak neodstraňujeme pravidelným a pečlivým čištěním zubů, vyvolávajíjeho toxické zplodiny zánět dásní nebo narušují sklovinu a vedou ke vznikuzubního kazu. Mineralizace zubního plaku také zapříčiňuje tvorbu zubního kamene,který přispívá ke vzniku parodontózy.
Dopřejte svým zubům kosmetiku
Péče o zuby a pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou investicí nejen donašeho zdraví, ale i do spokojeného sociálního života. Na zubní péči se podílítaké dentální hygienista, který se na rozdíl od zubaře věnuje preventivní péčise zaměřením na stav ústní hygieny, odstraňování plaku, zubního kamene činácviku technik domácí péče o chrup.
Naše péče o chrup a stav dutiny ústní je velice individuální záležitostí. Jeproto dobré znát pomůcky, které jsou vhodné pro konkrétního člověka, a naučit sesprávnou techniku jejich užívání. Čím máme zuby členitější, křivější nebo hodněplombované, tím více o ně musíme pečovat.
CO BY NEMĚLO V NAŠICH KOUPELNÁCH CHYBĚT?
ZUBNÍ KARTÁČEK je nejúčinnějším nástrojem k odstranění zubního plaku. Natrhu najdeme mnoho značek, které se mezi sebou liší velikostí, délkou hlavy,tuhostí, hustotou a délkou štětin a směrem jejich svazků.
Zubní kartáček by měl mít krátkou hlavu, protože ta umožňuje lépe se zaměřitna jednotlivé zuby, nebo na menší skupinu zubů. Přináší nám větší přesnost ausnadňuje manipulaci s kartáčkem.
Pro odstranění plaku se doporučují kartáčky střední tvrdosti. Používánítvrdých kartáčků bychom se měli vyvarovat, jelikož mohou způsobit poranění dásnía tvrdých zubních tkání. Poranit dáseň mohou také kartáčky s ostrým zakončenímštětin. Štětiny by proto měly být syntetické a se zaoblenými konci. Jakmilepozorujeme na kartáčku změnu tvaru a směru štětin, měli bychom ho vyměnit zanový. Při správné technice čištění zubů dochází k výměně kartáčku zpravidla po 2až 3 měsících.
Nejlepší, univerzální, technika čištění zubů je pohyb mechanickým kartáčkemmetodou „od červeného k bílému“. Kartáček přiložíme k dásni, setřeme dáseň icelý zub, poté kartáček nadzvedneme a opět přiložíme na dáseň a znovu setřemedáseň i zub, a to jak z venkovní, tak z vnitřní strany. Poté dočistíme kousacíplošky.
SOLO KARTÁČEK je vhodný do míst, kam se klasickým kar-táčkem jen těžkodostáváme. Jsou to především zadní plošky posledních stoliček a atypickypostavené zuby v du-tině ústní. Kartáček přiložíme ke krčku zubu, lehkým tlakemrozprostřeme štětiny a provádíme krouživé či vibrační pohyby.
MEZIZUBNÍ KARTÁČKY slouží k čištění mezizubních prostorů. Měli bychom jepoužívat po důkladném večerním čištění zubním kartáčkem. U mezizubního kartáčkuje důležitá jeho barva, která nás informuje o jeho velikosti. Vybrat šířkukartáčku podle velikosti mezizubního prostoru je velice důležité. Příliš úzkýkartáček v mezizubním prostoru není efektivní a příliš široký může poškoditdáseň i zub.
Ideální velikost by měla být taková, že štětiny kartáčku budou vyplňovat celýmezizubní prostor a zároveň by mělo docházet k minimálnímu kontaktu ocelovéhodrátu se zubem. Ke správnému určení velikosti mezizubního kartáčku je vhodné seporadit se zubařem nebo dentálním hygienistou.
Mezizubní kartáček se doporučuje zasunout pod mírným tlakem do mezizubníhoprostoru. Netlačte kartáček násilím do úzkých prostor. Musí být udržován mírnýnáklon zdola nahoru pro horní oblouk a shora dolů pro spodní oblouk. Potéproveďte několik jemných horizontálních pohybů tak, aby se kartáček nedostal venz prostoru mezi zuby.
Dobrým znamením je, pokud po určité době potřebujete větší mezizubníkartáček. To značí, že dásně se hojí, už nekrvácejí, nejsou zanícené azduřelé.
Na místa, kam se s mezizubním kartáčkem nedostaneme, je vhodné použít ZUBNÍNIT. Vezmeme asi 50 cm dentální nitě a většinu z ní si volně natočíme kolem obouprostředníků. Mezi prostředníky si necháme asi 5 cm nitě. Napneme nit pomocípalců a ukazováků a jemně ji zasuneme směrem dolů mezi zuby. Nit obtáčíme kolemkaždého zubu a jemně ji posunujeme po straně každého zubu nahoru a dolů, včetněoblastí pod linií dásně.
Abychom naše snažení dovedli k dokonalosti, je vhodné použít na závěrčištění chrupu ÚSTNÍ VODU, která pomůže odstranit poslední zbytku zubního plakuv našich ústech. Působí proti vzniku zubního kazu, udržuje zdravé dásně aosvěžuje náš dech.