Zápach nohou. Vaše letní noční můra?
Zápach nohou se může pro některé z nás stát s teplým počasím malou nočnímůrou. Vzniká usazováním bakterií mezi prsty a může mít mnoho příčin. Vždy jeale nepříjemný a rušivý. Každé chodidlo má až 250 tisíc potních žláz a produkujepřibližně půl litru potu denně. Právě pocení v kombinaci s vysokým počtembakterií vytváří zápach. Pokud máte problémy s nadměrným pocením nohou azápachem, máme pro vás pár rad, jak si s tím poradit.
V některých případech může být příčinou pocení a pachu nohou, ale také rukousamotná strava, respektive přemíra soleného, smaženého, tučného a kořeněnéhojídla. V tomto případě je nejjednodušší cestou tyto potraviny ze svéhojídelníčku vyloučit anebo jejich požívání aspoň minimalizovat.
Jindy bývá příčina pocení nohou, rukou a podpaží dána větší dispozicí kpocení nebo také větší tělesnou hmotností. Zde je namístě pokusit se snížit svoutělesnou hmotnost, a předejít tak nejen nadměrnému pocení, ale také mnohaonemocněním, jejichž příčinou může být právě nadměrná hmotnost.
Jak odstranit zápach nohou? V první řadě vhodným výběrem obuvi. Nejlepšívolbou je obuv kožená, protože díky svým přirozeným vlastnostem dovolí lepšíprodyšnost. Nejoblíbenější obuví mnoha mužů i žen však často bývají tenisky čijiná neprodyšná obuv. U žen bývá častým hříchem nošení silonových punčoch vneprodyšných balerínách. V těchto případech doporučujeme silonové punčochy běhemdne několikrát vyměnit a také se snažit o výměnu obuvi. Možným řešením, kteréjistě stojí za zkoušku, jsou také „silonky“ či ponožky s přídavkem stříbra,které mají přirozené antibakteriální vlastnosti.
Jakmile přijdou první teplé dny, je vhodné obout slušivé sandály. Prodyšnouobuví lze předejít mykózám kůže a nehtů na nohou, které často přivádí pacientydo naší lékárny a paradoxně bývají důvodem k nenošení sandálů.
Pokud se muži bez tenisek neobejdou ani v letních dnech, zkuste jim v lékárněkoupit vložky do obuvi s antibakteriální přísadou, které nejen napomohoueliminovat pach, ale jsou také často vybaveny podporou příčné a podélnéklenby.
Homeopatie v boji proti zápachu
Velmi dobrou zkušeností převážně u teenagerů, kteří se zápachem nohou bojujíčastěji než dospělí, může být homeopatický lék Sulfur AKH. Je to lék, kterýpůsobí na celkovou očistu organismu. Eliminuje svědění kůže, páchnoucí pot,syndrom nečisté kůže, ekzémy a furunkl.
Spreje, zásypy a krémy na nohy proti zápachu
Jako podpůrnou „léčbu“ zápachu nohou je také dobré do svého hygienickéhorituálu zařadit aplikaci nožních sprejů. Ty lze v ideálním případě aplikovatnejen na nohy, ale také jako prevenci mykóz a pachu do obuvi samotné.
Příjemným a účinným řešením v boji proti zápachu jsou krémy, které jsoumnohdy obohaceny o rostlinné výtažky (nejčastěji šalvěj, prhu, sléz,eukalyptus), které nejen velmi hezky nohu provoní, ale mají také díkypřirozenému obsahu silic antibakteriální, antiseptické a dezinfekční účinky.
Krémy často obsahují složku hydratační a změkčující (urea), která nožky ahlavně paty změkčí a hydratuje. Oblíbenou alternativou bývá i zásyp, protoženohy vysuší a navoní.
Přírodní přístup k péči o nohy
Velmi starým a osvědčeným pomocníkem v péči o potivé části těla jsou rostlinyobsahující třísloviny, jež mají mimo jiné svíravé (stahující) vlastnosti. Mezityto rostliny patří dubová kůra (Dub letní – Quercus robur), z níž se s velkouoblibou připravuje koupel nohou, která pomáhá proti pocení.
Dalším přírodním pomocníkem jsou ořechové listy. Ořešák královský (Juglansregia je velmi dobrou a často používanou přísadou do bylinkových koupelí. Silnýodvar odstraňuje nadměrné pocení nohou.
Velmi známá a osvědčená je také rostlinka fialového květu – šalvěj. Ta vmalých dávkách snižuje vylučování potu, působí protizánětlivě, svíravě aantibakteriálně. Lze ji často najít jako součást krémů na nohy, ale také jakosoučást doplňků stravy, které jsou určeny k regulaci pocení.
RADY NAŠICH BABIČEK
Citronová koupel na nohy
Citronová šťáva zesvětluje, čistí a hubí choroboplodné zárodky. Tři citronynakrájíme na plátky a dáme do mísy se studenou vodou. Koupel osvěží potící senohy a změkčí zrohovatělou vrstvu pokožky. Kromě toho dokonce odstraňujezabarvení nehtů.
Léčba kožní plísně
200 g vlaštovičníku, 1 l alpy, ocet
Vlaštovičník necháme tři týdny louhovat ve francovce a potom smícháme 1 díltohoto výtažku se 3 díly 8% octa. Touto směsí ošetřujeme nohy několikrát denně aobčas promastíme lanolínovou mastí.
Hygienický rituál v péči o nohy
Rituál spočívá v důkladném umytí nohou (i několikrát denně) jemným mýdlem aopravdu pečlivém osušení ručníkem hlavně mezi prsty nohou, kde velmi častovznikají prasklinky kůže a může lehce vzniknout mykóza. Poté je možné aplikovatpřípravek proti pocení nohou - krém, pudr či sprej na nohy.