Vztyčme zbraně proti šedému a zelenému zákalu
Zrak je pro člověka nejdůležitějším smyslem. Díky němu vnímáme asi 80 % všechinformací – světlo, barvy, tvary, velmi důležitá je také orientace v prostoru.Velmi často nás ale ohrožují tzv. zákaly – zelený a šedý. Jak poznáme, kdyzahájit léčbu?
Předcházet přímo vzniku očních vad nemůžeme, ale pečovat o svůj zrak můžemerůznými způsoby. Za prvé bychom neměli nikdy podceňovat pravidelné návštěvyordinace očního lékaře. Existují však další pravidla, která náš zrak jistěuvítá, a speciální oční cviky, díky kterým se procvičí okohybné svaly. Nasamotnou zrakovou ostrost však vliv nemají.
V dnešní moderní době nám při odstraňování dioptrických vad pomáhají různépřístroje a nošení brýlí už dávno není „za trest“. Některé oční vady ale nášzrak ochránit nedokážou a mohou skončit až slepotou.
Šedý zákal. Můžeme ho vyléčit?
Šedý zákal neboli katarakta je zákal včočce. Do čočky se s postupujícím věkem ukládají látky z celého organismu. Čočkapostupně ztrácí průhlednost a je porušen rozptyl procházejícího světla. Takovétozakalení čočky zhoršuje zrakovou ostrost. Člověk vidí jakoby v mlze, špatněrozeznává obličeje, obraz může být tónován do šedožluté barvy. Při zakrytíjednoho oka může docházet ke zdvojení (i ztrojení) obrazu. Problému s ostrostísi můžeme všimnout například při noční jízdě automobilem, objevuje se i zvýšenácitlivost na světlo, nemocný může vidět kolem světel kruhy a mění se vnímánísytosti barev (jiný odstín a intenzita barev).
Šedý zákal je přirozeným projevem stárnutí organismu. Není to onemocnění vpravém slova smyslu. Určitý stupeň šedého zákalu můžeme pozorovat u většiny osobnad 55 let. Tento typ se nazývá katarakta senilní.
Podle příčiny vzniku rozlišujeme i jiné druhy, například kataraktu lékovou(způsobenou například kortikoidy), traumatickou, radiační (dříve byla známá jakosklářská katarakta), metabolickou (diabetes, Wilsonova choroba).
Současná medicína ještě nezná metodu, která by zabránila vzniku a progresišedého zákalu. Známe však rizikové faktory: UVB záření, oxidativní poruchy,kouření, alkohol, diabetes, průjmová onemocnění.
Jedinou možnou léčbou šedého zákalu je operace, kdy se zkalená čočka trvalenahradí čočkou umělou. Lze implantovat i čočku s vhodnou dioptrickou silou – toocení pacienti, které trápí krátkozrakost nebo dalekozrakost. Po zákroku mohouvidět dokonce lépe než v mládí s brýlemi. Není třeba se obávat chirurgickéhozákroku, je to otázka 15 minut. Pokud jej lékař doporučí, není vhodné otálet.Zákal se může zhoršovat a riziko možných komplikací se může zvyšovat.
Zelený zákal způsobuje slepotu
Glaukom neboli zelený zákal představuje jednu z nejčastějších příčin slepotyv celosvětovém měřítku. Nejedná se o jedno onemocnění, ale o řadu stavů, kterémohou mít společné i rozdílné znaky. Zelený zákal má na svědomí až 13 % případůslepoty. Postihuje většinou populaci ve věku nad 40 let. Přibližně 3,5 %populace má glaukomové poškození zrakového nervu.
Hlavním, ale ne jediným rizikovým faktorem ztráty zraku je zvýšený nitroočnítlak. Svou roli hraje i u zeleného zákalu. Jedním z charakteristických znakůglaukomu je totiž poškození zrakového nervu, které se zvýšeným nitroočním tlakemsouvisí.
Až 66 % nemocných s glaukomem jsou ženy
Proto se i léčba zeleného zákalu zaměřuje především na zabránění postupnéhopoškození zrakových funkcí, snížení nitroočního tlaku a minimalizaci nežádoucíchúčinku a komplikací. Léčiva, která v tomto případě používáme, lze rozdělit dotří skupin: látky, které snižují tvorbu nitrooční tekutiny, látky, kteréovlivňují odtok nitrooční tekutiny, a látky osmoticky působící.
Největší důraz je však v současné době kladen na včasnou diagnostikuglaukomového postižení s následnou vhodnou terapií. Jedině tak lze předcházetpostupnému poklesu zrakových funkcí. Pravidelné kontroly pacientů s pozitivnírodinnou anamnézou mají tedy velký význam.
Pozor na glaukomový záchvat!
Ke stavům, které vyžadují neodkladnou lékařskou péči, patří akutní glaukomovýzáchvat. Projevuje se výraznou bolestí hlavy a oblasti okolo oka, zvracením,nadměrným slzením, světloplachostí, rozšířením zornic. Naproti tomu jiný typglaukomu (např. primární glaukom s otevřeným komorovým úhlem) probíhá dlouhoudobu bez příznaků a je obtížně diagnostikovatelný.