Vysoký krevní tlak: Častá hrozba, která nebolí
Asi všichni máme ve svém blízkém okolí někoho, kdo se léčí s vysokým krevnímtlakem. Přestože „to nebolí“, jedná se o problém, který se nevyplatí podceňovat.Neléčený vysoký krevní tlak může ve svém důsledku způsobit velmi vážné, životohrožující situace, jako např. cévní mozkovou příhodu (lidově mrtvici) neboinfarkt myokardu.
Jakmile začne lékař pacienty s vysokým krevním tlakem, nebo-li hypertenzí,léčit a jejich tlak snižovat, řada z nich ke své situaci přistupuje poměrnělehkomyslně. Myslí si, že taková péče není třeba, protože „jim nic není a cítíse dobře“.
Dodnes se neví, proč vlastně někdo vysoký tlak má, ale známe faktory, kterépravděpodobnost zvýšení tlaku umocňují. Některé ovlivnit nemůžeme – např.pohlaví, věk či dědičnost. Jiné však ve své moci máme. Jedná se o kouření,nedostatek pohybu, zvýšený příjem soli, alkoholu, nasycených tuků a obecněkalorií.
Dalším důležitým faktorem jsou pravidelné preventivní prohlídky u praktickéholékaře, a to zejména od 45 let výše. Dvojnásob to platí pro ženy, které jsou domenopauzy „chráněny“ vlastními hormony a které do té doby nepocítily sebemenšíproblém nebo měly dokonce tlak nízký. Během menopauzy a po ní ale může krevnítlak neočekávaně rychle vzrůst, zejména pokud se ještě zvětší obvod pasu. Ví se,že do určitého obvodu pasu je výrazně nižší riziko vysokého tlaku a obráceně.Znamená to, že ti, kteří přibírají hlavně na trupu, ale nohy a ruce mají štíhlé,mají mnohem větší pravděpodobnost hypertenze než ti se silnými stehny azadečkem…
Na tom, že máme vysoký tlak, se mohou podílet také některé léky. Jedná sezejména o určitou skupinu léčiv proti bolesti (tzv. nesteroidní antiflogistika),hormonální antikoncepci, některá antidepresiva, přípravky s obsahempseudoefedrinu a šumivé tablety s vysokým obsahem soli. Obecně lze doporučit, žepacienti s hypertenzí by na svůj vysoký krevní tlak měli upozornit všechnylékaře, které navštěvují, i lékárníky při nákupu léků bez předpisu.
Ohroženív sobě skrývá také nízký tlak
Přestože na rozdíl od vysokého krevního tlaku nemá ten nízký taková zdravotnírizika, je i ten velmi nepříjemný. Lidé s nízkým tlakem jsou ospalí, unavení,motá se jim hlava, je jim zima, mohou omdlívat – zejména při prudké změněpolohy, např. když se pro něco ohnou a rychle se narovnají. Říká se tomuortostatická hypotenze a je považována za jeden z nejnebezpečnějších stavů,protože při nekoordinovaném pádu se člověk snadno zraní.
Existuje několik pravidel, která se proto pacientům s nízkým tlakem vyplatídodržovat. Jedná se zejména o dostatečný příjem tekutin. Dále pravidlapozvolného vstávání z lehu či sedu a pomalého narovnávání se z ohnuté polohy, zedřepu či kleku. Pomůže také vypití šálku černé kávy, silného čaje nebo jinéhonápoje s obsahem kofeinu.
Všem, kteří jsou ohroženi vysokým či „kolísavým“ krevním tlakem, lzedoporučit pravidelné domácí měření. Údaje, které takto získáte, oceníte nejenvy, ale i váš lékař.
A jak postupovat při samotném měření tlaku doma?
Měření provádíme v klidu, vsedě, vždy ve stejnou denní dobu. Ideálně ráno avečer, před tím než užijeme své léky, vždy 2x za sebou v intervalu asi 2 minut.V průběhu měření nemluvíme.
Pokud ve dvou opakovaných měřeních zjistíme rozdíl v tlaku větší než 2 mmHg,počkáme asi 5 minut a měření zopakujeme. Půl hodiny před měřením necvičíme,nepijeme kávu a alkohol, nekouříme a nejíme. Pokud ano, je vhodné tutoskutečnost zaznamenat.
Jaký tlak je vlastně ideální?
Na to je poměrně složitá odpověď. Hodnoty se různí s ohledem na věk amomentální okolnosti. Dokonce i údaje pro lékaře se v těchto ohledech v časemění. Obecně lze říci, že pokud máme pravidelně krevní tlak do hodnoty 129/84mmHg, nemusíme si vůbec dělat starosti. S tlakem 130 – 139/85 – 89 mmHg bychomse měli zamyslet nad úpravou životního stylu a měření nepodceňovat. Pakliže se„vyhoupnete“ nad 140/90 mmHg, naplánujte si návštěvu svého lékaře. Při hodnotách220/120 mmHg by vás měl lékař vidět ihned.
Na co myslet při nákupu tonometru– přístroje na měření tlaku?
- Kupte si tonometr na paži, ne na zápěstí. Na paži naměříte krevní tlaknejlépe.
- Vhodnější jsou přístroje s pamětí – mohou ukládat vaše naměřenéhodnoty.
- Vyberte si plně automatizovaný tlakoměr, validovaný výrobcem.
- Zeptejte se, zda má výrobce autorizovaný servis, kam můžete tonometr každécca 2 – 3 roky poslat na ověření přesnosti jeho měření.
- Nezapomeňte na správnou velikost manžety, zejména máte-li silné ruce,ujistěte se, že vám manžeta „stačí“.
Při nákupu si nechte tlakoměr předvést, nechte si potvrdit záruční list anestyďte se zeptat na vše, co vám není jasné. Jedná se o nákup pomůcky, kterávám pomůže sledovat váš zdravotní stav – nepodceňte její výběr a kupte sikvalitní přístroj.