Vypěstujte si Angínovník čínský
Je poměrně běžné, že se na procházkách v přírodě zastavíme u nejednoho stromuči keře a ochutnáme jejich zralé, šťavnaté a sluníčkem prozářené plody. Už jsteale někdy ochutnali listy trvalky, kterou můžete mít i doma v květináči?
Angínovník čínský pochází z Číny, kde ho místní obyvatelé pěstují již tisícelet. Je nenáročný, může být okrasou našich zahrad i obývacích pokojů, má dlouhémečovité listy a nádherné oranžovo-červené květy. A navíc je léčivý.
Angínovník obsahuje látky (glykosidy, flavonoidy, třísloviny, silice atd.),které pomáhají rozpouštět hlen. Jeho blahodárné účinky tedy oceníme především,když máme kašel či nás bolí v krku. Angínovník působí také preventivně protipropuknutí nachlazení či angíny.
Pokud chcete mít tohoto přírodního lékaře také pod svou vlastní střechou,dbejte na to, aby byl na slunném místě. Nejvíce mu vyhovuje neutrální, písčitá adobře propustná půda. Zálivku vyžaduje pravidelně, avšak po menších dávkách.Angínovník totiž nesnáší podmáčenou půdu.
Jak angínovník užívat?
Angínovník je nenáročná rostlinka, kterou nemusíme nijak zvlášť upravovat,louhovat či vařit, aby začala léčit. Stačí, když si odlomíte konec jejího listu(přibližně 3 cm) a rozžvýkáte ho. List byste neměli žvýkat dále než 30 vteřin avzniklou kaši vždy vyplivněte. Žvýkaní je možné opakovat maximálně šestkrátdenně. Kdybyste toto množství překročili, mohli byste se angínovníkempředávkovat či si způsobit alergickou reakci.
Angínovník není vhodný jen pro léčbu nemocí z nachlazení a horečky. Látky,které obsahuje, pomáhají také při zácpě, nadýmání či hadím uštknutí. Někteřílidé ho rovněž užívají při léčbě kapavky nebo při onemocnění ledvin (angínovníktotiž působí močopudně).
PRŮKAZ TOTOŽNOSTI:
- Botanický název: Belamcanda chinesis
- Čeleď: kosatcovité
- Které části se používají: listy, oddenek
- Co obsahuje: glykosidy (belamcadin, tectoridin), flavonoidy, třísloviny,silice, saponiny, neprozkoumané alkaloidy