Užíváte léčivé rostliny a léky současně? Informujte o tom svého lékaře i lékárníka
Za posledních 30 let došlo k významnému rozvoji výroby rostlinných léčiv asamozřejmě i k jejich velké spotřebě. Nákup a používání rostlinných přípravkůčím dál více ovlivňuje reklama, která ovšem obvykle neinformuje o možnýchinterakcích rostliny s dalšími užívanými léky.
S rostoucí popularitou rostlinných přípravků stoupá výskyt interakcí, tedyvzájemného působení léčiv v organismu. Většina pacientů totiž nepovažuje zadůležité informovat o užívání léčivých rostlin svého ošetřujícího lékaře, cožmůže vést ke vzniku interakcí mezi rostlinnými a syntetickými léky, kterépacient užívá. U velkého množství rostlinných přípravků není známo jejich přesnésložení ani terapeutický účinek, čímž také vzniká riziko možných interakcí.
Třezalka tečkovaná
K velmi problematickým léčivým bylinám se řadí třezalka tečkovaná. Používá sejejí nať, která slouží k přípravě různých nálevů a odvarů. Velice často jepoužívána v lidové medicíně k léčbě depresí, úzkosti a poruch spánku. Hlavnímiskupinami účinných látek třezalky jsou antrachinony (hypericin, isohypericin,pseudohypericin, protohypericin), flavonoidy (kaemferol, kvercetin,isokvercetin, rutin) a silice. Hypericin a hyperforin jsou složky citlivé nasvětlo. Jsou relativně nestabilní, a proto i skladování a zpracování třezalky mávliv na složení výsledného produktu.
Některé z klinických studií popisují vzájemné ovlivňování třezalky s účinkydalších léčiv, zejména s perorální antikoncepcí. Přípravky s obsahem třezalky byneměly být užívány současně s jinými antidepresivy, léčivy obsahujícími kumarina zároveň snižujícími srážlivost krve (warfarin), léčivy potlačujícími imunitníreakce (cyclosporin a tacrolimus) nebo s některými protinádorovými léky(irinotekan, imatinib mesylát).
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří žaludeční nevolnost, zvýšenácitlivost na sluneční záření, projevující se kožními reakcemi, další kožnípotíže a neklid. Při užívání třezalky by měli být opatrní lidé se světloupokožkou. Také společné užívání s dalšími látkami způsobujícími přecitlivělost vsouvislosti se světlem (např. tetracyclin, nesteroidní antirevmatika) jenebezpečné. Předpokládá se, že třezalka prodlužuje účinek anestetik), cožpotvrzuje jeden hlášený případ. U jiného pacienta během anestezie došlo kvýraznému poklesu krevního tlaku. Proto se doporučuje přibližně dva týdny předchirurgickým zákrokem s anestezií vysazení všech dlouhodobě užívanýchrostlinných přípravků.
Třezalka může také zesilovat zklidňující účinky barbiturátů. Při konzumacipotravin bohatých na tyramin (kyselé zelí, sýry) a třezalky může dojít kvyvolání hypertenzní krize (výrazný vzestup krevního tlaku), ale jen v případě udávek vyšších než jsou doporučené.
Česnek
Česnek se používá v medicíně, ale i v lidovém léčitelství zejména k léčběvysoké hladiny cholesterolu a v prevenci aterosklerózy. Hlášené případynaznačují možnost vzniku alergických reakcí – kontaktní záněty kůže, kopřivka,otok podkoží a citlivost na sluneční záření projevující se kožními reakcemi.
Následkem užití česneku může dojít ke změně funkce krevních destiček asrážlivosti krve s možností rizika krvácení. Česnek zvyšuje účinek lékůtlumících krevní srážlivost (např. warfarinu) a snižuje účinnost HIVantivirotik. Mimoto je vysoké dávkování česneku (více než sedm česnekovýchstroužků denně) spojováno s nepříznivými účinky v oblasti trávicího traktu a salergickými reakcemi.
Cassia senna
Listy a plody rostliny Cassia senna jsou často používány pacienty trpícímizácpou pro vyvolání projímavých účinků. Dlouhodobé užívání senny může způsobitsnížení hladiny draslíku v krvi, tzv. hypokalémii. Ta zesiluje účinek srdečníchglykosidů (léčiva určená k léčbě srdečního selhání) a ovlivňuje účinek lékůproti poruchám srdečního rytmu, např. chinidin. Současné podávání diuretik, tedyléků zvyšujících tvorbu moči, kortikosteroidů a přípravků obsahujících kořenlékořice může zvýšit nerovnováhu krevních elektrolytů.
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný)
Listy této populární léčivé rostliny jsou široce užívány k léčbě demence,deprese, závratí, hučení v uších, a to zejména u starších lidí. Právě u nichvšak hrozí možné riziko nežádoucích účinků. Důvodem je užívání často velkéhomnožství léčiv, na základě kterého pak může dojít k nežádoucím účinkům..
Při dlouhodobém používání nelze vyloučit interakci s přípravky ovlivňujícímikrevní srážlivost. Několik lékařů při předoperačním vyšetření zaznamenalo upacientů dlouhodobě užívajících přípravky s obsahem Ginkgo biloby a ibuprofenuzvýšenou krvácivost. Z nežádoucích účinků při užívání ginkgo byly velmi vzácněpozorovány trávicí obtíže, bolesti hlavy, alergické kožní reakce nebo ojedinělépřípady krvácení po dlouhodobém užívání.
Zdroj: olécích.cz (internetový portál Státního ústavu pro kontrolu léčiv)