Třezalka tečkovaná nás ochrání nejen před zlými silami
Léčba křečových žil, stres, spáleniny, nespavost, noční pomočování, zraněnípo úderech či bolest hlavy. Zdá se vám, že na takto různorodý výčet zdravotníchobtíží nemůže existovat jeden recept? A co třeba třezalka tečkovaná?
Třezalka tečková se na první pohled zdá být naprosto obyčejnou rostlinkounašich strání, mezí, pastvin či houštin. Její výjimečnost, která je opředenamnoha legendami, je však známá již po staletí.
Latinský název třezalky je Hypericum perforatum. Hypericum v překladu znamená„převyšující jiné“ a vypovídá prý o její neobyčejné léčivé síle. Perforatum jezase podle pověsti odvozeno od podoby listů, které jsou při pohledu proti světluopředené lesklými žlázami.
Pokud list promneme a rozdrtíme mezi prsty, vyteče z něj červená tekutina,která byla odjakživa považována za krev svatého Jana. Ptáte se proč právě krevsvatého Jana? Sběr Třezalky tečkované totiž v minulosti připadal na svatojánskounoc a lidé ji považovali za ochránkyni před zlými silami.
Víte, jaké jsou léčivé účinky třezalky tečkované?
V dnešní době oceníme především její antistresové účinky, proto se také vněkterých případech doporučuje třezalka tečkovaná namísto antidepresiv.
Třezalka výborně zabírá i při vnitřním neklidu, nervozitě, úzkosti apodrážděnosti. Zlepšuje poruchy spánku i hysterické stavy.
Zmírňuje též potíže u premenstruačního syndromu. Čaj z třezalky tečkovanémohou ženy vyzkoušet pít asi týden před začátkem menstruace. Třezalkový čaj jerovněž vhodný pro naše nejmenší při nočním pomočování.
Macerát z třezalky tečkované (tedy roztok vzniklý naložením třezalky dooleje), jinak také třezalkový olej, je nenahraditelný v boji proti křečovýmžilám, při urychlování hojení ran a jejich stahování. Macerát pomáhá zabránitzánětům a tvorbě velkých jizev. Dále je možné ho použít při léčbě popálenin,omrzlin, ekzémů i hemeroidů.
POZOR! Třezalka tečkovaná má velmi silné účinky, proto buďte při jejímpoužívání opatrní!
Třezalka snižuje účinnost některých léčiv (hormonální antikoncepce, warfarin,některá antibiotika) a může negativně ovlivňovat účinek jiných léčiv, se kterýmiby se neměla kombinovat (např. antidepresiva). Třezalka by se neměla užívat anipřed sluněním, u citlivých osob může vyvolat negativní reakci. Pokud si nejstejistí, poraďte se o vhodnosti užívání se svým lékařem nebo lékárníkem.
PRŮKAZ TOTOŽNOSTI:
- Botanický název: Hypericum perforatum
- Čeleď: třezalkovité
- Kde roste: Třezalka tečkovaná se poměrně hojně vyskytuje v Evropě, Asii aSeverní Americe. Nalézt ji můžeme na slunných stráních, mezích, pastvinách, vhouštinách i rašeliništích.
- Které části se používají: nať, květ
- Co obsahuje: třísloviny, hyperosid, rutin, kvercetin, silice, pryskyřice,hypericin, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C a mnoho dalších látek;udává se, že jich může být až více než sto.