Trápí vás kuří oko? Noste vhodnou obuv!
Kruhovité, lehce vyvýšené ložisko zesílené kůže nad kloubní nebo kostnívyvýšeninou. Je nažloutlé nebo žlutošedivé barvy. Průměr obvykle nepřesahujejeden centimetr. Lehkým poškrábáním se začne drolit, zbělá a jeho povrch zdrsní.Seznamte se s kuřím okem.
Kuří oko je zhrubnutá, odumřelá a zrohovatělá kůže. Vzniká v místechopakovaného tlaku nebo tření na noze. Projevuje se ostrou bolestí a dokáže svéhomajitele pěkně potrápit.
Kuří oko, puchýř či mozol?
Puchýř rozpozná od kuřího oka snad každý. Vzniká ze stejné příčiny:intenzivním tlakem a třením, které však na rozdíl od vzniku kuřího oka nebomozolu působí relativně krátkou dobu. Puchýře vznikají na nohou i na rukou,mohou obsahovat čirou, žlutou i krvavou tekutinu. Léčba puchýře většinou nenínutná, odstraňují se propíchnutím po předchozím potření dezinfekcí, odstraněnímtekutiny a přelepením sterilní náplastí.
Mozol vzniká při opakovaném a dlouhodobějším působení tlaku na stejné místo.Jedná se v podstatě o adaptační reakci kůže na mechanickou zátěž. V místě tlakudochází ke zmnožení zrohovatělých buněk, vytváří se tzv. ložiskováhyperkeratóza. Mozoly se tvoří na nohou i na rukou jako tuhá ložiska, většinouneostře ohraničená, která mají stejnou barvu jako okolní kůže. Lze je odstranitpotíráním mastí s obsahem kyseliny salicylové, ale je třeba též odstranitmechanické působení na kůži.
V případě kuřího oka se jedná též o ložiskovou hyperkeratózu, ale na rozdílod mozolu vzniká nad kloubními nebo kostními vyvýšeninami. Soustředný tlakpůsobí proti pevném podkladu a v kůži vzniká rohový, kuželovitý čep. Ten můžezasahovat až k vazivovému obalu kosti, v němž se do kosti dostávají cévy a nervya jehož porušení vede k bolesti.
Nejčastější příčinou vzniku kuřího oka je nošení nevhodné obuvi, předevšímvysokých bot s úzkou špičkou. Právě proto se s kuřím okem potýkají mnohemčastěji ženy. Další příčinou bývají různé ortopedické vady chodidla, k nimž opětvýznamnou měrou přispívá dlouhodobé nošení nevhodné obuvi:
Účinným preventivním opatřením je pravidelná pedikúra, při které seodstraňuje zrohovatělá kůže.
V prevenci kuřího oka je nejdůležitější nošení správné a pohodlné obuvi spřiměřenou výškou podpatku.
Pokud chceme vzniku kuřího oka zabránit a máme nějaké ortopedické vady, jetřeba je včas podchytit a zabránit jejich dalšímu rozvoji nošením korekčníchvložek, které zpomalují zborcení příčné klenby a při včasném záchytu ji mohoudokonce vrátit do původního stavu.
Je-li již přítomen vbočený palec nebo kladívkové prsty, existují téžspeciální ortopedické pomůcky, které pomáhají bránit otlakům a dalšímuzhoršování. Výrazně vbočený palec i kladívkové prsty lze korigovat už pouzechirurgickým zákrokem, který se provádí ambulantně.
Druhy kuřího oka
Jak kuří oko odstranit?
Po namočení nohy v teplé vodě kuří oko seřízneme ostrou žiletkou neboskalpelem a přelepíme speciální náplastí určenou pro kuří oka. Tuto „operaci“ simůžeme provést sami doma, ale pokud si na to netroufáme, kuří oko nám odstranípedikérka.
Nechceme-li kůži řezat, mohou pomoci speciální náplasti napuštěné kyselinousalicylovou, která rozpouští zrohovatělou kůži. Náplast je však potřebakontrolovat, aby se nepohnula a aby účinná látka nepůsobila na jinou část kůže,kterou bude vysušovat a ničit. Kuří oko se dá odstranit i laserem, ale tatometoda je poměrně bolestivá.
Podle našich babiček je nejlepší na kuří oko přes noc položit plátek cibule,který byl několik hodin namočený v octu. Postup by se měl opakovat několik dnů,dokud útvar nezmizí. Stejné účinky má prý také citronová šťáva se stroužkemčesneku.