Trápí vás bolest hlavy? Důvodů může být hned několik
Bolest hlavy patří k nejčastějším zdravotním obtížím, kterou zažil vmenší či větší míře každý z nás. Vzniká z nejrůznějších příčin, buď jakoonemocnění samo o sobě (primární bolest hlavy), nebo doprovází celou řaduchorobných stavů a procesů (sekundární bolest hlavy).
Bolest sama o sobě je varujícím příznakem, že v organismu není něco vpořádku. Je způsobena sítí nervových vláken a receptorů, které bolest vedou.Mozek tyto receptory a nervová vlákna v podstatě neobsahuje, takže sám o soběnebolí. Nejčastějšími zdroji bolestí hlavy jsou mozkové cévy, které citlivěreagují nejen na nervové, ale i na hormonální podněty.
Primární bolesthlavy
Je bolest hlavy, která se vyskytuje jako samostatné onemocnění. Obvykle seopakuje a mohou ji vyvolat některé provokující faktory (stres, svalové napětí,chemické látky). Tyto spouštěče stimulují nervová zakončení, která bolestpřenáší. Mezi tři hlavní příčiny primární bolesti hlavy patří tenzní bolesthlavy, migréna a Cluster headache.
Tenzní bolest hlavy
Je ze všech bolestí hlavy nejčastější. Bolest je většinou tupá až svíravá, naobou stranách hlavy. Někdy může být spojena s nepříjemným vnímáním světla ahluku. Trvá hodiny až dny, buď epizodicky, nebo v chronické formě (vyskytuje-lise víc jak polovinu dnů v měsíci). Tento typ bolesti je vyvolán psychickýmifaktory, tedy úzkostí, dlouhodobým stresem, přepracováním apod.
Ke zvládnutí akutního záchvatu obvykle stačí běžně dostupná analgetika. Abyse záchvaty neopakovaly, je velmi důležitá i změna životního stylu, zdraváživotospráva s dostatkem pohybu a přiměřeným množstvím spánku. Velmi důležité jetaké naučit se relaxovat.
Do skupiny primárních bolestí hlavy patří i bolestvyvolaná nadužíváním léků proti bolesti.
U migrényvzniká asi v 60 % případů, u tenzní bolesti hlavy asi u 30 %. Při léčbě jenutné
tyto léky zcela vysadit. Po překonáníabstinenčních příznaků je třeba diagnostikovatpůvodní
onemocnění a nasadit správnouléčbu.
Migréna
Chronické onemocnění, které se projevuje opakovanými záchvaty bolesti hlavy.Průběh migrény má několik fází. První fázi představují nespecifické příznaky(např. únava, malátnost, pocit tlaku v hlavě, chuť na sladké), ke kterým docházízhruba 24 hodin před začátkem bolestivého záchvatu. V další fázi nastupuje tzv.aura. Aura je souhrn příznaků, které se objeví asi jednu hodinu před záchvatem,obvykle se jedná o záblesky nebo jiskření před očima, neostré vidění, ale můžebýt přítomné i brnění končetin, porucha rovnováhy nebo závratě. Třetí fázímigrény je bolestivý záchvat. Bolest je obvykle velmi silná, pulzujícíhocharakteru. Bývá doprovázena nevolností, zvracením, zvýšenou citlivostí nasvětlo a pachy. Záchvat trvá obvykle 4 až 72 hodin.
Příčiny migrény nejsou přesně známé. Předpokládá se, že určitou roli hrajegenetická zátěž. Lze ji tlumit analgetiky nebo speciálními léky, které přímozasahují do vzniku migrény.
Preventivně je důležitá též úprava životosprávy a omezení případnýchspouštěčů migrény. Lékař specialista může naordinovat preventivní podávání léků,které je třeba užívat pravidelně po dobu několika měsíců.
Clusterheadache
Pro toto onemocnění je typická ostrá bolest v oblasti oka. Obvykle seobjevuje ve stejném období v roce. K záchvatům dochází nejčastěji v noci, trvajíobvykle až 60 minut. Bolest je velmi silná, doprovázena otokem víčka, slzenímoka a zčervenáním spojivky, ucpáním nosní dírky na postižené straně a výtokem znosu.
Specifickou léčbu, která spočívá v odstranění akutní bolesti a preventivnímpodávání léků, které pomáhají snížit četnost záchvatů a zkrátit jejich dobu,ordinuje neurolog.
Sekundární bolest hlavy
Tato bolest doprovází řadu závažných i méně závažných onemocnění. Životohrožující stav může představovat bolest poúrazová, bolest při cévním onemocněnímozku, bolest při zvýšeném nitrolebním tlaku (mozkový nádor). Při těchto stavechje bolest většinou náhlá a velmi krutá. Mezi další stavy způsobující bolesthlavy patří například vysoký krevní tlak, záněty dutin a zubů, ale i chemickélátky, jako je alkohol.
Zhruba 20% bolestí hlavy má příčinu v oblasti krční páteře. Vznikajínásledkem psychických vlivů, zejména stresu a jednostrannou nebo nadměrnouzátěží dané oblasti páteře. Tlumí se léky proti bolesti a zánětu, případně léky,které uvolňují svalové napětí. Příznivě působí i suché teplo.
Z výše uvedeného vyplývá, že bolest hlavy je častým jevem, který můžeprovázet jak banální onemocnění, tak velmi těžký, leckdy až život ohrožujícístav.