Tolice vojtěška: Pro posílení organismu
Lucinka nebo též lucerna jsou lidová označení pro prastarou pícninu iléčivku, podobnou jeteli, která kvete od května. Lucerna z toho důvodu, protožejejí semena, uložená v luscích, díky obsahu fosforu v noci světélkují. Léčivéúčinky vojtěšky mají květy, mladé listy i naklíčená semínka.
Na vojtěšku se nahlíží jako na jeden z klíčových zdrojů rostlinných bílkovinpři krmení zemědělských zvířat. Je ale také významným prvkem přírodníholéčitelství. Již tisíce let nachází uplatnění v tradiční čínské a indickémedicíně. Léčivých účinků vojtěšky si byli vědomi i staří Arabové, kteří jí dalioznačení a-fac-facah. Z tohoto výrazu se vyvinul současný pojem „alfa-al- fa“,kterým se vojtěška nazývá zejména v léčitelství a doplňcích stravy.
Čerstvá šťáva pro zdraví
Tato rostlina obsahuje velké množství bílkovin, které jsou nezbytné prosprávné fungování těla. V klíčcích vojtěšky je podíl bílkovin ještě větší.
S konzumací vojtěšky by měli být opatrní lidé, kteří užívají léky protisrážení krve.
Nejlepší je vojtěšku jíst čerstvou, snadno se zpracuje pomocí odšťavňovače našťávu. Uchovává se také v podobě sušené natě, případně prášku, na který sesušená nať drtí. Pak se podává po půlce čajové lžičky 2x denně. Výborným zdrojemzdraví prospěšných látek jsou také naklíčená semena. Přes všechna pozitiva sevojtěška nehodí pro dlouhodobé užívání, po dvou až třech měsících pravidelnékonzumace je třeba udělat pauzu.
Nejen jako antirevmatikum
Jako léčivka se používá při řešení následujících problémů: může pomoci sregulací funkce jater a ledvin, hladiny cukru v krvi, může regulovat střevnímikroflóru a může působit protizánětlivě. Vojtěška je dále velmi silnéantirevmatikum a může podporovat detoxikaci a odvodnění organismu. Vojtěšku nenívhodné sbírat na polích, kde může být chemicky ošetřena, pro sběr volteodlehlejší oblasti nebo vlastní výpěstky.
Průkaz totožnosti:
- Botanický název: Medicago sativa
- Čeleď: bobovité
- Kde roste: Vyhovují jí teplejší oblasti a neutrální pH půdy. Původnídomovinou vojtěškyje oblast od Malé Asie po Asii Střední. Do Evropy se již vantice dostala přes území Řecka.
- Které části se používají: květy, listy, semena
- Co obsahuje: vitaminy A, D, C, E a K, aminokyseliny, železo, fosfor, sodík akřemík