Tenzní bolest hlavy
Tenzní bolest hlavy je nejčastějším typem bolesti hlavy. Jedná se ooboustrannou, tupou, tlakovou bolest v týlu a ve spáncích s kolísajícíintenzitou. Nástup je obvykle postupný, se sílící intenzitou v odpoledních avečerních hodinách. Tenzní bolest hlavy řadíme mezi akutní bolesti, tedykrátkodobé bolesti trvající hodiny až dny.
Příčiny
Akutní bolest je varovným signálem, že je s naším tělem něco v nepořádku.Příčiny jejího vzniku mohou být různé. Mezi časté příčiny patří nedostatečnýpříjem tekutin, ztuhlost šíjových svalů (špatné sezení na židli, v autě, apod.)nebo zvýšená psychická zátěž jako je stres, únava či vyčerpání.
Prevence aléčba
V prevenci tenzní bolesti hlavy je důležité vyvarovat se příčinám jejíhovzniku. Základem prevence je především úprava životního stylu, tzn.:
- vyhýbat se stresovým situacím
- pravidelně cvičit
- přijímat dostatektekutin
- strava bohatá na vitaminy a minerály
Pokud je to nezbytné, je možné přistoupit k léčbě bolesti formou léčivýchpřípravků – analgetik. Dle Doporučených postupů pro farmakoterapii je cílemléčby akutní bolesti rychlá úleva od bolesti při současném odstranění příčinjejího vzniku.
Volba analgetika
Analgetika rozlišujeme především na základě účinné látky. Pro úlevu od tenzníbolesti hlavy je možné zvolit z řady volně prodejných analgetik. Mezi nejčastějiužívaná volně prodejná analgetika patří přípravky s obsahem ibuprofenu čiparacetamolu.
K léčbě tenzní bolesti hlavy jsou vhodné především léky s paracetamolem vtzv. fixní kombinaci, které poskytují nejen rychlou úlevu od bolesti, ale díkyobsaženým látkám mohou přispět k odstranění samotných příčin. Typickou fixníkombinací jsou léky s obsahem paracetamolu, kofeinu, případně dalších účinnýchlátek, např. guaifenesin.
Při volbě analgetika je nezbytné zohlednit aktuální zdravotní stav pacienta.Zvýšenou pozornost je třeba věnovat zejména dětem, těhotným ženám a lidemstarším 65 let. Z volně prodejných léků jsou pro většinu pacientů z hlediskabezpečnosti dobře přijímány právě léky s paracetamolem. Tyto léky jsougastrointestinálně šetrné a mají obecně minimum lékových interakcí. Pacient byse měl vždy informovat u svého lékaře či lékárníka.
Doplňková péče
Ztuhlé svaly v oblasti krku a šíje, únava a vyčerpání mohou souviset např. snedostatkem minerálů – hořčíku, sodíku, draslíku či vitamínů zejména skupiny B.V takovém případě je vhodné hořčík a vitaminy doplňovat. V současné době jsouvelmi oblíbené přípravky s obsahem kombinace hořčíku a komplexu vitamínů skupinyB.