Střevní chřipka: Co pomůže na zvracení a průjem?
Nepříjemná střevní chřipka, odborně nazývaná gastroenteritida,je akutní zánět trávicího ústrojí, který zasahuje žaludek a tenké střevo. Bývávirového nebo bakteriálního původu. Typické pro toto onemocnění je velmi krátkýprůběh. Inkubační doba střevní chřipky se pohybuje v rozmezí od několika hodindo pěti dnů.
Střevní chřipka se projevuje bolestí břicha, průjmem nebozvracením. Objevuje se zvýšená teplota, pacient se cítí slabý a bývádehydratovaný. Objevuje se velmi časté nutkání na wc. Z důvodu dehydratace bývástřevní chřipka u malých dětí, zejména u kojenců, velmi vážným zdravotnímstavem. Je důležité dodržovat pitný a dietní režim. V žádném případě sepacientovi nesmí podávat mléko. Pokud onemocní kojenec, je bezpodmínečně nutnáhospitalizace v nemocnici.
Příčiny
Nejčastější příčinou je kontakt s infikovanou potravinou nebonápojem. Střevní chřipku mnohdy vyvolává zkažené nebo prošlé jídlo. Často takénedůsledně omyjeme kupované ovoce a zeleninu. Za nákazou může být rovněžnedostatečná hygiena. Stačí zdánlivá drobnost, třeba když si po návštěvěsupermarketu neumyjeme ruce. Určité formy tohoto onemocnění se přenáší vzdušnoucestou.
Prevence střevní chřipky
Osobní hygiena je základ. Po návštěvě toalety si důkladně umyjeme ruce, riziková jsou také místa s větší koncentrací osob, jako jsoučekárny u lékařů, koncertní sály a divadla. Pokud onemocní někdo z naší rodiny,nesdílíme s ním společné ručníky a osušky. Před vařením se přesvědčíme, žesuroviny nejsou prošlé. Ovoce a zeleninu doporučuji omývat ve vodě se lžící octanebo několika kapkami grepového extraktu. Pro tyto účely existuje sprej sgrepovým extraktem, který si můžete do kuchyně zakoupit.
PharmDr. Lenka ZemanováradíPři střevníchřipce doporučuji užívat lactobacily v kombinaci s kvasinkouSacharomyces
boulardii. Vyrovnávají přirozené prostředí ve střevecha inaktivují bakteriální toxiny.
Tuto kvasinku objevil francouzský mikrobiolog vIndočíně, kde místní obyvatelé, kteří
popíjejí čaj z liči, nebyli postiženi cholerou v dobějejí epidemie. Liči obsahuje kvasinku,
která je již od 50. let používaná v prevenci i léčběprůjmových onemocnění. V současné
době se při léčbě průjmu doporučuje přípravek Enterol,který tuto kvasinku obsahuje, a také kombinované přípravky, jako je například Biopronforte.
Neméně důležité je během celého roku posilovat imunitu,pomoci mohou doplňky stravy z hlívy ústřičné a užívání laktobacilů, kterézajišťují dostatečnou ochranu střevní stěny.
Pomohou bylinné čaje
Léčba střevní chřipky se odvíjí od druhu nákazy. Jestliže sejedná o virové onemocnění, pak si většinou vystačíme pouze s dietou. První den,kdy je průběh onemocnění nejsilnější, je doporučeno se zcela vyhnout jídlu akonzumovat pouze tekutiny, jako jsou neperlivé minerální vody a slabý černý čaj.Výborný je bylinkový čaj Tormentan s obsahem borůvky, nátržníku, krvavce,heřmánku, šalvěje, máty a lékořice. Tato směs ulevuje od křečí a díkytříslovinám zastavuje průjem. Při velké ztrátě tekutin podáváme rehydratačníroztoky s obsahem glukózy a minerálů, jako je sodík a draslík. Tento roztokdoplní vodu, energii a minerální látky.
Pomoci může podávánívychlazeného a „vybublinkovaného“ originálního colového nápoje. Obsahujenapříklad muškátový oříšek a skořici, které podporují trávení a mohou mírnitžaludeční nevolnost. Blahodárný účinek není náhodný, nápoj totiž umíchal v 19.století lékárník John Penderton s úmyslem podávat ho na předpis pacientům sbolestmi žaludku a ledvin.
Dietní opatření
Druhý den se příznaky onemocnění již zmírňují, proto můžemezačít podávat suché bílé pečivo, dušenou mrkev a suchary. Postupně se vracíme kběžné stravě, přidáváme nemastná jídla, která nezatěžují trávicí systém. Z masaje vhodné kuřecí, králičí, krůtí maso a dietní libová šunka. Z příloh volímebrambory, rýži a těstoviny. Mezi nevhodné potraviny patří celozrnné pečivo,koláče, nadýmavá zelenina, plísňové sýry, smetana a smetanové sýry. Pokud jestřevní chřipka bakteriálního původu, rovněž dodržujeme dietu, a navíc podávámeživočišné uhlí nebo Smectu v prášku.
Vyzkoušejte homeopatika
Homeopatickým lékem první volby je Arsenicum album 15 CH. Podáváse po třech hodinách první den a následně 2x denně 5 granulí. Je vhodný i uprůjmů ze zkažených a prošlých potravin. Pokud průjem doprovází křečovitébolesti břicha, podáváme navíc Magnesia phosphorica 9 CH 3x denně 5granulí.
Nenechte si letní období zkazit střevními problémy. Dbejte na osobníhygienu a vždy kontrolujte, jaké jídlo konzumujete.