Sníte o volnějším dýchání? Vyzkoušejte rozrazil lékařský
Rozrazil lékařský je krásná rostlinka se světle modrými kvítky. Jeho stonkyse plazí po zemi, listy jsou malé, zoubkované a leskle stříbřité. Listy přidoteku velmi snadno odpadávají, a tak byly pojmenovány německým „Mannertreu“,tedy mužská věrnost.
Léčivka se sbírá v době květu, tedy přibližně od června do srpna, seřezává sepřímo u země. Ihned po sběru je nutné ji rychle usušit na nějakém stinném, avšakvzdušném místě. Při sušení se rostlinka neobrací, protože by z ní mohly snadnoodpadnout květy. Při umělém sušení teplota nesmí překročit 35 °C. Během sušenínesmí rozrazil zhnědnout, hnědá barva ukazuje na nežádoucí štěpení hlavníobsahové látky – glykosidu aukubinu.
Připravte si z rozrazilu čaj, šťávu či tinkturu!
- ČAJ. Stačí jedna vrchovatá lžička usušené kvetoucí natě a ¼ litru vody.Rostlinu spaříme, krátce vylouhujeme a můžeme pít.
- ŠŤÁVA. Čerstvou nať umyjeme a protlačíme přes domácí odšťavňovač, naplníme dolahviček a uchováváme v chladu v ledničce.
- TINKTURA. Dvě hrsti kvetoucí natě pokrájíme nadrobno a vložíme do 30-40%žitné pálenky. Necháme čtrnáct dní stát na slunci, nebo na teplém místě. Potépřelijeme do lahviček a uskladníme.
Mnohé využití, nežádoucí účinky žádné
Rozrazil se v minulosti používal proti mnohým chorobám – na zvětšenouslezinu, proti průjmu, na podporu vykašlávání hlenů, voda z rozrazilu protimorové nákaze, šťáva s medem na spáleniny. Jak tuto léčivku využíváme dnes?
Velmi ceněné účinky má rozrazil na dýchací cesty. Máme-li kašel, pomůže nám svykašláváním, neboť podporuje rozpouštění hlenů. Pozitivně působí také při léčběchrapotu, astmatu a tuberkulózy.
Blahodárné účinky rozrazilu ale neocení jen naše dýchací cesty. Už vminulosti byl odvar z rozrazilu považován za zázračný čisticí čaj. Rozraziltotiž obsahuje látky, které pomáhají čistit krev a snižovat v ní hladinucholesterolu. Působí rovněž jako prevence kornatění tepen. Rozrazil jemočopudný, proto je vhodný pro léčbu zánětu močových cest a močového měchýře.Při léčbě revmatu a dny je zase velmi účinná rozrazilová tinktura. Tinktura sevtírá do kůže a třikrát denně se pije 15 kapek rozpuštěných ve vodě či čaji.
Také pokožka si dokáže z rozrazilu vzít to nejlepší. Pomáhá totiž mírnitchronické ekzémy i další kožní choroby. Na léčbu těchto komplikací se doporučuječerstvá šťáva, která se dávkuje dvakrát až třikrát denně po jedné lžičce. Pomocu rozrazilu můžeme hledat také, máme-li zanícené a těžko hojící se rány (např.bércové vředy). V tomto případě je ideální ránu opláchnout čajovým odvarem a nanoc přikládat na postižené místo teplé čajové zábaly. Skvělé výsledky má takéjako kloktadlo proti zánětům dásní.
U rozrazilu zatím nebyly objeveny žádné nežádoucí účinky, lze jej tedy užívatdlouhodobě. Avšak neměli bychom překračovat denní doporučenou dávku 5 g sušenérostliny.
Průkaz totožnosti
- Botanický název: Veronica officinalis
- Čeleď: jitrocelovité
- Kde roste: Rozrazil lékařský roste v celé Evropě, na Kavkaze a ve východníčásti Severní Ameriky. Nejradši má lesy, louky, meze, pastviny a vřesoviště.Spokojí se se suchými stanovišti chudými na živiny, proto z naší české,intenzivně využíváné, kulturní krajiny pomalu ustupuje.
- Které části se používají: kvetoucí nať
- Co obsahuje: třísloviny, hořčiny, glukosid aukubin, organické kyseliny,saponiny, pryskyřici, vosky, silice, vitamin C