Šanta kočičí: Bylinka pro lidi i kočky
Druhový název napovídá, že tato rostlina má nějakou souvislost s kočkami.Zdravotní přínosy ale může mít i pro lidi, její využití je poměrně široké.Protože ji ve volné přírodě často nenalézáme, ze semen si ji můžeme vypěstovat vkvětináči na balkonu i v záhonu na zahradě.
Vůni šanty milují především kočky, které se v jejich porostech válejí arostlinu okusují. Díky tomu jsou její výtažky přidány do hraček. Šanta totižobsahuje nepetalakton, látku s mírně halucinogenními účinky. Z historie víme, žetato bylina sloužila jako alternativa tabáku i jako koření k dochucení předevšímpečených pokrmů. Rovněž má šanta kočičí své místo v alternativní medicíně.
Pro dýchací cesty i spánek
Účinky této byliny jsou připodobňovány k meduňce, avšak jsou silnější. Vhomeopatii a léčitelství se nejčastěji používá sušená kvetoucí nať ve forměnálevů při nachlazení a dýchacích obtížích. Šantu kočičí lze aplikovat lokálnějako listy nebo esenciální olej. Listy využijeme také k výrobě čaje, který můžepodporovat klidný a uvolněný stav mysli a přivolat tak spánek, popíjení čajetaké může mírnit menstruační křeče. Nálev rovněž podporuje pocení. Ve forměmasti a obkladu zase může urychlovat hojení drobných ran a pohmožděnin. Bylinnékoupele s příměsí šatny jsou skvělým způsobem relaxace po náročném dni.
Vůně šanty poměrně efektivně odpuzuje komáry, otravný hmyz, a dokonce ihlodavce.
V kuchyni
Při vaření najdou uplatnění listy i květy šanty. Listy mají výraznoumátovopepřovou chuť, takže s jejich dávkováním opatrně. Hodí se do salátů,masových pokrmů, k ochucení olejů a octů. Květy zajímavě ovoní pokrmy z těstovina rýže, přidávají se však až na konci procesu do již hotového jídla. Dalšíodrůdou je šanta citronová, jejíž listy chutnají po citronu a tymiánu. Šantaitalská je naopak chutí podobná mátě.
Průkaz totožnosti:
- Botanický název: Nepeta cataria
- Čeleď: hluchavkovité
- Kde roste: Domovinou šanty kočičí je jižní Evropa a některé oblasti Asie,preferuje tedy sušší a teplejší stanoviště. Časem se však rozšířila i k nám,ačkoli divoce v ČR roste spíše výjimečně.
- Které části se používají: listy, nať a květy
- Co obsahuje: hořčiny, třísloviny, vitamin C, silice anepetalakton