Rozumějte svému tělu: Víte, jaký je rozdíl mezi cévami, tepnami a žílami?
Oběhová soustava lidského těla funguje jako složitý mechanismus. Neméněsložitá může být orientace v pojmech, které s ní souvisejí. Proto vám přinášímečlánek, který vám vše vysvětlí.
Cévy si můžeme zjednodušeně představit jako potrubí, kterým v těle proudíkrev. Spolu se srdcem vytvářejí uzavřený krevní oběh. Cévy zahrnují jak tepny(arterie), tak žíly (vény). Tepny odvádějí okysličenou krev ze srdce k orgánům atkáním celého těla. Srdce pumpuje do tepen krev pod velkým tlakem, proto musíbýt jejich stěna silná a pružná. Největší tepnou je aorta, která se postupněvětví do menších tepen a tepének, na které navazuje síť krevních vlásečnic.
Životní styl je důležitý faktor prevence chorob srdce a cév.
Krevní vlásečnice, kapiláry, jsou místem, které spojuje tepenný a žilnísystém. Prostupují všechny tkáně kromě pokožky a jejích útvarů (vlasy, nehtychrupavky atd.). Jejich stěnami prostupuje z krve do tkání kyslík a živiny, anaopak do drobných žilek přestupuje skrz kapiláry oxid uhličitý a odpadní látky.
Žíly přivádějí odkysličenou krev z orgánů a tkání celého těla směrem dosrdce. Ze srdce proudí krev do plic, kde se okysličí a putuje zpátky do srdce,odkud je tepnami opět rozehnána po celém těle. Žilní stěna nemusí odolávat takvelkému tlaku krve jako v tepnách, a proto je mnohem tenčí.
Nejčastější nemoci tepen
Ateroskleróza (kornatění tepen) je dlouhodobý proces, při kterém se do stěnytepny postupně ukládají různé látky tukové povahy. Průsvit tepny se postupnězužuje a zásobovaná tkáň je postižena nedostatečným přísunem kyslíku a živin.Pokud se tepna stane zcela neprůchodnou, dojde k úplnému odumření postiženétkáně.
Ateroskleróza a její následky je u nás stále na prvním místě příčin úmrtí.Řadí se mezi civilizační choroby, které jsou způsobeny nesprávným životnímstylem. Mezi hlavni rizikové faktory patří především kouření, nedostatek pohybua nezdravá a tučná strava. Další rizika představují vysoký krevní tlak, obezita,diabetes, porucha metabolismu tuků, dědičnost a dlouhodobý stres.
Aneurysma je patologická výduť na tepně, která vzniká při jejím zeslabení anásledným postižením nějakým chorobným procesem. Nebezpečí nastává při prasknutíaneurysmatu, které může vést k rychlé smrti následkem vykrvácení. Nejčastějibývá postižena aorta a mozkové tepny.
Nejčastější onemocnění žil
Varixy, křečové žíly, jsou nejčastějším žilním onemocněním. Jsou přítomnézejména na dolních končetinách, kde vznikají na základě oslabení žilní stěny anedomykavostí žilních chlopní. Tím dochází k městnání krve v žilách, které serozšiřují, vytvářejí další záhyby a vystupují nad povrch kůže. Takové žílypředstavují nejen kosmetický problém, ale mají i sníženou funkčnost. Přidlouhodobém zanedbání mohou vést k závažným komplikacím: žilní trombóze nebobércovému vředu.
Záněty žil se rozdělují podle toho, jestli postihují povrchový nebo hlubo- kýžilní systém. Projevují se bolestivostí, místním zarudnutím a ztvrdnutím žíly,svěděním postižené oblasti, otokem celé končetiny a namodralým zbarvenímkůže.
Co je trombóza?
Trombóza může postihovat jak žíly, tak tepny. Vytváří se v nich krevnísraženina, trombus, která omezuje průtok krve danou oblastí. Sraženina omezujepřívod kyslíku a živin do tkáně se všemi důsledky, jaké byly popsány uaterosklerózy. Hlavními rizikovými faktory pro žilní trombózu je zvýšenásrážlivost krve, déletrvající nehybnost dolních končetin, stavy po operacích,obezita, těhotenství a hormonální antikoncepce. Z výše uvedeného vyplývá, žecévní onemocnění mohou být velice závažná a často končí fatálními následky.Proto je potřeba o své cévy pečovat. Racionální strava, dostatek pohybu apravidelné preventivní prohlídky u lékaře by měly být samozřejmostí pro každéhoz nás.
Vědecké studie prokázaly možnou souvislost propuknutí srdečně-cévních chorobs cévním věkem, který nemusí být vždy shodný s věkem biologickým.
Cévní věk se zjišťuje na základě rychlosti tzv. pulsové vlny, která sepřipodobňuje vlně zvukové. Vzniká při stahu srdce a vypuzení krve do systémovéhořečiště. Zdravé tepny jsou pružné a pulsové vlny se v nich šíří pomalu. Spřibývajícím věkem a nezdravým stylem života však tepny tuhnou a pulsové vlny sešíří rychleji. Jednoduše řečeno, čím tužší jsou cévy, tím rychlejší je pulsovávlna a riziko propuknutí srdečně-cévních chorob se zvyšuje.
Odhalte riziko onemocnění včas
Zaměřte se na prevenci a nechte si cévnívěk změřit. Měření je podobné měření krevního tlaku – je jednoduché abezbolestné. Trvá přibližně 10 minut a probíhá přímo v lékárně. Výsledky sedozvíte ihned, přičemž lékárníci s vámi zdravotní stav zkonzultují a doporučídalší postup.