Reishi: Zázračnou houbou v Asii znají již 4000 let
Houby nesmějí chybět snad na žádném letním prostřeném stole. Jejich chuťnelze ničím nahradit. Kromě toho, že jsou houby skvělým zpestřením našehojídelníčku, jsou také prospěšné lidskému zdraví. Mnohé z nich mají v asijskýchzemích tisíciletou tradici a pěstují se výhradně pro jejich pozitivní účinky.Mezi ně patří i reishi.
Reishi se řadí v pestrosti obsahu účinných látek mezi houbami na první místo.Český název této červenooranžové houby je lesklokorka lesklá. V Asii jepoužívána již přes 4 000 let. V Číně byla dokonce obdařena různými vznešenýmisynonymy jako „zázračná houba“ či „šťastná bylina“ nebo „rostlina s duchovnísilou“, symbolizující bohatství, dobré zdraví, dlouhověkost a dokoncenesmrtelnost.
Její výjimečnost tkví v obsahu látek, jako jsou glukany, imunoproteiny,triterpenoidy a nukleosidy. Plodnice obsahují velké množství organicky vázanéhogermania, které zvyšuje příjem kyslíku krví až jeden a půlkrát a působí jako silnýimunostimulant. Vedle toho působí organické sloučeniny germania jakostabilizátor pomáhající organismu vyrovnat se se stresem.
Reishi působí protizánětlivě, podporuje funkci jater, žaludku, má vliv nasnižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi. Konzumace této houby jetaké vhodná při vysokém krevním tlaku, je prevencí trombogeneze a rozpouštíkrevní sraženinu. Plicní a srdeční choroby, bronchitida, nespavost, nechuťk jídlu, bakteriální a virové choroby, žloutenka – ani jedna z těchto nemocí sepřed reishi neprosadí.
Starý čínský text dokonce doporučil starším lidem používat lesklokorku proosvěžení paměti, zvýšení orientačních schopností a soustředění. Houba totižpříznivě ovlivňuje regulaci metabolismu, zvyšuje tvorbu bílkovin v krevní plazměa kostní dřeni, což zabraňuje stárnutí.