Rakytníkový olej používali ve starém Řecku i v kosmu
O příznivých účincích rakytníku se mluví čím dál tím častěji. Ze všechmožných koutů slýcháváme, že se jedná o oranžové zlato naší přírody. Ochutnalijsme sirupy, marmelády, likér či sušené plody. Ale co takhle vyzkoušetrakytníkový olej?
Rakytníkový olej je jednou z mnoha surovin pocházejících přímo ze srdcenašich rostlin. Jeho účinky jsou nevídané. Olej se získává ze semen a plodůrakytníku řešetlákového a oplývá hojivými a ochrannými účinky na pokožku asliznici. Jeho využiti je ale mnohem pestřejší.
Rakytníkový olej kraluje komplexu velmi důležitých vitaminů a biologickyaktivních látek. Jejich přítomnost v těle je pro moderního člověka nezbytná, abyměl silnou obranyschopnost, a mohl tak čelit negativním vnějším vlivům astresu.
Naordinujte si rakytníkový olej každý den jako prevenci
Možná to zní tak trochu jako klišé, ale nejlepší obranou proti nejrůznějšímonemocněním je skutečně prevence. Udělejte proto z rakytníkového oleje nedílnousoučást života. Olej zpravidla nemá vedlejší účinky a pomůže vám v mnohaohledech životního stylu. Kromě již zmíněného posílení imunitního systému máolej velmi pozitivní účinky na srdeční činnost.
Rakytník řešetlákový zažívá v současné době nevídaný vzestup. Jeho vysokéhoobsahu zdraví prospěšných látek si však cenili již před mnoha lety, kdy bylnedílnou součástí lidového léčitelství. Historické prameny uvádějí, že svůjlatinský název Hippophae rhamnoides získala tato pozoruhodná rostlina za vládyAlexandra Makedonského. V té době používali rakytníkový olej pro obnovu sil jakvojáci, tak koně. Řecké koně měli díky rakytníkovému oleji krásně lesklou ahedvábnou srst. A právě od tohoto byl odvozen jeho název: hippos – kůň a phaes –lesk.
Obecně je známé, že srdce posiluji Omega – 3, 6, 9 nenasycené mastnékyseliny, jejichž dostatek si většinou obstaráváme konzumací mořských ryb. Avšaktyto kyseliny jsou obsažené i v rakytníkovém oleji.
Pravidelné podávání rakytníkového oleje rovněž snižuje riziko výskytukardiovaskulárních chorob. Látky obsažené v oleji totiž snižuji srážlivostkrevních destiček, která je s výskytem kardiovaskulárních onemocněnibezprostředně spjata.
Olej z rakytníku užívali i kosmonauté pro doplnění potřebných vitaminů a proochranu před kosmickým zářením.
V dialogu rakytníku a lidského těla se dostává ke slovu také pokožka. VitaminE, taktéž obsažený v rakytníkovém oleji, má totiž schopnost udržovat naši kůžielastickou. Dále buňkám prodlužuje jejich život a pomáhá při obnově tkání.Mate-li nějaké poranění (popáleniny od slunce, popraskaná kůže, popraskanékoutky úst, zdrsněla kůže apod.), naneste na postižená místa olej. Jeho zázračnéschopnosti vás velmi mile překvapí. Ani omrzliny a ekzémy nemají v souboji srakytníkem šanci.
Mate méně vlasů a chcete urychlit jejich růst? Potýkáte se s problémyzažívacího traktu a žaludeční sliznice? Trápí vás zánět ústní dutiny? Chcetesnížit svou váhu? Pociťujete syndrom suchých očí? Postihla vás infekce močovýchcest? Řešeni je jednoduché: rakytníkový olej.
Jaké látky v rakytníku nikdy nechybějí?