Rakytník: Imunita ve vašich rukou
Každý z nás by si jistě přál, aby jeho tělo překypovalo zdravím a nebylopostiženo žádnou, byť sebelehčí, nemocí. Jeho odolnost a nedotknutelnost fungujepod taktovkou imunitního systému, který má velkou oporu v orgánu, jako je kůže,či ve sliznici.
Kůže a sliznice jsou hlavními obrannými štíty, které brání nejrůznějšímškodlivinám v průniku do organismu. To nejmenší, co pro své zdraví můžemeudělat, je tento štít neustále posilovat. Jednou z nejúčinnějších látek, pomocíkterých lze zmíněného dosáhnout, je bezesporu rakytník.
Jedná se o rostlinu, která překypuje zdraví prospěšnými složkami. Je známávysokým obsahem vitaminů A, B, C, D, E, K a P. Dále v sobě ukrývá kyselinulistovou, betakaroteny, organické kyseliny, třísloviny či minerální soli. Jerovněž uznávaná jako zdroj nenasycených mastných kyselin. Obsahuje nejen omega3, 6 a 9, ale rovněž poměrně vzácné omega 7 nenasycené mastné kyseliny.
Zázrak jménem rakytník
Výjimečných vlastností rakytníku si člověk začal cenit již před staletími.Své nezastupitelné místo si získal například rakytníkový olej, který využíváčínská, tibetská, ruská i ajurvédská medicína. Jeho kouzlo spočívá v obsahuvysokého množství biologicky aktivních složek. Je ceněný zejména pro svéregenerační účinky. Rakytníkový olej podporuje zdraví sliznice i kůže a posilujekardiovaskulární a trávicí systém. Olej se z rostliny získává bud lisováním zastudena, nebo velmi šetrnou extrakcí oxidem uhličitým. Procesu lze podrobitsemínka, dužinu i bobule. Lisovaná semínka se pyšní vysokým obsahem vitaminu K anejvyšším množstvím nenasycených mastných kyselin. Dužina oplývá vitaminem K,karotenoidy či steroly. Olej z bobulí je bohatý především na vitamin E aflavonoidy.
Rakytníkem proti stresu
Rakytník obsahuje alkaloid hippophein, který se podle dostupných studiínevyskytuje v žádné jiné rostlině. Z této látky se tvoří serotonin známý svýmiprotinádorovými a antidepresivními účinky.
Rakytníkový olej: Nový rybí tuk
Rakytníkový olej, ať už se získá z jakékoli části rostliny, nemá mezirostlinnými oleji konkurenci. Žádný jiný totiž neobsahuje tolik prospěšnýchlátek. V domácím léčitelství je dokonce možné rakytníkovým olejem nahraditpožívání rybího tuku. Oba produkty jsou totiž, co do obsahu látek pozitivněpůsobících na lidský organismus, srovnatelné. Zdá se vám to stále málo? Pakrakytníkový olej doplňte vitaminem D. „Déčko“ totiž dbá o správnou funkciimunitního systému.
Poznejte také kouzlo rakytníku. S takovýmito podpůrnými složkami se vaše tělostane pro negativní vnější vlivy nedobytnou tvrzí.