Rakovina 2. díl: Druhy onkologické léčby a zvládání vedlejších účinků
Cesta, od zjištění a potvrzení diagnózy přesnávrh postupu léčby až po samotné vyléčení, je velmi náročná časově i psychickynejen pro pacienta, ale i pro jeho rodinu. V tomto článku se zaměříme zejména navedlejší účinky spojené s onkologickou léčbou a jak je zmírnit.
Protože je každý nádor individuální, pacient obvyklepodstupuje hned několik druhů léčby, která jsou spojeny s vedlejší účinkyprotinádorové terapie. Mezi současné druhy léčby patří:
- Operace,
- chemoterapie,
- radioterapie,
- farmakoterapie,
- imunoterapie,
- transplantace krevními buňkami a
- další metody dle individuálního stavu maligních nádorů.
Nejčastější vedlejší účinky
1. Únava a vyčerpání vyplývají z nedostatku červených krvinek. Nemocnýčlověk bez dostatečného pohybu postupně ztrácí zdatnost a svalovou hmotu, cožvede k úbytku vápníku v kostech a zvýšenému riziku zlomenin a lámavosti kostí.Pohyb ovšem zlepšuje prokrvení organismu včetně hlavně plic, což podporujeobranyschopnost organismu.
Doporučení:
- Věnovat se aktivitám, které příliš neunaví a to ve dnech, kdy se pacientcítí nejlépe,
- netrávit příliš mnoho času v posteli,
- vyhnout se spaní přes den a spíše odpočívat u méně namáhavé činnosti.
2. Dyskomfort střev se zejména projevuje při nefarmakologické léčbě. Nežádoucí účinky chemoterapie na sliznici střev se mohou projevit jakprůjmem, tak zácpou. V případě, že se jedná o průjem trvající déle než 24hodin je nutné neprodleně kontaktovat lékaře.
Doporučenív případě průjmu:
- Jíst malé množství jídla šest až osmkrát denně,
- vyloučit z jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která jezejména v luštěninách, obilovinách a sušeném ovoci, stejně tak vyloučitkávu, alkohol, sladkosti, kořeněná a tučná jídla a potraviny s obsahemlaktózy,
- zvolit BRAT dietu v podobě banánů, rýže, jablek, sucharů, brambor,drůbežího masa a ryb,
- pít co nejvíce tekutin po malých doušcích (voda, slabý černý čaj,jablkový džus, zeleninový vývar).
Doporučení v případězácpy:
3. Nevolnost a zvracení provází jak chemoterapii, tak radioterapii. Vněkterých případech tyto příznaky doprovázejí celý průběh terapie, v dalšíchse vyskytují pouze částečně či až po samotné terapii. Proto se ke každémupacientovi přistupuje individuálně a vybírá se ze široké nabídky léků protinevolnosti, které se někdy kombinují.
- Neužívat jakékoliv léky s projímavým účinkem bez konzultace s lékařem,
- konzumovat potraviny s vyšším obsahem vlákniny, jako např. ovoce azeleninu,
- navýšit pohybovou aktivitu v rámci možností.
Doporučené preventivní stravování:
- Jíst menší porce jídla pomalu několikrát denně a dostatečně rozžvýkat,
- průběžně pít tekutiny po malých doušcích před a po jídle, nikoliv běhemjídla,
- konzumovat vlažné či studené potraviny,
- cucat kostky ledu či bonbony s osvěžující chutí kostek ledu,
- vyhnout se dráždivým pachům a parfémům,
- nelehat si po požití jídla - zůstat v sedě či polosedě,
- praktikovat techniku dechových relaxačních cvičení.
4. Alopecie, neboli poškození a vypadávání vlasů, představujepředvídatelný nežádoucí účinek onkologické léčby.
Doporučené terapie:
- Scalp cooling, česky ochlazování vlasové části hlavy, je metodaprováděná ve vybraných klinikách za přítomnosti odborníka. Během procesudochází ke konstrikci cév a zpomalení metabolismu buněk v pokožce.
- Aplikace lokálního roztoku minoxidilu v koncentraci 2 nebo 5 % je vhodnéu nejizvící alopecie po skončení protinádorové léčby.
- Suchá a svědivá pokožka se běžně projevuje u různých druhů onkologickéterapie, které mohou zapříčinit zvýšenou citlivost kůže. Křehká a citlivá kůžemůže být ovšem způsobena i vnějšími vlivy v podobě povětrnostních vlivů,přípravků pro léčbu kožních nemocí či dalších nesnášenlivostí. Proto musí býtpéče o pokožku celého těla včetně rukou naprostou samozřejmostí.
Doporučení lékárníka všem osobám se suchou a svědivoupokožkou:
- Jemné odličování a čištění pleti,
- mytí sprchovým olejem či gelem pro suchou kůži,
- vyživování hydratačním tělovým mlékem, krémem nebo olejem aplikovaným navlhkou pokožku ihned po umytí pro zvláčnění kůže včetně pokožky chodidel,rukou a prstů.
Další doporučená opatření:
- Zahalit se při pobytu na slunci a vždy používat krémy s vysokým ochranným faktorem 50+proti UV záření, např. na bázi minerálních filtrů,
- prát prádlo jemným pracím prostředkem vhodným pro alergiky,
- vyhnout se veškerým kosmetickým přípravkům s obsahem alkoholu,
- nosit lehké volné bavlněné oblečení.
Výživa v průběhu onkologickéléčby
Při onkologické léčbě je velmi důležitý pravidelnýpříjem kvalitní stravy bohaté na bílkoviny, ovoce a zeleninu vzhledem k patrnéztrátě hmotnosti a zhoršenému nutriční stavu u více než poloviny onko pacientů.
Protinádorová léčba je provázena nepříjemnýmivedlejšími účinky, které značně zasahují do výživy nemocného. V případě poruchyvýživy hrozí stav podvýživy (malnutricie), která přináší riziko oslabenípacienta do takové míry, že není schopen zvládat onkologickou léčbu.
Doporučené výživné stravování:
- Pestrá, vyvážená, snadno spolknutelná a lehce stravitelné strava,
- menší porce několikrát denně podávané v těch částech dne, kdy se pacientcítí nejlépe,
- strava bohatá na bílkoviny v podobě smetanových krémových sýrů, tvarohu,ryb a drůbežího masa,
- strava bohatá na vlákninu v podobě cereálií, luštěnin, ovoce a zeleniny,
- vysokoenergetická a nutričně kompletní izokalorická výživa s vlákninou,bez vlákniny či s vysokým obsahem bílkovin,
- tekutá strava může být podávána na lžičku, ve formě sippingu (umělé výživy) nebo sondou v rámcienterální výživy (instrukce poskytnelékárník či lékař).
Psychologická a psychická podporapacienta
Pozornost je nutné věnovat nejen fyzickému, ale iduševnímu zdraví pacienta. Onkologické onemocnění má výrazný vliv na lidskoupsychiku - ovlivňuje myšlení, zvládání emocí a celkové chování pacienta.
Neméně další součástí onkopsychologické péče je podporarodinných příslušníků a přátel pacienta, které může sužovat pocit beznaděje astrachu, deprese či strach. Psychická podpora a terapie je mohou oprostit těchtoemocí, posílit jejich sebevědomí, vnést novou chuť do života a tím zlepšitcelkovou kvalitu života.
Onkologický pacient si může domluvit konzultace spsychologem nebo onkopsychologem sám z vlastní potřeby nebo na doporučenílékaře.