Rakovina 1. díl: Základní informace a prevence nádorových onemocnění
Zhoubná nádorová onemocnění představují závažnýcelospolečenský problém, což posouvá onkologickou problematiku daleko rychlejido popředí nejen v oblasti výzkumu nových léčiv, ale i v oborech klinickéonkologie, radioterapie a imunoterapie. Pokud vás zajímají důležitá fakta otomto zákeřném onemocnění nebo se chcete dozvědět o prevenci, čtětedál.
Onkologických diagnóz je v lékařských číselnících více než 95 druhů amezi nejčastěji přibývající se řadí nádory: kůže, tlustého střeva, konečníku,prsu, prostaty, plic, ledvin, močového měchýře, slinivky břišní, endometria,hlavy, krku a žaludku.
Je ovšem nutnépodotknout, že na vznik rakoviny má z velké části vliv nevhodný životní stylspolu s nezdravými stravovacími návyky. Zejména dlouhodobé působení rizikovýchfaktorů v podobě znečištěného ovzduší a nadměrné expozice slunečnímu záření, alei kouření, nadměrná konzumace alkoholu a tuků mají za následek rozvojkonkrétních druhů onkologických onemocnění.
Několik důležitých faktů, které jstemožná nevěděli:
- Výživové faktory se podílí na celkové úmrtnosti až z 35%.
- Hlavními rizikovými faktory vzniku nádorů jsou stres apsychosociální zátěž.
Vznik nádorovéhoonemocnění
Vznik nádoru je individuální a dlouhodobý proces.Nadměrná psychická zátěž, fyzické vypětí a nezdravé stravování vedou ke změněpůvodní funkce imunitních buněk. Náš imunitní systém dokáže včas rozpoznat aodstranit cizorodou buňku nebo znemožnit její dělení za normálních okolností.Cizorodá buňka se ovšem začne nekontrolovatelně šířit a postupně dávat za vznikmalignímu nádoru v případě, že dojde v počátečních nádorových buňkách ke změněgenových mutací. V horších případech, dle orgánového poškození, může docházet krozsevu do jiných orgánů ve formě metastáz.
Počátečního stavu si člověk nemusí být vědom podobu měsíců až let. Nádor lze poté přesně identifikovat až v momentě, kdy dojdek orgánovému poškození.
Preventivní prohlídky však můžou zavčas odhalit toto zákeřnéonemocnění a zachránit život. Proto je tak důležité na ně pravidelně docházet.Nebuďme tedy vůči sobě lhostejní a snižme riziko vážného onemocnění.
Pravidelné preventivníprohlídky a prevence nádorových onemocnění
Základní druhyprevencí:
- Primární prevence je zaměřena na zdravou populaci a má za cílodstranit či omezit jakékoliv možné příčiny vzniku nádorového onemocněnípomocí preventivních opatření v podobě:
- Zdravého životního stylu bez cigaret a alkoholu,
- střídmého stravování bohatého na antioxidanty, které lzenalézt ve vitaminech a minerálech) a pohybu.
- Sekundární prevence usiluje o včasné zachycení nádorů v plněléčitelném stadiu a poté jejich následné řešení a léčbu. Screening osob sanamnézou karcinomu v rodině je nezbytný k případné léčbě s šancí navyléčení.
- Terciární prevence znamená sledování nemocných s vyléčenýmnádorovým onemocněním. Opatření mají za úkol předejít recidivě (návratuonemocnění) či relapsu (opětovné objevení se příznaků onemocnění).