První pomoc: Jak přežít vánoční nástrahy
Vánoční svátky patří bezpochyby k nekrásnějším v roce, ale bohužel i během nich může dojít k náhlým zdravotním obtížím, které mohou být často i velmi závažné. Co v těchto případech dělat a především jak se jim snažit předejít?
KOST V KRKU
Jedná se o klasickou vánoční nehodu, která představuje nejčastější příčinu výjezdů k lékaři na Štědrý den.
Na prvním místě stojí určitě prevence. Pokud nejste zvyklí jíst ryby, zvolte raději vykostěný filet než celou rybu. Hlavně to platí u dětí, kterým by se ryby s kostmi neměly podávat vůbec.
Pokud jste pokrm připravili z celé ryby, maso z kostí spíš seškrabujte, než krájejte. Jezte pomalu, abyste si případnou kost v ústech stačili uvědomit ještě před polknutím. Nikdy nedávejte do úst současně rybu a jiné jídlo.
Co se týká zákroku jako takového, důležité je, ve které oblasti se kost zapíchla. Nejčastěji to bývá v okolí krčních mandlí nebo u kořene jazyka. Odtamtud ji lékař odstraní většinou snadno. Pokud je však kost v hlubší části polykacích cest, je potřeba zákrok provést endoskopicky v celkové anestezii.
Co dělat v případě, že se kost do krku zapíchne?
- není-li kost zapíchnutá příliš hluboko, můžete se ji pokusit zajíst tuhými sousty (pečivo, chleba, brambory)
- pokud to nepomůže, vyhledejte rychle lékařskou pomoc
- v žádném případě sami neprovádějte žádné drastické zásahy v krku, mohlo by tak dojít k pohmoždění místa vpichu a poté by lékaři mohli jen obtížně rozeznat, kam přesně se kost zapíchla
- návštěvu u lékaře neodkládejte, v okolí zapíchnuté kosti může vzniknout zánět, otok a další komplikace
ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE A ŽLUČNÍKOVÝ ZÁCHVAT
Vánoce můžeme bohužel také nazvat Svátky přejídání. O svátcích bývá zvykem konzumovat nadměrné množství tučného a hodně kořeněného jídla spolu s alkoholem, což může mít za následek řadu trávicích obtíží.
Pálení žáhy nejlépe odstraníme vhodnými léky na překyselení žaludku (antacida). Při nadýmání a pocitech plnosti nebo těžkosti pomůže teplý obklad a dále nedráždivá a mírná dieta. Příznivé účinky má například jogurt s vlákninou. Dojde-li k průjmům, je potřeba dodat dostatek tekutin a minerálů, ideální je čaj. Pomáhá též strouhané jablko, banány, vařená mrkev s rýží.
K nejzávažnějším a nejméně příjemným trávicím obtížím, jež mohou na základě přejídání vzniknout, je žlučníkový záchvat. V mírnější formě může dojít k bolestem většinou pod pravým podžebřím nebo ve střední části nadbřišku spojenou s nadýmáním, říháním a pocity plnosti. Pokud bolest není prudká, lze doporučit žlučníkové čaje, které působí proti nadýmání, jsou mírně projímavé a protikřečové. Při akutním záchvatu se však nesmí podávat nic – jídlo, pití, ani tišící léky a je třeba co nejrychleji navštívit lékaře.
Akutní žlučníkový záchvat se vyznačuje náhlou a prudkou bolestí bez předchozích varovných příznaků. Bolest je lokalizována většinou pod pravým žeberním obloukem nebo ve střední části nadbřišku a vystřeluje směrem do zad či k lopatce.
POPÁLENINY
Neopatrnou manipulací se svíčkami, při pečení anebo při hrách s hořlavými látkami a pyrotechnikou, které jsou v tomto období časté, může dojít k popáleninám.
Popáleniny rozdělujeme podle závažnosti do několika stupňů:
- I. stupeň: Kůže je zarudlá a pálí. Tyto popáleniny se hojí většinou do několika dnů a bez jizev.
- II. stupeň: Vznik puchýřů, pod nimi je červená kůže. Nejbolestivější stupeň popálenin, při kterém je poškozeno i podkoží. Hojí se v rozmezí několika týdnů.
- III. stupeň: Nejhlubší popáleniny, již nejsou tak bolestivé, protože došlo ke zničení receptorů vnímajících bolest. Plocha je tmavě hnědá nebo černá a spodní rána je bílá. Hojí se několik měsíců, často je nutná i transplantace kůže.
U rozsáhlejších popálenin II. a III. stupně může dojít k rychlému rozvoji popáleninového šoku, kdy se tekutiny z krevního řečiště přesouvají do postižených míst a následně může dojít k ohrožení základních životních funkcí. V tomto případě je potřeba rychlý převoz na specializované pracoviště a zahájení resuscitační péče.
I popáleniny menšího rozsahu však mohou být nebezpečné a laik většinou nemusí rozeznat závažnost nebo stupeň popálení, proto se doporučuje též vyhledat lékaře.
Co dělat při popálení?
- ránu zchladit pod studenou tekoucí vodou u dospělých, u dětí použít raději vlažnou vodu, aby nedošlo k podchlazení, následně překrýt ránu čistou látkou, a je-li potřeba, transportovat k lékaři
- u menších popálenin v případě domácího ošetření lze podat léky na utišení bolesti (např. Paralen)
Co v žádném případě při popáleninách nedělat?
- ránu nečistit, nedezinfikovat, nedávat na ni žádné masti, ani spreje (např. Panthenol)
- puchýře neodstraňovat, hrozí akutní infekce, která by mohla prohloubit rozsah popálenin
- příškvary (oděv) nestrhávat
- u popálenin většího rozsahu nepodávat tišící prostředky, mohlo by dojít ke zkreslení diagnózy
- stejně tak u závažnějších popálenin nepodávat tekutiny, neboť by mohly nastat komplikace při případné nutnosti anestezie