Prebiotika: Pro naši střevní mikroflóru
Zdravá střevní mikroflóra má pozitivní význam pro naše zdraví a celkovou imunitu organismu. Skládá se z tisíce druhů mikroorganismů, které v ideálním případě žijí ve střevech v rovnovážném stavu. Nevhodná strava s velkým obsahem cukrů, překyselení organismu, antibiotika, hormonální přípravky - to vše však může harmonii narušit a přispět k převaze kvasinek, plísní a patogenních bakterií.
Takovéto stavy se projevují nejen dlouhodobými střevními potížemi, ale třeba i bolestí hlavy, únavou, alergiemi, kožními problémy, opakovanými gynekologickými a urologickými problémy a dalšími, i velmi závažnými, zdravotními stavy. V těchto případech je žádoucí užívání probiotik.
Příznivé účinky na zdraví však mají jen tehdy, pokud jsou přítomny ve vysokém počtu - minimálně v řádu stamilionů. Ovšem, chceme-li dosáhnout nejúčinnějšího výsledku doplnění či podpoření střevní mikroflóry, a tím i celkové imunity, je nejlepší zvolit kombinované přípravky. Zpravidla se doporučuje podporovat střevní mikroflóru již zmíněnými probiotiky a prebiotiky zároveň.
Co to jsou prebiotika?
Prebiotikum je složka potravin, která podporuje růst a aktivitu střevní mikroflóry skládající se hlavně z laktobacilů a bifidobakterií. Prebiotika jsou zpravidla těžko stravitelné nebo nestravitelné oligosacharidy (vláknina). Ty se v tlustém střevě stávají substrátem pro některé žádoucí bifidobakterie, které je zkvašují.
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou příznivě působit na lidský organismus a jsou schopné dodat tělu potřebné mikroorganismy, které dokážou srovnat rozhozenou základní střevní sestavu. Často jsou součástí zakysaných mléčných výrobků, jako jsou jogurt nebo kefír. Sušené probiotické kultury již existují také ve formě tablet, kapslí, prášku či kapek.
Nejznámějšími prebiotiky jsou oligosacharidy zvané inulin a pektin. Praktický význam mají také frukto-oligosacharidy (FOS) a galakto-oligosacharidy (GOS). Tyto prvky můžeme najít především v běžné stravě. Jejich dostatek mají artyčoky, fazole, banány, obiloviny, česnek, čekanka, čistá vláknina apod. V dnešní době se však dají sehnat také v lékárnách ve formě doplňků stravy.
„Spojení probiotik a prebiotik zlepšuje přežití a usídlení probiotických mikroorganismů ve střevě, a tím se účinně potlačuje množení a aktivita škodlivých bakterií. Jsou vhodné při průjmových onemocněních i zácpě a pozitivně přispívají k posílení imunity. Jde tedy o symbiotický účinek obou přípravků, proto se tato skupina přípravků nazývá symbiotika,“ říká Mgr. Martina Štěpková.
Toxinů ve střevech nás zbaví vláknina
Další výhody, které s sebou nese přítomnost vlákniny (tedy oligosacharidů) ve střevech, je vazba některých vitaminů, stopových prvků, vápníku, hořčíku a cholesterolu, čímž je pozitivně ovlivněno jejich vstřebávání. Vláknina dokáže vstřebat také některé nežádoucí toxiny, a bezprostředně tak chrání střevní sliznici a posléze i celý organismus.
Nezanedbatelným účinkem vlákniny je poněkud zpomalené vstřebávání jednoduchých sacharidů, se kterým souvisí nižší a rovnoměrnější hladina glukózy v krvi po jídle. Dále také zvětšují objem stolice a působí proti zácpě.