Práce u počítače a příliš těžké tašky. Co na to říká naše páteř?
Znáte někoho, koho ani jednou v životě nebolela záda? Určitě ne. Anemůžeme se divit, protože záda bolí jak starší, tak mladší, fyzicky pracující iinteligenci pracující u počítače. Většina krátkodobých bolestí naštěstí rychlepřejde, ale někdy dokážou bolesti páteře způsobit nepříjemné komplikace ažzdravotní neschopnost.
Páteř je osou našeho těla, a proto je péče o ni velice důležitá. V první řaděbychom si měli pořídit kvalitní postel, protože ve spánku trávíme minimálnějednu třetinu celého našeho života. Postel by měla umožnit příjemné ležení bezprohnutí páteře. Po opuštění postele by neměl být ani náznak pocitu rozlámání.Velmi důležitý je také kvalitní polštář, který by neměl být příliš velký, anipříliš malý.
Při práci u počítače je třeba dbát na to, aby záda byla rovná. Je dobré občassedět na míči nebo klekačkách, speciálních sedačkách, které jsou určené propohodlné klečení. Je vhodné si také zapamatovat pravidlo pravých úhlů. Dopravého úhlu by měly být ohnuty nohy v kolenou a chodidla by měla být položenacelou plochou na podlaze. Rovněž předloktí by mělo svírat s paží pravý úhel.Velmi důležitá je i výška pracovního stolu. Neměli bychom se nepřirozeně hrbit,ani se příliš natahovat.
Pohodlí při práci určuje rovněž správně vybraná židle. Měla by mít vhodněnastavenou výšku i úhel opěradla. Problémům s páteří lze předejít, když si mezizáda a opěradlo dáme malý polštářek, který zajistí přirozené prohnutípáteře.
Proč nás páteř bolí?
Existují dvě hlavní příčiny bolesti páteře.
- Kolem páteře se ukládají toxiny, nejčastěji to bývají puriny z červenéhomasa a uzenin. Ukládat se mohou i ložiska parazitů, kteří vytvářejí vápenitéusazeniny. Časem vzniká zánět a později i poškození celé tkáně. Dochází knárůstu bolesti a ke vzniku kalcifikací – vápenitých výrůstků.
- Druhou příčinou vzniku bolestí páteře je tuhnutí svalstva kolem obratlů ajejich pomalá degenerace. Svaly prorůstají vazivem a ztrácejí schopnost uvolnitse. Zvýšený tlak těchto svalů spolu s dalším přetížením v práci nebo při sportumůže postupně zničit chrupavky.
Počítač ale není naším jediným nepřítelem. Především ženy se denně potýkají snákupem potravin. Při přenášení tašek a břemen si musíme dát velký pozor. Místojedné těžké tašky je vhodné nosit dvě – v každé ruce jednu, nebo vyzkoušejtebatůžek. Abychom se o páteř ale skutečně nemuseli bát, měli bychom se takévěnovat vhodné tělesné aktivitě. Doporučuji pomalá protahovací cvičení, jakojsou jóga a kalanetika.
Pravidelně cvičte! A to během celého dne…
S cvičením začněte hned ráno po probuzení. Ještě než vstanete z postele,protáhněte se tak, jak je vám to příjemné. Přidejte první ranní úsměv a příjemnánálada nového dne je na světě. Cvičit můžeme i během dne v pracovníchpřestávkách. Cílem těchto cviků je předcházet bolestem páteře a snížit zatíženípohybového aparátu zejména u sedavých povolání.
Výchozí poloha těchto cviků je podpůrný sed, tedy sed na kraji židle sevzpřímenými zády, s koleny mírně od sebe a chodidly opřenými celou plochou opodlahu. V této poloze sepněte ruce nad hlavou, s nádechem a pohledem očí nahoruopřete hlavu o sepnuté ruce a s výdechem hlavu přitáhněte pomocí sepnutých rukouke hrudníku. Opakujte dvakrát až třikrát.
Můžete zařadit i vzpřimovací cvik, kdy v podpůrném sedu s nádechem vytáčímepředloktí směrem od těla, lokty jsou stále přiložené k trupu, prsty rukouroztažené. Vydržte asi
5 vteřin a s výdechem vraťte předloktí do původnípolohy. Opakujte dvakrát až třikrát.
4 zásady správného cvičení
- cviky provádějte pomalu a plynule tahem
- dýchejte klidně a pravidelně
- cvik, který vyvolá bolest, raději vynechte
- při akutních bolestech cvičení přerušte
Při bolestech zad pomáhá také důkladná detoxikace organismu, kdy používámečisticí čaje, rozpouštějící soli kyseliny močové – puriny. Pomáhá také užívánípřípravků s obsahem aloe. Aloe zbavuje tělo toxinů a má silný protizánětlivýúčinek.
Blahodárný účinek při bolestech zad má ajurvédská masáž. Základem je jojobovýnebo sezamový olej, do kterého se přidávají éterické oleje proti bolesti a nauvolnění svalů, jako jsou jalovcový, eukalyptový či borovicový olej. Ajurvédskámasáž je zvláštní tím, že léčí dotykem, předáním energie druhému člověku. Začínáse od plosek nohou a končí se masáží obličeje a vlasové pokožky.
Novinka v medicíně: Míšní stimulace
Jedná se o zavedení elektrody, a to vpichem duté jehly do páteřního kanálu,do oblasti nad tvrdou míšní plenou, která chrání míchu. Pod rentgenem se zavedeelektroda na bolestivé místo. Pod kůži se zašije malý stimulátor, který vydáváelektrické impulzy. Pacient stimulátor ovládá sám – podle intenzity bolesti sinastavuje potřebnou frekvenci elektrických impulzů. Tato léčba však patří dorukou odborníků.
Recept na masážní olej na bolavou páteř
Do 100 ml základního oleje nakapeme:
14 kapek citronového éterického oleje
14 kapek rozmarýnového éterického oleje
2 kapky mátového éterického oleje