Potravinové doplňky: Minerály
Minerály jsou anorganické prvky, které přestože nemají žádnou energetickouhodnotu, jsou v těle nezbytné pro zajištění funkcí jednotlivých orgánů a tkání.Předmětem článku jsou ty, které se v těle běžně vyskytují v množství větším jak100 mg: vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, chlór a síra.
Lidský organismus si minerály nedokáže vytvořit, a proto je nutný jejichpřísun potravou nebo nápoji. Při vyvážené stravě není u zdravých lidí potřebaminerály dodávat uměle. Jejich spotřeba stoupá při zvýšené fyzické námaze, udětí v období růstu, u těhotných a kojících žen a také u seniorů, kuřáků aalkoholiků. Alkohol snižuje vstřebávání řady minerálů i vitaminů, a dokoncevyčerpává jejich tělesné zásoby.
Nedostatek minerálů nemusí být způsoben jen jejich nedostatečným příjmem, aletéž poruchou jejich vstřebávání, například při různých onemocněních trávícíhotraktu. Doplňky minerálů je třeba stejně jako doplňky vitamínů užívat vesprávném množství. Je nutné se řídit doporučenými denními dávkami (DDD), kterémusí být povinně udávány na všech etiketách. Množství prvku v tabletě jevětšinou uvedeno jako procento doporučené dávky.
VÝZNAM JEDNOTLIVÝCH MINERÁLŮ
Vápník
- Jedná se o nejzastoupenější minerál v těle. Podílí se na správnémvývoji kostí a zubů, kde je uloženo 99 % jeho celkového množství, má význam prosprávou funkci cév a svalů, zajišťuje správný srdeční rytmus, podílí se naprocesu srážlivosti krve a zvyšuje obranyschopnost proti zánětům a infekcím.
- Zdroje: mléko a mléčné výrobky, listová zelenina, rebarbora. Z rostlinnýchzdrojů se však hůře vstřebává. Ke vstřebání vápníku je nutný vitamin D. Vápníkpůsobí současně v rovnováze s fosforem a pro jeho správné ukládání a využití jenutný vybalancovaný poměr mezi těmito dvěma minerály.
- Projevy nedostatku:nedostatečná tvorba kostí a zubů u dětí, riziko osteoporózy v pozdějším věku,zhoršená kvalita kůže a vlasů. Během těhotenství čerpá plod vápník z těla matky,proto je nutný zvýšený příjem vápníku, jinak hrozí poškození chrupu matky.
- Projevy nadbytku: poškození ledvin, zažívací potíže, usazování v cévách,deprese.
Fosfor
- 85 % fosforu je uloženo v kostech a zubech a spolu s vápníkem je zodpovědnýza jejich správnou funkci. Je hlavní složkou buněčných membrán a nukleovýchkyselin.
- Zdroje: mléčné výrobky, ryby.
- Nedostatek hrozí u alkoholiků, diabetiků nebo dlouhodobě hladovějících osob.Projevy nedostatku: ztráta chuti k jídlu, anémie, zvýšený sklon k infekcím.
- Nadbytkem jsou ohroženy osoby se zvýšenou konzumací fosfátů (měkké uzeniny,tavené sýry a kolové nápoje). Při tom dochází k vyplavování vápníku z kostí aspolu s fosforem k jejich usazování v cévní stěně.
Hořčík
- Má na starosti vedení nervového vzruchu, stahu svalů a správného rytmu srdce,aktivuje enzymy metabolismu bílkovin a tuků, tlumí křeče a působí jakoantistresový faktor.
- Zdroje: obiloviny, ovoce (banány, jablka) a zelenina, ořechy, mák, kakao,luštěniny.
- Projevy nedostatku: křeče v končetinách, nervozita a úzkostné stavy,zvýšený krevní tlak, ospalost.
- Projevy nadbytku: srdeční arytmie, zhoršenífunkce ledvin, zmatenost.
Sodík
- Zadržuje vodu v organismu a chrání tělo před velkými ztrátami vody. V tomtosmyslu působí jako protihráč draslíku. Podílí se na vedení nervového vzruchu audržení svalové dráždivosti.
- Zdroje: kuchyňská sůl.
- Nedostatek sodíku je vzácný, spíš se setkáváme s jehonadbytkem vzhledem k nadměrné konzumaci soli a potravin obsahujících jejínadměrné množství (uzeniny, průmyslově vyráběná hotová jídla apod.) Nedostatekvzniká většinou při zvýšeném zadržování vody nebo zvýšeném vylučování sodíkupotem. Projevy nedostatku: bolest hlavy zvracení, průjem, svalová slabost,křeče.
- Projevy nadbytku: vysoký krevní tlak, poškození cév, zvýšená lámavostkostí, ledvinové kameny.
Draslík
- Spolu se sodíkem přenáší elektrický náboj a podílí se na zajištěnínervosvalové dráždivosti. Zodpovídá též za podíl vody v organismu, je hlavnímiontem uvnitř buněk. Spolu s vápníkem se podílí na správném srdečním rytmu(vápník srdeční sval stahuje, draslík uvolňuje). Odstraňuje únavu a snižujekrevní tlak.
- Zdroje: brambory, obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina.
- Nedostatek hrozí ualkoholiků a po opakovaném zvracení. Projevy nedostatku: svalová slabost, otoky,zácpa, poškození ledvin, arytmie.
- Nadbytek draslíku hrozí osobám s onemocněnímledvin a tam, kde dochází k masivnímu rozpadu buněk (popáleniny, úrazy,chemoterapie). Projevuje se bušením srdce, svalovou slabostí, únavou, brněnímkolem úst.
Chlor
- V těle se vyskytuje se sodíkem jako chlorid sodný (kuchyňská sůl) a spolu sním se podílí na správné distribuci tekutin. Jako součást žaludečních šťávpomáhá natrávit přijatou potravu.
- Zdroje: kuchyňská sůl, uzeniny, sýry, ryby.
- Projevy nedostatku se vyskytují při déletrvajících průjmech nebo zvracení:svalová slabost, zhoršené trávení, zvýšení krevního tlaku.
Síra
- Jedná se o stavební kámen kolagenu, který je součástí pojivových tkání a jedůležitý při hojivých procesech. Je součást inzulínu, hormonu, který řídímetabolismus glukózy.
- Zdroje: hovězí játra, vejce, kapusta, cibule, květák,česnek, chléb, mořské plody.