Plodnost/neplodnost u mužů
Neplodnost se v letech minulých připisovala ve většině případů ženám. V současné době má na plodnost vliv mnoha faktorů a svůj podíl nesou stejně ženy i muži. Plodnost mužů ale výrazně klesá.
NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY NEPLODNOSTI
- vývojové vady: nedostatečně vyvinuta varlata s poruchou tvorby spermatu v důsledku vrozené odchylky, genetické mutace, nesestoupeny varlata
- následek nošení nevhodného příliš těsného spodního prádla, sezení v sedle při jízdě na kole, koni, kdy je zvýšený tlak na prostatu, která je náchylnější na zánět
- poruchy erekce a ejakulace v důsledku prodělaných zánětů nebo úrazů prostaty
- následek onkologické léčby
- zdravý muž s nekvalitním ejakulátem s nedostatečnou produkcí a počtem spermií, které mají nesprávný tvar, rychlost a pohyb
- nízká kvalita spermií
Ꙭ Věděli jste, že zdravý muž měl před 70 lety v 1 ml ejakulátu skoro 80 milionů spermií? Dnes je spodní hranice pro plodnost stanovena na 15 milionů v 1 ml?
Ꙭ I když se mužům tvoří spermie po celý život, záleží na jejich kvalitě.
RIZIKOVÉ FAKTORY NEPLODNOSTI U MUŽŮ
- Nezdravý způsob života
- Nemoci (diabetes, KVS, autoimunní onemocnění, alergie, poruchy srážlivosti krve, pohlavně přenosné nemoci (chlamydie, HPV, hepatitida, syfilis), neurologické poruchy
- Vyšší věk, odkládání početí potomka
- Obezita, morbidní obezita
- Nadměrný stres
- Kouření, vyšší konzumace alkoholu, drog
- Nedostatečná fyzický aktivita, cvičení, sedavé zaměstnání
DÁ SE PLODNOST OTESTOVAT?
Ano, představte si, že ano. Pomocí mikroskopického vyšetření ejakulátu, tzv. SPERMIOGRAMU.
Na základě vyšetření se sleduje pohyblivost, počet, tvar spermií + další fyzikálně-chemické faktory jako je pH, viskozita, či přítomnost leukocytů.
Hodnoty parametrů pak podle obsahu kvalitních spermií určí hranice pro plodnost.
Toto vyšetření se doporučuje podstoupit v případě,
- když za poslední rok nechráněného styku nedojde k početí potomka
- počet kvalitních spermií u muže klesá, ale ještě neplánuje potomka. Je také možné zmrazení spermií pro pozdější oplodnění partnerky.
Možnosti prevence a podpory početí
- uvědomit si v první řadě svůj věk a pokusit se o početí dostatečně brzy
- otestovat sebe a partnerku na pohlavní nemoci
- sex „provozovat“ spontánně – nikdy nevíte, mějte pravidelný sex
- fyzická aktivita (je nutné pohyby prokrvit malou pánev, pohlavní orgány)
- vyhýbat se, omezit kouření, konzumaci alkoholu, drog
- být v pohodě, nemyslet na „to“ (nepředvídat, že co když to zase nevyjde, nenechat se rozhodit, zaměstnat hlavu jinými aktivitami)
- zdravý životní styl
- dostatečný spánek
- doplnit tělu potřebné, chybějící látky, které si nejsme schopné doplnit stravou a náš organismus si je není schopen vytvořit sám – vitaminy C, D a E, minerální látky selen, zinek a speciální aminokyseliny L-karnitin a L-arginin, kyselina listová či inositol.
Tyto látky mohou pozitivně ovlivnit spermie:
- Vitamin C – chrání buňky, včetně spermií před oxidativním stresem, podporuje správnou funkci imunitního systému a tvorbu kolagenu pro normální funkci cév
- Vitamin E – jako silný antioxidant společně s vitaminem C neutralizuje škodlivé volné radikály
- Vitamin D – se podílí na procesu dělení buněk a dalších fyziologických funkcí, podporuje imunitní systém
- Folát (Vitamin B9) – přispívá k normální syntéze aminokyselin, krvetvorbě, podpoře imunity a podobně jako vitamin D se podílí na procesu dělení buněk. Může pomoci snížit riziko genetických abnormalit ve spermiích.
- Zinek a selen jsou velmi důležité minerální látky, které ochraňují buňky před oxidativním stresem, přispívá k normální spermatogenezi, plodnosti a reprodukci. Zinek přispívá k normální syntéze DNA.
- Inositol - jednoduchý sacharid, který je součástí tělesných tkání a podílí se na tvorbě buněčných membrán
Doplňky stravy pro zdraví mužů na podporu spermatogeneze, plodnosti a podpore správné funkce imunitního systému:
Močové cesty - Pohlavní ústrojí | Alphega.czhttps://www.alphega.cz/folandrol-30-sackuhttps://www.alphega.cz/naturevia-energyman-cps-60https://www.alphega.cz/fertilan-60-kapslihttps://www.alphega.cz/ortomol-fertil-plus-30-dennich-davekZdroje:
https://www.medimerck.cz/cz/home/infertility.htmlhttps://www.loono.cz/blog/vse-co-potrebujes-vedet-o-spermiogramuhttps://zdravi.euro.cz/clanky/neplodnost-u-muzu/https://gynem.cz/blog/jak-resit-problemy-s-neplodnosti-u-muzehttps://medicspark.cz/nemoci/muzska-neplodnost-co-zpusobuje-muzskou-neplodnost-jak-ji-odhalit/