Pitný režim: zapomeňte na kávu i alkohol
Nejen v souvislosti s teplým počasím je nutné myslet na průběžné doplňovánítekutin. Tělo hydrataci potřebuje i v okamžiku, kdy zrovna necítíme žízeň anečelíme horkým slunečním paprskům. Osvěžte si základy správného pitnéhorežimu.
Po světě kolují nejrůznější fámy, které jsou doprovázeny čísly, jež námpřikazují, kolik litru tekutiny máme denně svému tělu dopřát. Jsou správně dva,tři, nebo snad čtyři litry?
Samozřejmě nelze určit jedno číslo, podle kterého bychom se měli říditvšichni. Množství tekutin, které tělo každý den potřebuje, je závislé na jehohmotnosti. Obecně lze říci, že na každých 10 kg lidské váhy je vhodné vypít 3dcl tekutiny.
Tekutiny jsou i v potravinách
V potaz ale musíme brát i fakt, že část tekutin přijímáme i v jídle – vpolévkách, ovoci, zelenině apod. Tyto tekutiny jsou rovnocennými partnerynápojů. Pozor bychom si naopak měli dávat na přesycené minerální vody, alkohol,přeslazené nápoje či kávu. Z nich se tělo v žádném případě nenapije.
Přeci jenom si nejste jisti, kolik tekutin jste vypili a zda bylo totomnožství dostatečné? Nejjednodušším měřítkem se pro vás muže stát vaše moč,respektive její zbarvení. Je-li moč tmavá, je to znamení, že tělu jste dostatektekutin nedopřáli.
Pokud bude tělo nuceno potýkat se s nedostatkem tekutin, dá to zřetelněnajevo i jinak. Zhoršuje se ochlazování organismu, hrozí dna, infekcevylučovacího ústrojí a špatný odvod odpadních látek z těla. Dalšími příznakypočínající dehydratace muže být nesoustředěnost a bolest hlavy.
Proč je důležité pít?
Kromě toho, že je nutné tělo stále hydratovat adoplňovat tekutiny, které vyloučí, se díky dostatečnému pití daří z tělaodplavovat nadbytečné tuky a škodliviny.
Voda je nutnost
Jednou z nejvhodnějších voleb při výběru nápoje, je voda. Nejenže bude díkyní vaše tělo hydratované a nebude zatěžováno cukry, ale pití vody se dokážeprosadit také v estetice. Tato tekutina zvláčňuje plet, bojuje s výskytem vráseka dokáže udržet svěží vzhled.
Ve vodě navíc probíhají základní biochemické reakce, které pomáhají těluregulovat teplotu, a reagovat tak na stav vnějšího prostředí. Pitný režim bytedy mel ve svém plánu vodu zahrnovat. Obecně lze tvrdit, že vodě by mělo patřitalespoň 50 % veškerých denně přijatých tekutin.
Bylinné čaje
Pokud doplňujete tekutiny bylinnými čaji, myslete na to, že čaje by měly býtslabé a byliny byste měli střídat. Při nadměrné denní konzumaci by totiž mohlyléčivé účinky bylin působit na náš zdravotní stav naopak negativně.
Pozor na otravu vodou
Dodržovat je nutné i zásadu, že oněch několik litrů by se nemělo pít naráz,ale v malých dávkách v průběhu celého dne. Tělo, kterému dodáme tekutinu jednouči dvakrát denně, nebude hydratované, ale přepité. Vysoké množství vody v telemuže být dokonce škodlivé.
Problém nastává především v ledvinách, které se s vyšším množstvím tekutinyneumějí vyrovnat. Ledviny nestíhají filtrovat vodu z krve, čímž dochází k jejímupřílišnému zředění. Pokud dojde k přepití, může se v nejvážnějších případechdokonce hovořit o otravě vodou a následné smrti. Musíme tedy dávat pozor,abychom svému tělu dopřáli tekutin tak akorát. Extrém na jednu i na druhoustranu nám muže skutečně uškodit.