Pitný režim: Pokryjte každodenní ztráty tekutin v těle
Člověk denně vyloučí průměrně asi 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i potem. Pro zachování našeho zdraví je nezbytně nutné udržet rovnováhu mezi výdejem a příjmem tekutin. Část tekutin si naše tělo vytvoří samo, část přijmeme jako vodu vázanou v potravě, což ale znamená, že zbytek (přibližně 1,5 litru) musíme do těla ještě dodat.
Voda má v těle především transportní funkci a reguluje naši tělesnou teplotu. Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin v každodenním shonu ani nevnímáme, přitom nedostatečný příjem tekutin může vést k dehydrataci a mít i vážné zdravotní důsledky. Může například docházet až k poruchám funkce ledvin, vzniku ledvinových a močových kamenů či malátnosti. Zvyšuje také riziko vzniku infekce močových cest, zánětu slepého střeva nebo srdečního onemocnění.
Optimálně bychom měli denně vypít 2 až 3 litry tekutin. Navýšení tekutin je ale nutné v některých extrémních situacích, jako je například průjem, zvracení, namáhavá práce, sport, silné pocení či při dlouhodobém vystavení sluníčku.
I když je nedostatek tekutin nebezpečný pro každého člověka, následky dehydratace více ohrožují děti a seniory.
Základem pitného režimu je jednoznačně čistá nemineralizovaná voda. K nápojům, které bychom měli konzumovat jen výjimečně, patří různé limonády, kolové nápoje, ochucené minerální vody, energetické nápoje, sladké nektary apod. Důvodem je cukr, který obsahují a který zvyšuje pocit žízně. Kofein, má zase močopudný efekt, tudíž z těla odvede více tekutin, než by se mělo pitím získat.
Pitný režim je ovlivněn také tím, co jíme – slané a pálivé potraviny v těle zadržují vodu, kterou je třeba extra dodat. Naopak okurka, hlávkový salát, vodní meloun či jahody patří mezi potraviny, které mimo vitaminů obsahují také vysoký podíl vody.
Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jaké množství a zbarvení moči z našeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami.
Zapamatujme si tedy, že i u pitného režimu platí pravidlo „zlatá střední cesta“. Základem pitného režimu by vždy měla být voda, ale byla by to docela nuda, kdybychom si život nezpestřili nějakým dobrým džusem, lahodnou kávou či sklenkou kvalitního vína.