Péče o mazlíčky v létě a jak si užít léto bez starostí
Pomalu si zvykáme natropické počasí a nosíme letní outfity. Ale co naši čtyřnozí kamarádi? Jak jimulevit v parných letních dnech a chránit je před přehřátím adehydratací? Co všechno jim hrozí a jak předejít zdravotnímkomplikacím?
Užitečné tipy a rady se dozvíte v následujícímblogu.
1. PŘÍSUN VODY PO CELÝ DEN
Pokud je možné, dejte pejskům čerstvou vodu v pravidelnýchintervalech v průběhu dne. Když to není možné, rozmístěte pár miseks vodou po bytě, včetně koupelny, kde je chladněji a pejsci se můžouzároveň ochladit. Nezapomeňte na vodu i při cestování se svýmmazlíčkem.
2. RIZIKO PŘEHŘÁTÍ A ÚŽEHU
Jelikož zvířata nedisponují vnitřním ochlazovacím systémem,kromě jazyku a tlamy, nemůžou se dostatečně ochladit, a proto u nich může dojítk rychlému přehřátí.
JAK PŘEHRÁTÍ VYPADÁ?
Zvířata mají zrychlený dech, postoj s roznoženýma nohama,jsou nervózní, hledají chladné místo a můžou mít tmavě červený až nafialovělýjazyk.
PRVNÍ POMOC PŘI PŘEHŘÁTÍ A ÚŽEHU
Musíte je začít chladit postupně: od tlapek, přes vnitřní stranustehen a mezitím po malých doušcích podávat vodu, případně nechat je olizovatkostky ledu. Můžete jim také pořídit chladící hračky ke kousání.
V extrémních případech, kdy se vám mazlíček nepozdává,raději ihned kontaktuje veterináře ohledně dalšího postupu.
ZVÝŠENÝ POZOR by si měli dávat páníčci krátkosrstých a světlýchplemen.
3. TLAPKY A ROZPÁLENÝ ASFALT
V letních tropických dnech bychom měli zvážit venčení aomezit ho na ranní a pak večerní, kdy není tak horko. Protože kůže na tlapkáchna rozpálených chodnících není nic příjemného a může pejsky pořádně potrápit.Tlapky jsou jediné místo, kde má pes potní žlázy a může dojítk rychlejšímu přehřátí. Jako prevenci můžete použít speciální balzámy nebo„botičky“ na tlapky.
4. PÉČE O UŠI
K létu neodmyslitelně patří koupání a to kdekoliv. Je paknezbytné pořádně vytřít a očistit ušní prostor, včetně lehké dezinfekce apřípadně použít ušní kapky určeny pro veterinární účely.
5. PRAŠNÉ CESTY, ALERGENY
Při procházkách se vyhněte prašným cestám, jelikož prach pejscisnadno vdechují a v horkých dnech je to ještě víc dráždí.
Pejsky – alergiky pravidelně kontrolujte a zamezte nadměrnémusvědění podáním antihistaminik doporučených veterinářem.
6. KLÍŠŤATA A OČKOVÁNÍ
Před pobytem v přírodě nezapomeňte na dostatečnou ochranupřed klíšťaty a hmyzem a včas jim pořiďte kvalitní veterinární antiparazitika. Myslete také napovinná očkování.
Ať už strávíte léto s vaším čtyřnohým kamarádem kdekoli,užijte si ho na MAXIMUM.