Opalování: Dodejte tělu vitamin D zdravě a bez obav
Většina z nás sní o hebké a zářivě opálené pokožce, kterou sizpravidla spojujeme s aktivním životním stylem a s pobytem na čerstvém vzduchu.Opálenou kůži považujeme za krásnější, zdravější a přitažlivější než pleťneopálenou. Existuje ale opalování, které je zdravé a neubližuje ani pleti, aninám samotným?
Není jednoduché najít míru, kdy nám opalování dodává vitamin D,energii, dobrou náladu a zároveň nás neohrožuje zhoubným onemocněním kůže.Abychom se před zhoubným onemocněním ochránili, je třeba používat k tomuto účeluurčené prostředky. Prvním krokem, jak vybrat správný přípravek, je zjistit, jakýmáme typ pokožky, jaký jsme fototyp. Právě na jeho základě bychom měli určitochranný faktor našeho opalovacího krému.
Druhy fototypů
- Fototyp I: VELMI CITLIVÝ Vyznačuje se citlivoupokožkou, na sluneční záření reaguje citlivě až alergicky. Pokožka nikdynezhnědne a často se spálí. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 5 - 10minutách pobytu na slunci.
- Fototyp II: CITLIVÝ Vyznačuje se světlou pokožkou,která se opaluje velmi pomalu, často se spálí, mírně zhnědne. Tento typ mávětšinou blond vlasy, pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 10 - 20minutách pobytu na slunci.
- Fototyp III: NORMÁLNÍ Na sluneční záření reagujenormálně bez alergických reakcí. Pokožka se opaluje dohněda, tento typ mátmavě blond až světle hnědé vlasy a málo pih. Přirozená vlastní ochranapokožky mizí po 15 - 25 minutách pobytu na slunci.
- Fototyp IV: ODOLNÝ Vyznačuje se snědou pokožkou, kteráse velmi rychle opaluje a opálení si uchovává nejdelší dobu oproti ostatnímfototypům. Tento typ má hnědé až černé vlasy. Přirozená ochrana pokožky mizípo 20 - 30 minutách pobytu na slunci.
Správný opalovací krém aneb Najdi jehlu v kupcesena
V dnešní době nalezneme v obchodech množství opalovacíchpřípravků a každý si může vybrat ten nejvhodnější právě pro sebe. Nevíte, jak nato? Při výběru přípravku na opalování je nejdůležitější dobře zvolit hodnotuochranného faktoru OF nebo SPF. Je-li hodnota faktoru nižší než 10, poskytujevelmi nízkou ochranu, SPF do 30 přináší střední ochranu. SPF 50 poskytujevysokou ochranu a doporučuje se jedincům s citlivou, alergizující pokožkou adětem. Také záleží na tom, zda budete svou pokožku vystavovat slunci na horách,v jižních zemích nebo v České republice.
Hodnoty ochranného faktoru však nejsou jediné, kterým bychomměli věnovat pozornost. Na kvalitních a certifikovaných krémech vždy najdemeinformaci, zda poskytují ochranu proti UVA i UVB záření. Není však radnopodceňovat ani jeden z typů záření, protože oba mohou způsobit nádorovéonemocnění kůže.
Paprsky UVA mohou zapříčinit stárnutí kůže, stařeckou keratózu,výskyt vrásek a pigmentových skvrn či ztrátu pružnosti kůže. UVA záření pronikáhluboko do kůže, přitom nedochází k tvorbě nového pigmentu, ale spíše k sekrecijiž vytvořeného melaninu do kůže. UVA záření ovlivňuje některé imunitní pochodya ve vyšších dávkách je karcinogenní. Záření může způsobit (na rozdíl od UVB)melanon, což je nejnebezpečnější typ nádoru. UVA záření proniká oděvem méně nežUVB. Dobré filtry UVA záření najdeme pouze v kvalitních a dražších opalovacíchpřípravcích.
Paprsky UVB bývají příčinou spálení a vyrážek. UVB zářeníproniká pouze do horních vrstev pokožky a jeho vlivem se tato horní vrstvičkapoškozuje. Může se vytvořit melanin a může se spustit sekrece do kůže. Taképůsobením UVB záření kůže předčasně stárne, ale toto stárnutí je výrazněpomalejší než u UVA záření.
Při výběru opalovacího přípravku je vhodné také přihlédnout kfaktu, zda má chemický, nebo fyzikální ochranný filtr. Chemický filtr sevstřebává do kůže, kde pohlcuje UV záření, a působí až po 20 minutách odnanesení. Fyzikální filtr chrání ihned, jelikož se do kůže nevstřebává, alevytvoří na ní neviditelnou vrstvu, která paprsky odráží. Tento typ je vhodnějšípro citlivější pokožku.
Důležité je namazat důkladně celé tělo. Zvláštní pozornost jetřeba věnovat ochraně obličeje, uší, nosu a rtů. Velice tenká kůže je na dekoltua na prsou. Po nanesení opalovacího krému se účinnost postupně snižuje, proto jetřeba se namazat každé 2 – 3 hodiny. Voděodolný krém ochrání během koupání, alepoté je potřeba namazat se znovu.
Opalovací přípravek by se nikdy neměl nenechávat na místech svyšší teplotou a na přímém slunečním svitu. Působením UV záření nebo vysokýchteplot totiž dochází k degradaci, ke znehodnocení opalovacích přípravků, kterétím ztrácejí svůj ochranný účinek.
Krásnému bronzovému opálení pomáhá provitamin beta karoten,vitamin E či selen. Přípravky s vitaminy lze zakoupit v lékárně ve formě tablet.Pokud se pro takovéto přípravky rozhodnete, vždy se s lékárníkem poraďte,například kuřáci by beta karoten užívat neměli.
7 zásad zdravého opalování
- vyhýbejte se spálení, kůži trvá dlouhou dobu, než se z nějvzpamatuje
- při pobytu na slunci buďte opatrní, zvláště na horách nebo vjižních krajích, nezapomínejte, že sluneční svit jenejintenzivnější mezi 10. a 15. hodinou
- opalujte se pozvolna a během prvních dnů nezůstávejtena slunci příliš dlouho
- vždy používejte opalovací krém s vysokým ochrannýmfaktorem
- nesnažte se být opálení celý rok, nepřekračujte celkovouroční dávku UV, což je 25 kJ/m2
- chraňte si zrak
- vyhněte se účinkům UV záření, pokud jste těhotné, mátevelmi citlivou kůži, jste-li alergičtí na sluneční svit, užíváte-liléky způsobující zvýšenou citlivost na sluneční svit
Co dělat, když už se spálíme?
Spálení je lepší předcházet, ale co dělat, když to na sluncipřeženeme a spálíme se?
Na spálenou pokožku je vhodné namazat zklidňující krém poopalování, který je vhodné používat po každém opalování, i když se nespálíme.Mezi tyto přípravky patří „kalciové masti“ nebo bepanteny. Podobných přípravkůje široká škála, vždy si raději (stejně jako při výběru opalovacího přípravku)nechte poradit od odborníků. Postižená místa chlaďte, až do zhojení jenevystavujte přímému slunečnímu záření a dbejte na dostatečný přísun tekutin. Posloupnutí kůže vždy použijte kvalitní opalovací přípravek s vysokýmfaktorem!
Pravděpodobnost vzniku spálenin u dětí je mnohem vyšší než udospělých. Citlivá kůže malého dítěte se může spálit i během 10 minut. Ucitlivějších dětí se může vyskytnout i vyrážka. Děti nemají vyzrálou pigmentaci,proto u nich dochází k hlubšímu průniku slunečního záření do kůže. Nadměrnéopalování či pár spálenin od slunce v dětství může navíc zvýšit riziko vznikurakoviny kůže v dospělosti.
Děti do 3 let slunci zbytečně nevystavujte
Děti do 1 roku se nesmí vůbec vystavovat přímému slunci. Taktomalé děti nemají vyvinuty potní žlázy, takže jim mimo jiné hrozí přehřátíorganismu. Je třeba myslet také na to, že se lze opálit i ve stínu. Děti jeproto třeba opakovaně mazat opalovacím krémem, i když nejsou nasluníčku.
Batolata do 2 let bychom měli před sluncem chránit oděvem,pokrývkou hlavy a polednímu slunci bychom je neměli vystavovat vůbec. Staršíděti mohou mít navíc sluneční brýle. Pro ošetření pokožky zvolme kvalitníopalovací přípravek se SPF minimálně 30, nejlépe SPF 50, s fyzikálním filtrem.Rovněž by měl být voděodolný a měl by mít ochranu proti UVA i UVBzáření.
Mimo jiné dávejte pozor na plochy, od nichž se slunce odráží,jako jsou vodní hladina, sníh, bílé plochy (bílá látková plena pro děti!) čipísek.