Očkování v třetím tisíciletí
Lepší je vždy chorobám předcházet, než je obtížně a draze léčit. Žádnépreventivní opatření není tak účinné vůči nebezpečným infekčním nemocem, kteréve světě ještě zdaleka vymýceny nejsou, jako právě očkování. V době otevřenýchhranic a významné migrace hrozí opětovný výskyt těchto nemocí i nám.
Stejně jako v západních zemích se i u nás objevují sílící hlasy odpůrcůočkování. Protože v důsledku vysoké proočkovanosti klesl výskyt mnoha závažnýchchorob až k nule, považují mnozí za zbytečné proti těmto chorobám očkovat.Odpůrci argumentují ojedinělými nežádoucími účinky vakcín a pravidelnouimunizaci pokládají za omezení osobní svobody.
Tuberkulóza není minulostí
Velkou pozornost odborné veřejnosti budí zrušení očkování novorozenců protituberkulóze, ke kterému došlo ve všech vyspělých státech EU a Ameriky. Očkují sejen rizikové skupiny, kde se předpokládá vyšší výskyt této nebezpečné infekce.Stalo se to, co všichni předpokládali: výskyt tuberkulózy stoupl.
Podle odpovědi prezidenta Evropské pneumologické společnosti, profesoraFrancesca Blasi, bylo očkování zastaveno, protože očkovací látka nesplňovalasoučasná kritéria bezpečnosti (tuberkulózní vakcína obsahuje živé oslabenéchoroboplodné mikroorganismy a není již považována za bezpečnou ve srovnání svakcínami, které obsahují jen neživé „umělé“ částice navozující tvorbuprotilátek bez možnosti způsobit onemocnění). Proto je nutné zdokonalitdiagnostické metody a urychlit vývoj nových léků proti tuberkulóze.
Program, který nám svět záviděl
Český a slovenský koncept vakcinace ve světě neměl a v mnohém ještě nemásrovnatelnou konkurenci. Celoplošné zavedení očkování proti dětské obrně vyneslonaší republice v roce 1960 prvenství ve vymýcení této choroby. Očkovací schéma,jak jej prováděli a doposud provádějí čeští pediatři, nám záviděl celý odbornýsvět. I v současnosti oceňuje Světová zdravotnická organizace vysoký standardproočkovanosti dětské populace.
Mýty o očkování
Mýtus 1:
Nemoci vymizí, pokud se zlepší hygienické standardy – očkováníproto není nutné.
Mnoho nemocí se šíří bez ohledu na čistotu. Bez vakcinace se znovu rychlezačnou vyskytovat infekce, se kterými se již běžně nesetkáváme, jako třebadětská obrna nebo spalničky, záškrt, zarděnky, příušnice, těžké zápaly plic ahrtanu, hepatididy a další choroby.
Mýtus 2:
Očkování má několik nebezpečných nežádoucích účinků, o kterých sednes vůbec neví. Očkování může i zabíjet.
Vakcíny jsou velmi bezpečné. Většina reakcí na očkování bývá pouze mírná adočasná, třeba bolest v místě vpichu nebo zvýšená teplota. Skutečně závažnézdravotní následky jsou velmi vzácné, podléhají přísnému sledování. Daleko většínebezpečí představují nemoci, proti kterým se očkuje. Dětská obrna(poliomyelitis) vede k ochrnutí končetin, poloviny či celého těla, spalničkymohou způsobit zánět mozku či slepotu, zarděnky u těhotné ženy vyvolají nevratnéa velmi těžké poškození dítěte. Očkování může zabránit i smrtelným infekcím.
Mýtus 3:
Očkování může způsobit syndrom náhlého úmrtí kojenců.
Nikdy nebyla prokázána příčinná souvislost mezi podáním vakcín a náhlýmúmrtím kojence.
Mýtus 4:
Dětské nemoci, proti kterým se očkuje, jsou smutnou, ale nedílnousoučástí života.
Závažné choroby jako spalničky, příušnice a zarděnky mohou nejen u dětí, alei u dospělých vést k těžkým komplikacím, např. k zápalu plic, zánětu mozkovýchblan, slepotě, průjmu, zánětu ucha, vrozenému syndromu zarděnek (nakazila-li sematka zarděnkami během těhotenství) a dokonce k úmrtí. Dítě, které očkovánonení, je zbytečně vystaveno velkému zdravotnímu riziku.
Mýtus 5:
Podání kombinovaných vakcín může přetížit imunitní systém.
Děti jsou ve svém přirozeném prostředí každodenně vystavovány stovkám látek,na které imunitní systém reaguje. Nové antigeny se do těla dostávají třeba přiběžném jídle. Denně se dětský organismus setkává se stovkami typů bakterií avirů, mnohé z nich žijí na kůži, na sliznicích nosu či dýchacích cest, vzažívacím traktu. Při nachlazení imunitní systém dítěte reaguje na více podnětůnež při očkování.
Mýtus 6:
Chřipka není závažná nemoc a očkování proti ní není účinné.
Chřipka (ta pravá) je závažná nemoc, která každý rok zabije 300 až 500 tisíclidí na světě. Riziko těžkého průběhu i úmrtí je vyšší u těhotných žen, malýchdětí, starších lidí a u pacientů s chronickými onemocněními, jako jsou napříkladcukrovka, chronická plicní obstrukční choroba (rozedma plic), srdečně-cévníonemocnění a onkologické choroby. Očkování proti chřipce však nefunguje nachoroby z nachlazení, které nemají zpravidla vážný průběh, ani následky. Protichřipce je vakcinace účinná zhruba z 90 %.
Mýtus 7:
Očkování způsobuje autismus.
Neexistují žádné důkazy, které by prokázaly souvislost mezi očkováním aautismem, ačkoli se po těchto průkazech usilovně pátralo. Naopak, autor tohotoprohlášení byl podplacen odpůrci očkování a důkazy zfalšoval.