Návrat do školních lavic s funkční imunitou
Prázdniny pomalu končí a návrat do školek a školních lavic je za dveřmi. To znamená, že je nejvyšší čas, aby rodiče vybavili své děti nejen školními potřebami, ale také funkční dávkou imunity. Začněte s budováním imunity nyní, ať vás podzim nepřekvapí!
Co zvyšuje náchylnost k onemocnění?
- Větší kolektiv
- Uzavřené prostory
- Psychická a fyzická zátěž
- Nedostatečný pohyb
Mikronutrienty jsou nedílnou součástí výživy a jejich příjem je pro lidský organismus zcela nezbytný. S vývojem dítěte, rychlým růstem v pubertě a zvýšenou fyzickou a psychickou zátěží stoupají i nároky mladého jedince na základní vitaminy, minerály a stopové prvky. Obzvlášť u dětí stravujících se alternativně (vegani, vegetariáni) je důležité doplnit potřebné chybějící látky ve stravě.
Co dělat, když pestrý jídelníček dětí nestačí?
Základem silné imunity je pestrá nabídka ovoce a zeleniny v kombinaci s vyváženou skladbou bílkovin, nenasycených mastných kyselin, cukrů a tuků.
Pokud máte pocit, že jídelníček vašeho dítka neobsahuje vše potřebné, zvažte doplňky stravy.
Suplementace pomocí doplňků stravy je užitečná, je ovšem dobré vědět, který produkt si vybrat a za jakým účelem. Dávkování doplňků stravy by mělo být stanoveno na denní pokrytí základních vitaminů a minerálů pro potřebu řádně fungující imunity.
Jak přispět ke správně fungujícímu imunitnímu systému? Vsaďte na:
- Dostatečný kvalitní spánek - podpoříte správné imunitní funkce.
- Pohyb na čerstvém vzduchu, nejlépe v přírodě - zlepšíte prokrvení orgánů, celkovou odolnost a funkci dýchacích cest včetně plic.
- Postupné otužování - vystavováním se chladu zvýšíte průtok krve v dýchacích cestách.
Tipy lékárnice na efektivní povzbuzení imunity
- Vitaminy C a D – silná dvojka pro správné fungování obranyschopnosti představuje základ funkční imunity spolu s ostatními potřebnými prvky jako jsou selen a zinek. Pro děti zvolte nekyselou, lehce vstřebatelnou formu vitaminu C nezatěžující organismus.
- Betaglukany – v posledních letech stoupá na jejich oblibě. Jedná se o polysacharidy, které se nacházejí v buněčné stěně hub, obilovin, kvasinek a mořských řas. Pro jejich účinek je rozhodující čistota, protože s ní stoupá i účinnost. Zvolte tedy přípravky s obsahem betaglukanů s minimální čistotou 75 až 80 %.
- Kolostrum – je látkou určenou nejenom pro novorozence, ale může být prospěšné člověku po celý život. Je bohatým zdrojem imunitních faktorů, mezi které se řadí imunoglobuliny, laktoferin, interferon, lyzozymy a další.
- Probiotika – střevní imunitní buňky si zaslouží být v „pohodě“, protože představují až 80 % imunity. Probiotika udržují střevní mikroflóru v rovnováze a mají pozitivní vliv na funkci imunitního systému.
- Bakteriální lyzáty – tvoří je probiotické kultury jistých druhů. Jsou schopny kolonizovat části horních cest dýchacích, a tím pozitivně ovlivnit odolnost organismu.
- Homeopatika – pro prevenci i léčbu. O správném užívání se poraďte se svým lékárníkem či lékařem.