Močové cesty ochrání brusinky
Nemocemi močových cest statisticky trápí až 70 % žen. Tyto ženy prodělaly zánět močového měchýře alespoň jednou v životě, ale problémy se mohou opakovat. Nejčastěji se s nimi setkáváme na jaře a na podzim, ale ani v letním období nejsou výjimečné – střídají se teploty, ochlazujeme se ve studené vodě na koupališti, používáme klimatizaci.
Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže, je to dáno odlišnou anatomickou stavbou močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku. Nejčastěji onemocnění způsobuje bakterie Escherichia coli, která se dostane z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře. Velmi často bývá příčinou zánětu močových cest také neléčená infekce pochvy.
JAK POZNÁME ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST?
- naléhavost močení, i když je močový měchýř prázdný
- bolest v podbřišku
- časté močení doprovázené pálením či bolestí
- krev v moči – v tomto případě urychleně navštivte lékaře
Akutní forma vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Poznáte ji podle nepříjemné bolesti. Stejně rychle jak nastoupila, při vhodné léčbě stejně rychle ustupuje. Chronická forma je dlouhodobý a neustále se opakující stav. Bolest není tak výrazná, ale trvá déle. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, může způsobit komplikace v celém vylučovacím systému a dokonce problémy s ledvinami.
Brusinky nad zlato
Naší první volbou při zahájení léčby by měly být brusinky. Brusinky mají antiadhezní působení, odlupují bakterie ze sliznic močového měchýře a urychlují očištění této oblasti.
Doporučuji extrakty z celých plodů brusinek, ne jen z některých jeho částí (např. pouze čistá šťáva či proantokyanidiny). Tyto extrakty se svou silou téměř vyrovnají antibiotikům. Výborné jsou přípravky s postupným uvolňováním. Jejich pravidelné užívání snižuje recidivu a riziko přechodu zánětu do chronicity.
V lékárně můžeme najít brusinky i ve formě sirupu, který je vhodný pro děti od 6 měsíců, nebo ve formě cucavých pastilek, jež můžou užívat děti od 3 let. Tyto pastilky působí antibakteriálně již v dutině ústní, a dají se tak použít také jako obrana proti zubnímu kazu.
Kromě brusinek můžeme ale v boji proti zánětu využít i další přírodní preparáty. Například lichořeřišnice má silné baktericidní a protizánětlivé účinky, dobře působí i na rezistentní kmeny bakterií. Směs přírodních terpenů, silic z borovice Rowatenix se využívá při léčbě akutních i chronických zánětů močových cest a ledvin, působí na rozpouštění ledvinových kamenů.
5 tipů, jak se zánětu močových cest vyvarovat
- Je důležité dodržovat pravidelný pitný režim. Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
- Noste teplé oblečení na spodní části těla.
- Močení bezprostředně po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.
- Dodržujte WC hygienu.
- Snažte se močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu, trpí infekcemi močového ústrojí častěji.
Nikdy si však léčbu nepředepisujte sami. I u homeopatických přípravků je nutné se vždy poradit se školeným lékárníkem nebo lékařem homeopatem. Jen oni vám dokážou vybrat ten správný homeopatický lék.
Zaostřeno na pitný režim
Během zánětu močových cest obecně doporučuji zvýšit pitný režim. Na nemocné blahodárně působí urologický nebo brusinkový čaj. Pozor, urologický čaj není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Neměl by být užíván déle jak 14 dní. Navíc často obsahuje břízu, na niž je mnoho z nás citlivých.
Pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy můžeme doporučit čaj Urosept. Tento čaj obsahuje šťávu z kanadských brusinek, zlatobýl, ibišek, svízel, list buko. Vyniká nejen příjemnou vůní, ale i chutí. Nemocní by se měli vyhnout perlivé vodě, alkoholu, kyselým nápojům i ovocným čajům.