Miminko a jeho první dny doma. Na co dát pozor?
Narození miminka je velikou událostí pro celou rodinu. Nový člen vnáší dorodiny spoustu radosti, ale i změnu režimu a obavy, aby se rodiče nedopustilinějakých chyb. Maminky mají v současnosti neomezený přístup k mnoha zdrojůminformací. Tyto zdroje mohou být více či méně kvalitní, informace a zaručenérady se mohou lišit nebo si i odporovat. Moderní medicína vyvrací i některétradované rady a pověry, především v oblasti kojení a hygieny.
Obvyklá dobapobytu matky s dítětem v nemocnici po porodu je v České republice 72 hodin (zapředpokladu, že vše proběhlo bez potíží). Toto časové období je obecně přijímánojako dostatečné pro záchyt poruch poporodní adaptace (např. hyperbilirubinémie,obecně známá jako novorozenecká žloutenka). Poté už se maminky musejí spolehnoutsamy na sebe.
Tělesný kontakt je nejdůležitější
Ke každému novorozenci je třeba přistupovat jako k jedinečnému originálu.Existují obecné vzorce chování a jednotlivé fáze vývoje novorozence, ovšem vždyje třeba vyhnout se jakékoli paušalizaci. Vše je mnohem jednodušší, než bychomsi mohli kdy myslet - jednou z největších potřeb člověka je totiž tělesnýkontakt. Ten je nutno nesutále uspokojovat, jelikož je přirozený a pro miminkonepostradatelný (při koupání, oblékání či chování).
Nezkušenou maminku mohou zneklidnit rady a doporučení od rodiny či přátel(obzvláště oblast kojení je přísně individuální, opět je nutno přistupovat kdvojici matka-dítě velmi osobitě). Matčinu vnitřní nervozitu a stres miminkocítí a celá situace vrcholí také jeho neklidem a pláčem, který bývá častointerpretován jako hlad. Za projev hladu může být považováno i sání prstíků. Aletento vývojový jev je naprosto normální a je jen zdrojem potěšení. Dítě se jímbaví již během nitroděložního vývoje. Podobné je to i s hledacímreflexem.
Gratulace a první návštěvníci na sebe po příchodu z porodnice nenechajídlouho čekat. Rodiče by ale před jejich přijetím měli nejprve sladit nový denní(i noční) režim, který v rodině nastal, zvládnout techniku kojení a naučit serozumět potřebám svého dítěte. Jeho největší touhou je stálá přítomnost matky(pečující osoby). Nic se ale nesmí přehánět. Například společný spánek s dítětemna jednom lůžku se nedoporučuje (kvůli riziku přehřátí dítěte apod.). Zachovatúzký kontakt mamince umožní postýlka postavená na dosah od lůžka.
První procházka
Mnoho rodičů se velmi těší na první procházku s kočárkem. Pokud je miminkozdravé, je možné na krátkou procházku vyrazit prakticky po propuštění zporodnice, ovšem nezbytné je zvolit vhodné oblečení a délku procházky!
V mrazivých dnech, kdy teplota klesá pod -5 °C, není vhodné vzít novorozenceven. Počkejme si na teplejší období, i tehdy ale začněme s krátkými procházkami.Jejich délku můžeme prodlužovat postupně. Vycházky rozhodně nesměřujeme dosupermarketů či jiných míst s velkou koncentrací návštěvníků a hlukem (vyhněmese nejen obchodním centrům, ale např. i hromadné dopravě). Do obchodů lze jítdle obecných doporučení několik dnů po druhém očkování, s přihlédnutím kzdravotnímu stavu dítěte.
Návštěvy v šestinedělí?
Šestinedělí je doba, která patří jen miminku a rodičům. Tělo maminky v tomtoobdobí regeneruje a potřebuje hodně odpočívat. Ovšem nedočkavé návštěvy tvoří zadveřmi domova novopečené maminky nekonečnou frontu. Pokud však čekáte nějakéjasně dané pravidlo, zklamu vás. Návštěvy jsou vždy na zvážení rodičů. Pokud serozhodnou přijmout krátkou návštěvu, rozhodně by měli myslet na to, aby kmiminku nepřišly nemocné osoby. I obyčejná rýma, která dospělého jen pár dníobtěžuje, novorozenci velmi ztíží příjem potravy, naruší jeho klid a spánek.
4 PRAVIDLA BEZPEČNÉ KOUPELE
- nenechávejte dítě ve vodě bez dozoru
- zkontrolujte teplotu vody teploměrem i ponořením lokte
- neodcházejte od dítěte, které leží na přebalovacím pultu
- nepokládejte dítě do vaničky, která se napouští
Vůně miminka, či voda a mýdlo?
Miminka jsou úžasně voňavá stvoření. Jak často bychom je měli vystavitpůsobení vody a mýdla, abychom jim spíše neublížili? V současné době sedoporučuje novorozence koupat a celého mydlit obden až dvakrát týdně (dlepotřeby by měla být omývána místa, kde dochází k opruzení). Rizika častýchkoupelí jsou následující: přesušená pokožka, vznik alergie, vstřebáváníškodlivých látek obsažených v kosmetických přípravcích či ve vodě, změna pH kůžea riziko infekcí.
Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 37 až 40 °C a teplota prostředí24 až 28 °C. Nedonošené děti by se měly koupat raději bez mýdla, u donošenýchvolíme mýdlo s neutrálním pH nebo olejovou koupel rozpuštěnou ve vodě.