Metabolický syndrom: Problém moderní doby
Jako metabolický syndrom se označuje souhrn několika spolusouvisejících zdravotních problémů spojených zejména s poruchou metabolismu tukůa cukrů. Poprvé byl definován Světovou zdravotnickou organizací v roce1998 a je znám i pod názvy syndrom X nebo syndrom inzulínové rezistence.
Jedná se o závažnou chorobu, která podporuje a urychluje kornatění tepen(aterosklerózu) a může vyústit v infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu,případně uzavření tepen dolních končetin. Metabolický syndrom je charakterizovánčtyřmi hlavními příznaky, které se vzájemně ovlivňují a prolínají, přičemž nevždy se musí vyskytovat všechny najednou. Mezi tyto příznaky patří nadváha neboobezita, diabetes II. typu, zvýšená hladina krevních tuků a vysoký krevnítlak.
Jedná se o civilizační onemocnění, jehož vznik je zásadně podmíněnživotním stylem, tj. špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu a přemíroustresu.
1. Nadváha a obezita
Jsou obvykle definovány BMI vyšším jak 25 (nadváha) a 30 (obezita). BMI jezkratka pro tzv. Body Mass Index, který vypočítáme, pokud hmotnost v kilogramechdělíme druhou mocninou výšky v metrech. Jedná se však pouze o ukazatel, kterýnebere v potaz pohlaví a věk, ani do jaké míry se na hmotnosti podílejí svaly,do jaké míry tuk a jak je tuk v těle rozložen.
V zásadě existují dva typy rozložení tuku, typ jablko, kdy se tuk ukládá dooblasti břicha, do dutiny břišní a do celého hrudníku a typ hruška, kdy docházík ukládání tuku do oblasti končetin a hýždí. Ukázalo se, že typ jablko, tzv.abdominální (břišní) typ obezity je z hlediska vývoje potenciálních chorobdaleko nebezpečnější než typ hruška, protože tuk uložený v břiše se dokážemnohem rychleji štěpit na mastné kyseliny, které se tak dostávají do oběhu azvyšují riziko vzniku aterosklerózy.
Změřte si obvod pasu
Zdaleka nejhorší je tuk, který obklopuje orgány v dutině břišní (tzv.viscerální tuk). Naproti tomu tuk ukládající se v oblasti končetin a hýždí je namastné kyseliny odbouráván mnohem pomaleji. Rozložení tuku v organismu je řízenohormonálně a je vázáno na pohlaví. Pro ženy typické rozložení tuku nakončetinách a hýždích má zajistit pomalý, ale plynulý přísun energie pro plod,zatímco břišní tuk měl sloužit mužům jako rychlý zdroj energie potřebný k bojiči lovu.
Jednoduchým a poměrně dobrým ukazatelem hmotnosti i potencionálníhozdravotního rizika se tak stává obvod pasu, který vypovídá o množství útrobníhotuku v těle. Pokud je vyšší jak 94 cm u mužů a 80 cm u žen, zdravotní rizikostoupá, je-li obvod pasu u mužů vyšší jak 102 cm a u žen 85 cm, riziko je jižvelmi vysoké.
2. Diabetes II. typu
Vzniká kombinací dvou faktorů: sníženou citlivostí organismu na účinkyhormonu inzulínu a jeho nedostatečnou produkcí. Inzulín je hormon, jehož hlavnímúkolem je vychytávat z krve glukózu jako hlavní zdroj energie a dodávat ji docílových buněk. Tím snižuje hladinu glukózy (glykémii) v krvi. Pokud však buňkyorganismu nejsou na účinky inzulínu dostatečně citlivé, zvyšují se nároky najeho vyprodukované množství, které slinivka břišní, kde se inzulín vytváří, neníschopná obsáhnout. Pokud tento stav trvá déle, začíná se hladina cukru v krvizvyšovat.
Při rozvoji diabetu II. typu hraje obvykle velkou roli obezita, protože uobézních lidí se tuky ukládají i do svalů, jater a slinivky, a tím narušujípůsobení inzulínu. Navíc je změněna hladina hormonálních látek a dochází tak kdalšímu snižování citlivosti k inzulínu.
Diabetes II. typu je u nás po zubním kazu nejčastějším chronickým onemocněníma pacientů bohužel každým rokem přibývá. V České republice je diagnostikovánotéměř 800 000 pacientů, ale odhaduje se, že nejméně 300 000 dalších ještě o svénemoci neví. Normální hladina glykémie je méně jak 6,0 mmol/l.
3. Vysokýkrevní tlak
Krevní tlak představuje tlak krve na stěnu cévy při rytmickém stahovánísrdce, které působí jako pumpa. Měříme ho tonometrem a zapisuje se jako dvěčísla oddělená lomítkem. Horní číslo ukazuje tlak systolický, to je tlak vokamžiku, kdy dojde ke stažení srdečního svalu. Dolní číslo je tlak diastolický,což je tlak v okamžiku, kdy srdeční sval odpočívá mezi dvěma údery a srdce senaplňuje krví. Tlak je vyjadřován v torrech.
Za normální krevní tlak sepovažují hodnoty do 120/80. Tlak od 140/90 je považován za hypertenzi, pokudjsou tyto hodnoty naměřeny opakovaně, je nutné zahájit léčbu.
Na vzniku hypertenze, tj. vysokého krevního tlaku, se podílí více faktorů:obezita jako následek přejídání a špatného složení stravy, nadměrné solení,nadměrná konzumace alkoholu, kouření, stres, vyšší věk. Krevní tlak mohouzvyšovat o některé léky.
Příznaky hypertenze, jako jsou bolesti hlavy, únava, poruchy spánku, seprojeví obvykle až v pokročilejším stadiu, daleko častěji bývá hypertenzenáhodným nálezem při lékařské prohlídce. Rizikovým faktorem je proto, ževýznamně urychluje kornatění tepen, zejména ve spojení s dalšími rizikovýmifaktory a kouřením.