Med: Symfonie chutí a zdraví
Když jsem jako malá byla nachlazená, babička mi vždy vařila lipový čaj smedem. Ještě teď mám na jazyku tu nádhernou, sladkou, medovou chuť. Med je velmistaré, tradiční sladidlo našich předků, které se využívá nejen k slazení, ale ik léčení již tisíce let.
Vděčíme za něj včelám, které posbírají nektar a sladkou medovici z rostlin,nechají je projít zažívacím ústrojím a pak ukládají v plástech. Tato látka zavydatné pomoci mladých včeliček – mladušek, postupně dozrává v lahodný med.
Med je úžasným sladkým koktejlem zdraví prospěšných látek. Velmi se liší odřepného cukru, který je vlastně jen čistá sacharóza, složitý cukr, neobsahuježádné vitaminy ani minerály. Podle současných výzkumů má bílý cukr, jehožspotřeba rok od roku roste, negativní dopad na lidské zdraví. Narůstá početnemocných diabetem, kožními onemocněními, infarktem, gynekologickými potížemi aviníkem bývá velmi často právě rafinovaný cukr.
Med je výbornou alternativou cukru. Může se použít na slazení nápojů, jen jetřeba, aby teplota nápoje nepřesahovala 60 °C, aby se nezničily účinné látky,které med obsahuje. Med lze také použít na pečení a vaření.
V posledních letech bylo popsáno několik set účinných látek v medu, některévšak na svůj popis teprve čekají. Aneb jak prohlásil Wilhelm Bolsche: „Na světějsou dvě největší záhady, člověk a včely. Starší jsou včely.“ Většina účinnýchlátek v medu, asi 95 %, je tvořena jednoduchými cukry. Nejvíce je zastoupenafruktóza (ovocný cukr) a glukóza (hroznový cukr). V malém množství pak medobsahuje i cukry složitější. Díky obsahu cukrů je med rychlým zdrojemenergie.
Chuť medu ovlivňují organické kyseliny, které mají antioxidační vlastnosti,vážou na sebe volné radikály a působí preventivně proti civilizačnímnemocem. Nejznámější jsou kyseliny glukonová, máselná, skořicová,jantarová a jablečná.
Nejdůležitější bílkovinné látky v medu jsou enzymy. Jejich obsah je důležitýmkritériem kvality medu. Nejznámější z nich je invertáza a diastáza, které sepodílejí na štěpení škrobů. Med obsahuje také vitaminy B1-thiamin,B2-riboflavin, vitamin C a minerály – draslík, fosfor, hořčík, vápník, zinek aželezo.
Kvalitní med má kyselé pH nižší než 4. Je vhodný i pro diabetiky 2. typu – nainzulínu nezávislém. Doporučuje se zejména akátový med s vysokým obsahemfruktózy, jejíž metabolismus nevyžaduje inzulín.
Diabetici 1. typu – na inzulínu závislém, by se měli medu jako potraviněvyhýbat. Mohou ho používat pouze v malých dávkách (maximálně dvě lžičky dennějako lék).
Léčebné účinky medu
Med má silný antibiotický účinek, který je zachován ještě při ředění 1:60.Zároveň posiluje obranyschopnost organismu a zlepšuje činnost vnitřních orgánů.Podporuje trávení a zažívací pochody. Zlepšuje a prohlubuje spánek.
Je podpůrným prostředkem při jaterních nemocech, používá se jako součástdiety při infekční žloutence. Dále urychluje hojení ran a zvyšuje detoxikačníschopnosti. Jeho hojivých a antibiotických vlastností se využívá při léčběvředové choroby žaludku, protože ničí i obávaný helicobacter pylori, který je vsoučasné době označován za původce tohoto onemocnění. Léčí virová onemocnění akatary horních cest dýchacích.
Běžná denní dávka medu pro dospělé je tři až čtyři čajové lžičky, pro děti od1 roku do 10 let jedna mocca lžička a pro děti od 10 let dvě čajové lžičky.
Med je pro lidi vysoce hodnotná a prospěšná potravina. Jeho pravidelnoukonzumací si zajistíme zdraví a v případě onemocnění nám med pomůže zdraví opětnavrátit.
Medové recepty
- Cibulová šťáva s medem proti kašli. Cibuli nakrájíme na kostičky, zalijeme medem a necháme do druhého dne vchladničce. Šťávu užíváme po lžičkách.
- Medový yzopový sirup proti nachlazení dle bylináře J. A. Zentricha. 100 g nati yzopu přelijeme 750 ml vroucí vody a vyluhujeme pod pokličkou aždo vychladnutí.Přecedíme a přidáme 1 a ½ kilogramu medu. Uchováváme v chladu.Podáváme 4x denně 1 lžíci sirupu a zapíjíme lipovým čajem.
- Kokosové perníčky s medem. 200 g hladké mouky smícháme s 1 lžičkou prášku do pečiva, špetkou jedlé sody,přidáme 50 g kokosu, 80 g změklého tuku, 80 g medu a 1 žloutek. Vypracujemevláčné těsto, podle potřeby přidáme trochu mléka. Dáme odpočinout do chladu apak vykrajujeme různé tvary. Pečeme dorůžova v předehřátétroubě.