Magistraliter příprava: Tradiční poslání lékárníků
Individuální příprava léčivých přípravků nebo též magistraliter patří k prácilékárníka od nepaměti. Jak již název napovídá, jedná se o přípravu léků podlereceptů, které jsou léty vyzkoušené a dodnes fungují. I v dnešní době hraje tatopříprava nezastupitelnou úlohu v léčbě řady onemocnění.
Z hlediska formy podání můžeme rozdělit takto připravované léky na topické,kam patří všechny přípravky působící na kůži, dále léky ušní, nosní, oční,rektální a vaginální, déle přípravky perorální a orální, což jsou léky podávanéústy, liší se místem vstřebání účinné látky. S přípravou všech vyjmenovanýchkategorií se setkáváme i přes hromadnou výrobu farmaceutického průmysluprakticky denně.
Pro práci samotnou je lékárna uzpůsobena a její nedílnou součástí jelaboratoř. Ta se od těch historických liší moderním přístrojovým vybavením. Vsoučasnosti využíváme přístroje, které nám práci usnadňují a umožňují přípravustabilnějších a kvalitnějších léků s delší dobou použitelnosti, což je propacienta vždy výhodou.
Léčba na míru
Příprava samotná má svá pravidla. Pro práci se používají pouze suroviny,které mají tzv. atest, což znamená, že byly zkoušeny v akreditované laboratoři anakupují se pouze u renomovaných distributorů. Dalším krokem je kontrolareceptury, maximálních dávek účinných látek, které jsou jiné pro dospělého ajiné pro dětského pacienta. Jednotlivé komponenty receptu dělíme podle povahy nahlavní účinné látky a látky pomocné. Ty dotvářejí přípravek do podoby, na kteroujsou pacienti zvyklí a kterou si z lékáren odnášejí domů.
Hlavní účinné látky dělíme podle intenzity působení na velmi silně působící,silně působící a ostatní. První dvě jmenované skupiny patří k těm, s nimižpracuje pouze lékárník. Poté se přidávají již zmiňované pomocné látky, přípravkyse pak dále míchají, ředí, nechávají bobtnat. Tuto práci vykonává lékárník spolus farmaceutickou laborantkou. Nakonec se lék naplní do vhodného obalu. Vkelímcích si pacient odnáší masti, ve skleněných lékovkách roztoky, alepřipravujeme i méně typické formy, jako čaje, jež plníme do sáčků, čípky sevylévají do čípkových forem, které pak vkládáme do papírových krabiček.
„Jak už z názvu individuální příprava vyplývá, jedná se o náročnější a velmipřesnou práci, pro kterou je potřeba hlavně odbornost, pečlivost a čas, proto sis pacienty domlouváme termíny pro vyzvednutí jejich léků i podle našichmožností. Urgentní léky připravujeme ještě týž den, ostatní se snažíme míthotové do 24 hodin.“
Mgr. Markéta Mandová, Alphega lékárnice, Kladno
Přínos pro pacienta
V poslední době získává tato možnost přípravy léčivých přípravků stále většíoblibu nejen u lékařů, ale i u pacientů. Bohužel náš trh zaznamenává neustálévýpadky hromadně vyráběných léčiv, u některých existuje právě možnostindividuální výroby v lékárně. Jsou to hlavně přípravky pro kožní podání, dálejsme schopni připravit léky i pro dětské pacienty, neboť je farmaceutickýprůmysl nabízí pouze v dávkách pro dospělé, vyrábíme například přípravky, unichž byla hromadná výroba již skončena, ale je po nich stále poptávka. Rostenám také počet klientů s individuální přípravou veterinárních léků, neboť i zdeexistuje poměrně široká škála léků, které je potřeba dávkovat na míru.
Přínosem pro pacienta je bezesporu to, že dostává svůj lék, který mupředepsal lékař na základě konkrétního problému s informacemi od lékárníkatýkající se správného zacházení, dávkování a skladování. Mezi nejčastější dotazypatří otázka časová, za jak dlouho léčivý přípravek připravíme, kolik bude státa jestli jsme ho schopni vůbec připravit.
Pohled lékárnice
Snažíme se o to, abychom drželi krok s trendem individuální přípravy léků,proto se pravidelně školíme a účastníme se odborných seminářů. Naši laboratořmáme vybavenou přístrojem Unguator, který usnadňuje výrobu mastí. Zmodernizovalijsme také výrobu kapslí a zakoupili nové kapslovací strojky systému Capsicard.Nicméně základ práce, tedy přesnost a pečlivost, zůstává. Doufáme, že si touvědomují i pacienti, řada z nich jsou našimi stálými klienty a vrací se k námopakovaně nejen s recepty, ale i pro radu. Na závěr bych ráda použila citaci, nakterou jsem narazila při přípravě tohoto článku, pochází z lékárnická učebnice zroku 1938 od PhMr. Jaroslava Bohutínského: „Lékárník má dbáti, aby lék byl vždybezvadný, nejen po stránce vnitřní, ale i po stránce vnější, to je zevníúpravou. Čistota a úpravnost lékárny, léků a léčiv stala se příslovečnou. Každýprostý řemeslník je hrdý na svoji čistotu a vzornou práci, tím spíše má býtisnahou každého expedienta, aby z jeho rukou vycházel lék nejen cenou vnitřní,ale i zevní úpravou prvotřídní.ˮ Jsme s kolegy rádi, že v této snaze můžeme dálepokračovat.