Listopad: Světový den CHOPN
20. listopadu si připomeneme jako každý rok Světový den CHOPN, kterývyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) již v roce 2001. Hlavním účelemtéto akce je zvýšit informovanost veřejnosti o této nemoci, a předevšímupozornit na možnosti její prevence. Kromě toho je vyhlášen každý třetílistopadový čtvrtek, který letos připadne na 19.11., jako Mezinárodní nekuřáckýden. Jistě to není náhoda, protože kouření je mimo jiné i hlavním rizikovýmfaktorem pro vznik CHOPN.
Chronická plicní obstrukční nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, při kterémdochází k postupně se zhoršující průchodnosti (obstrukci) dýchacích cest. Vyvíjí se dlouhodobě a ve dvou fázích, nejprve jako chronický zánět průdušek(chronická bronchitida), který se ještě dá léčit, ale později přechází do stavurozedmy plic (emfyzém). V tomto stadiu již dochází k nevratnému poškozeníplicních sklípků a neléčená choroba může mít fatální následky.
CHOPN se vyskytuje u 5 až 20 % populace. V České republice je léčeno apravidelně kontrolováno asi 250 tisíc pacientů, nicméně skutečný výskyt nemocije mnohem vyšší, odhaduje se až na 800 000 nemocných. Hlavním příznakempočátečního stadia je chronický kašel, který bývá často podceňován a postiženáosoba ho neřeší. CHOPN postihuje častěji muže než ženy a vyskytuje se zejména ustarších lidí, protože její rozvoj trvá i několik desítek let.
PříčinyCHOPN:
- Dlouhodobé kouření a/nebo vdechování znečištěného vzduchu neboprachu (může být i jako nemoc z povolání) je hlavní příčinou CHOPN.
- Opakované infekční záněty dýchacích cest, které poškozují sliznici a zvyšujítvorbu hlenu.
- Vyšší věk.
Obstrukce dýchacích cest je způsobena nejprve chronickým zánětem průdušek,který se, pokud není léčen, rozvine později v plicní emfyzém. Při zánětuprůdušek dochází ke zvýšené tvorbě hustého hlenu. Ten zužuje a ucpává dýchacícesty, kde působí jako překážka a současně dráždí ke kašli. Kašel je silnýzejména po ránu, protože během spánku dojde k nahromadění hlenu v dýchacíchcestách.
Emfyzém plic se rozvíjí později a vzniká jako následek poničené strukturyplicních sklípků. Plicní sklípky jsou základní funkční jednotkou plic, vekterých probíhá vlastní výměna plynů. Tenké přepážky, které od sebe jednotlivéplicní sklípky oddělují, se při dlouhotrvajícím kašli ničí. Tím se měnístruktura sklípků, které se následně zvětšují a roztahují. Vznikají tak naprostonefunkční prostory naplněné vzduchem, v nichž k žádné výměně plynů nedochází, anaopak působí jako další překážka v dýchání podobně jako hlen.
Hlavní příznaky CHOPN:
- Chronický kašel je typickým příznakem chronickébronchitidy a vzniká hromaděním hustého hlenu v průduškách. Jako chronickýoznačujeme kašel, který trvá déle jak tři měsíce a vyskytuje se dva roky posobě.
- Dušnost je ztížené dýchání a pocit nedostatku kyslíku, zpočátku seobjevuje pouze při námaze, v pozdějších stadiích již je přítomná i dušnostklidová a pacient se často neobejde bez kyslíkového přístroje.
- Cyanóza,namodralé zbarvení kůže a sliznic (nejčastěji rty, prsty, ušní boltce), jakodůsledek jejich nedostatečného zásobení kyslíkem.
- Opakované infekcedýchacích cest.
- Únava, deprese.
K poškození zdraví nedochází pouze u aktivních, ale též u pasivních kuřáků,kteří jsou dlouhodobě vystaveni účinkům cigaretového kouře.
Metody léčby adiagnózy
Přestože poškození plicních sklípků je nevratné, můžeme včasnou léčbouvýznamně zpomalit proces rozvoje nemoci a zvýšit kvalitu, jakož i délku životapacienta. Důležitá je včasná diagnóza a zejména prevence.
CHOPN se dá poměrně jednoduše diagnostikovat spirometrickým vyšetřením, kteréodhalí buď hrozící onemocnění nebo jeho počáteční stadium. Každý člověk, kterýmý dlouhodobé potíže s kašlem, nebo u kterého se objeví dušnost při běžné zátěžinebo pohybu, by měl toto vyšetření absolvovat.
Prvním krokem léčby je odstranit příčiny: přestat kouřit, při práci v prašnémprostředí důsledně používat ochranné pomůcky nebo změnit zaměstnání. Léky narozšíření průdušek se většinou podávají inhalačně, současně je potřeba důslednědoléčit případně probíhající infekce dýchacích cest. Důležitá jsou i dechovárehabilitační cvičení. Stav zlepšuje klimatická léčba, zejména pobyty v teple umoře nebo v solných jeskyních. V pokročilých stadiích, kdy je pacient již trvaleupoután na lůžko, je potřeba mechanicky odsávat hlen a trvalý přísunkyslíku.
Prevence na prvním místě
CHOPN téměř výhradně souvisí s nesprávným životním stylem, a to zejména skouřením. Přestože ve většině civilizovaných zemí spotřeba cigaret klesá, vČeské republice stále ještě aktivně kouří kolem 30 % populace. Ne nemocisouvisející s kouřením umírá ročně více než 20 tisíc lidí, to je jedna pětinaveškerých úmrtí. Jedná se zejména o kardiovaskulární onemocnění, rakovinu plic aCHOPN. Kuřáci mají 12-13x vyšší pravděpodobnost, že zemřou právě následkemCHOPN.
Z dalších preventivních opatření je potřeba vyzdvihnout zejména posilováníimunitního systém, abychom zabránili častým infekcím dýchacíchcest.