Léčivé byliny pro celý život ženy
Na ženské potíže se léčivé bylinky používaly odpradávna. Jsounejčastějším průvodcem žen na cestě k dobrému fyzickému i duševnímu zdraví.Například již ve starém Egyptě se používaly k usnadnění porodu, k zabráněnípočetí, k vyvolání potratu.
V poslední době se na nás v lékárně skutečně velmi častoobracejí ženy s prosbou o radu ohledně léčivých bylin při řešení jejich typickyženských obtíží. Nejčastěji chtějí pomoci otěhotnět, přičemž zatím nechtějípoužít léčbu hormonální. Často mají také problémy s bolestivou menstruací a vneposlední řadě i ženy v klimakteriu nechtějí na své potíže užívat hormonálnípreparáty. V nedávné době byly v některých rostlinách objeveny účinné látkypodobné ženským hormonům estrogenům i progesteronu a provedené studie opravdupotvrzují jejich účinky na ženský organismus.
BYLINY OBSAHUJÍCÍ FYTOESTROGENY
Fytoestrogeny se účinkem podobají hormonu estrogenu, který setvoří v první fázi menstruačního cyklu zhruba od 5. do 14. dne. Ovlivňuje zráníGraafova folikulu, nárůst děložní sliznice a ovulaci – uvolnění vajíčka, kekterému obvykle dochází 14. den cyklu. Graafův folikul praská a vajíčko jeuvolněno do břišní dutiny, kde je zachyceno vejcovodem.
Chmel
Obsahuje hořčiny, lupulin, třísloviny a látkuestrogenní povahy. Již v minulosti se pivo podávalo mnichům v klášterech kpotlačení jejich pohlavní touhy, protože chmel působí antagonisticky protimužskému hormonu – testosteronu. U žen naopak pohlavní touhu vyvolává apodporuje jejich plodnost. Napomáhá totiž dozrání vajíčka a ovulaci. Chmel jemožno využít také v klimakteriu, kdy uklidňuje a harmonizuje hormonální cykluspři nedostatku estrogenů.
Kontraindikace: Jelikož chmel zvyšuje účinky některých léčiv, jeho užívání se nedoporučuje současně při užívání antidepresiv, při anti-estrogenní protinádorové terapii a poruchách menstruačního cyklu.
Len
Ve lněném semínku se podle posledních výzkumů nacházejíhormonálně aktivní lignany, které vyrovnávají hladinu estrogenů. Dále takéobsahuje látky slizovité povahy a omega-3 kyseliny s antioxidačním účinkem k prevenci nádorových onemocnění ženských orgánů, s účinkem na čištění cév asnížení cholesterolu. Využívá se při potížích vpřechodu, suchosti v pochvě. Semínko je vhodné také na usnadnění porodu.Porodní cesty jsou pak jak namazané. Užívá se 1 lžíce semínek denně. Předkonzumací je nutné narušit slupku semínka, aby naším traktem jen bezvýznamněneprošlo. Ideální je použít mlýnek na kávu či mixér.
Kontraindikace: Osoby s autoimunitním onemocněním střev a chronickou obstrukcí střev by měly užívání lnu konzultovat předem s lékařem.
Ploštičník
Severoameričtí indiáni nazývají tuto rostlinuženský kořen, nejvíce ho využívají k usnadnění porodu. Ploštičník obsahujetriterpenové glykosidy, flavonoidy a kyseliny fukinolovou a piscidiovou, kteréjsou údajně nositeli estrogenního účinku. Působí na hypotalamus, dává signálke snížení luteinizačního hormonu. Je schopen vyrovnávat návaly horka, poruchyspánku a srdeční tep, proto se v Evropě velmi často používá na přírodní řešeníklimakterických potíží. Doporučuje se buď ve formě tablet s obsahem suchéhoextraktu 40 mg kořenové drogy, nebo ve formě lihových kapek. Ploštičník sevyužívá také v homeopatii jako přípravek Actaea racemosa v přípravě na porod.Měsíc před porodem se užívá v ředění 9 CH 5 granulí večer.
Kontraindikace: Pokud se léčíte na vysoký krevní tlak nebo máte potíže s velmi nízkým tlakem, poraďte se o užívání této byliny nejdříve s lékařem.
Šalvěj
Šalvěj je přírodní antibiotikum, působí protibakteriím a virům. Používá se na výplach při bolesti v krku, angíně, chrapotu,zánětech dásní. Kromě antimikrobiálních látek obsahuje také látky estrogennípovahy, a proto se používá jako součást bylinné směsi na podporu plodnosti.Zastavuje tvorbu mateřského mléka. Omezuje nadměrné pocení vklimakteriu.
Kontraindikace: Nepřekračujte doporučené dávkování uvedené na obalech produktů a neužívejte šalvěj déle než 14 dní. Doporučuje se pak prostřídat s jinými bylinami, např. s měsíčkem či meduňkou. V kombinaci s alkoholem může šalvěj působit toxicky. Její užívání se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, což zahrnuje vnitřní i vnější užívání včetně výplachů, např. po zákrocích v dutině ústní.
Jeřáb ptačí
Kapky z květů jeřábu doporučoval ženám věhlasnýbylinář Josef Antonín Zentrich. Získávají se z květů tohoto dekorativníhostromu. Květy obsahují látky podobné estrogenním hormonům. Kapky jsou protovhodné na úpravu menstruačního cyklu a k řešení klimakterických obtíží.
Kontraindikace: Čerstvé plody jeřabiny je zakázáno konzumovat, můžou vyvolat silný průjem a zvracení. Osoby s gastritidou, duodenálním či žaludečním vředem, zánětem střev a také s jakýmkoliv onemocněním zažívacího traktu by měly být zejména opatrné.
Červený jetel
Jetelové trojlístky představují podle dávnýchmýtů spojení minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Najdeme-li čtyřlístek,považujeme to za velké štěstí a možnost splnění našich přání. Jetel k léčenípoužívala už Hildegarda z Bingenu v dávném středověku. Teprve v nedávné doběbyly v jetelu objeveny isoflavonoidy – genistein a daidzein, příbuznéestrogenům. Bylo zjištěno, že snižují návaly horka, lépe se vyživuje kůže asliznice a mají kladný vliv na kostní hmotu. Podporují také dozrávání vajíčkaa ovulaci, což je možné využít na podporu otěhotnění.
Kontraindikace: Pokud právě podstupujete anti-estrogenní protinádorovou terapii, nebo hormonální substituční terapii, poraďte se s ošetřujícím lékařem před začátkem užívání. Červený jetel není vhodný během těhotenství a kojení.
Maliník
Použití listů maliníku podporuje plodnost, pomáhádozrávání a uvolňování vajíčka. Podporuje také tvorbu děložní sliznice.Zabraňuje potratům a předčasným porodům. Podporuje porod plodu i placenty,tvorbu mateřského mléka. Čaj z maliníku se doporučuje popíjet tři týdny předočekávaným porodem nejlépe v kombinaci s kontryhelem.
Kontraindikace: Nejsou známy. Neužívejte maliník při známé přecitlivělosti a v případě závažných onemocnění se předem poraďte s vaším lékařem.
Černý rybíz
Černému rybízu se tradičně přisuzuje černá fázeživota ženy – klimakterium. Listy černého rybízu je vhodné kombinovat schmelem a šalvějí. Bylinky obsahující fytoprogesterony Hormon progesteronprodukuje žluté tělísko v druhé fázi menstruačního cyklu od 15. do 28. dnecyklu. Žluté tělísko vzniká přeměnou ovariálních folikulárních buněk zprasklého Graafova folikulu. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, mění se žlutétělísko na bílé a produkce progesteronu rapidně klesne. Tím dojde ke kontrakciarterie děložní sliznice, která přestane být zásobená krví. Nastávámenstruační fáze, kdy dochází k odloučení krví nedostatečně zásobených buněksliznice spolu s určitým množstvím krve.
Kontraindikace: Nejsou známy. Neužívejte černý rybíz při známé přecitlivělosti a v případě závažných onemocnění se předem poraďte s vaším lékařem.
Kontryhel
Německy se nazývá FrauenMantel, což znamená ženskýplášť. Kontryhel obsahuje třísloviny, látky podobné hormonu progesteronu,flavonoidy a minerální látky. Doprovází ženy po celý jejich život, protožeřeší bolesti při menstruaci, premenstruační syndrom zejména u mladých dívek,vyrovnává hladinu progesteronu, a je proto vhodný jako součást bylinné směsinapomáhající otěhotnění. Pije se v kombinaci s maliníkem tři týdny předporodem, protože koordinuje porodní stahy. Pomáhá také při zánětech dělohy avaječníků, cystách v prsou a ve vaječnících. Ve směsi s přesličkou a kokoškoupastuší tobolkou se pije při poklesu dělohy.
Kontraindikace: Nejsou známy. Neužívejte kontryhel při známé přecitlivělosti a v případě závažných onemocnění se předem poraďte s vaším lékařem.
Drmek
Latinský název Vitex agnus-castus v překladu znamená nevinnýberánek, vychází totiž z praxe středověkých klášterů, kdy se drmek podávalmnichům, protože obsahové látky potlačovaly libido. Proto se mu také říkámnišský pepř. Studie z nedávné doby skutečně prokázaly, že drmek obsahujelátky podobné hormonu progesteronu. Čaj nebo výtažky z plodů se užívají přinepravidelné menstruaci, příliš dlouhé menstruaci a při premenstruačnímsyndromu spojeným s napětím v prsou a bolestivými prsnímibradavkami. Používá se také při ženské neplodnosti, spojené s nízkouhladinou progesteronu, při nedostatečné činnosti žlutého tělíska. Užívání jevhodné v druhé polovině menstruačního cyklu od 12. do 26. dne.
Kontraindikace: Užívání drmku se nedoporučuje v těhotenství, během kojení a při hormonální terapii IVF. V žádném případě se drmek nesmí užívat při hormonální protinádorové terapii dělohy a vaječníků. Pokud užíváte antipsychotika a léky ovlivňující hladinu dopaminu, antikoncepci a jiné léky s obsahem estrogenu, vyhněte se užívání drmku. Drmek nadále není určen osobám s anémií a poruchami funkce hypofýzy (podvěsku mozkového).
3 TIPY NA RECEPTURY OSVĚDČENÝCH GYNEKOLOGICKÝCH ČAJŮ
- Gynekologické cysty - hluchavka, celík zlatobýl, svízel,průtržník – vše stejným dílem Připravte z bylinek nálev a pijte jeden šálektřikrát denně.
- Myomy - měsíček, lichořeřišnice, kontryhel, řebříček,přeslička – vše stejným dílem Jeden šálek nálevu pijte třikrát denně po dobutří týdnů. Pak udělejte jeden týden pauzu a můžete opět pokračovat.
- Klimakterium - chmel 15g, srdečník 25g, třezalka 25g, šalvěj20g. Pijte dvakrát denně jeden šálek nálevu.