Kuřácký kašel aneb Když už pokašlávání není banalita
Kuřácký kašel je charakteristický pro většinu dlouhodobých kuřáků a můžepřetrvávat i u lidí, kteří se s kouřením rozhodli přestat, protože dýchací cestyse čistí a vylučují toxiny z dříve vykouřených cigaret. Jak rozpoznat jehoprojevy?
Sliznice průdušnice a průdušek je vystlána speciálními buňkami, které jsouopatřeny řasinkami (tzv. řasinkový epitel). Ty mají za úkol transportovat hlen acizí částice z dýchacích cest směrem ven. Hlen je přirozenou součástí dýchacíchcest a primárně má obrannou funkci. Zvlhčuje a čistí vdechovaný vzduch a obalujedrobné nečistoty, jako jsou mikroorganismy, prach, pevné částice cigaretovéhokouře apod.
Cigaretový kouř obsahuje toxiny, které slizniční buňky poškozují, hlen sehromadí a k jeho vykašlávání dochází zejména po ránu. Pokročilí kuřáci jižkašlou nejen ráno, ale jak hlenu stále přibývá, i v průběhu celého dne. Častomají chraptivý hlas, protože hlen ulpívá i na hlasivkách.
Cesta ke chronické bronchitidě
Kuřácký kašel později přechází ve chronický zánět průdušek (chronickábronchitida). Ta je dalším stupněm poškození dýchacích cest. Dlouhodobévdechování dráždivých látek již nevede jen ke zvýšené tvorbě hlenu a poškozenířasinkového epitelu, ale i ke zužování průdušek a ztíženému dýchání.
Chronickou bronchitidou trpí 90 % kuřáků.
Na rozdíl od akutního zánětu průdušek, který vzniká náhle, je infekčníhocharakteru (virového nebo bakteriálního původu) a bývá doprovázen zvýšenouteplotou, chronický zánět průdušek se vyvíjí pozvolna a je způsoben dlouhodobýmdrážděním sliznice dýchacích cest škodlivinami. Nejčastěji se jedná o cigaretovýkouř, ale příčinou může být i dlouhodobé vdechování znečištěného ovzduší neboprachu. Chronická bronchitida může vzniknout i jako následek často seopakujících infekčních zánětů, zejména nejsou-li správně doléčené.
Problémem dlouhotrvajícího kašle je, že většina postižených si na něj zvyknea nevěnuje mu dostatečnou pozornost. Každý déletrvající kašel by měl býtvyšetřen, protože může maskovat i závažnější onemocnění (například rakovinuplic).
Lékaře je potřeba navštívit, zvýší-li se intenzita kašle, v případězadýchávání, má-li vykašlaný hlen žlutou nebo nazelenalou barvu, neboobsahuje-li příměs krve.
Účinná léčba je pouze jedna
Chronická bronchitida je charakterizována produktivním kašlem s vykašlávánímhlenu, který se vyskytuje po většinu dní v týdnu, trvá nejméně tři měsíce v rocepo dva po sobě následující roky. Typický je kolísavý průběh, příznaky sezhoršují nebo zlepšují v závislosti na čistotě ovzduší, počasí, zdravotním stavua psychice pacienta. Jediný efektivní způsob léčby a též prevence rozvojechoroby do dalšího stadia je vyloučit, nebo alespoň minimalizovat styk seškodlivinou, tj. v případě kuřáků přestat kouřit.
Další fáze: rozedma plic
Pokud expozice škodlivinám trvá i nadále, poškození dýchacích cest přecházído dalšího stadia a vyvíjí se rozedma plic (emfyzém). Jedná se o trvalépostižení plicních sklípků, které zůstanou přeplněny vzduchem - člověk nemůženásledkem zúžení dýchacích cest vydechnout, co nadechl. Mezi sklípky dochází kzániku přepážek, přestávají být funkční. Tím se zmenšuje plocha plic, ve kterédochází k vlastní výměně dýchacích plynů a zhoršuje se dýchání.
Soubor těchto příznaků se nazývá CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).Je to velmi závažné onemocnění, které výrazně zhoršuje kvalitu života a můževést až k úmrtí.
5 tipů, jak na prevenci chronické bronchitidy a CHOPN
- Nekouřit. Kroměchronické bronchitidy je kouření spojeno i s dalšími plicními onemocněními,zejména s karcinomem plic, plicní fibrózou a u predisponovaných jedinců i sevznikem astmatu.
- Snažit se omezit pobyt ve znečištěném prostředí, případněpoužívat ochranné pomůcky. Vdechování znečištěného vzduchu vystavuje plíceúčinkům toxinů podobně jako kouření. Samozřejmě záleží na typu škodliviny adélce expozice. Kromě pasivního kouření a zplodin výfuků automobilů ohrožujeplíce i smog, případně znečištění vzduchu průmyslovými zplodinami. Znečištěníuvnitř místnosti je pro zdraví vždy horší, než znečištění venkovní.
- Správnépřeléčení všech akutní infekčních zánětů dýchacích cest. Jedinci s chronickoubronchitidou a zejména s CHOPN jsou náchylnější k častým infekcím dýchacíchcest, zejména k zánětu plic.
- Dostatek pohybu. Pravidelné cvičení je důležiténejen pro udržení dobré kondice a prevenci kardiovaskulárních onemocnění, aleposiluje i plíce. Během fyzické aktivity mají svaly zvýšenou potřebu kyslíku,která je zajištěna zvýšenou frekvencí srdeční činnosti a dýchání. Plíce, kterénejsou trénovány, stárnou rychleji.
- Zdravá strava. Mezi tzv. rizikové živinyv našem jídelníčku patří nasycené tuky, sůl a cukr. Omezte jejich konzumaci, anaopak zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Změňte stravovací zlozvyky, kteréprovázejí váš každodenní život. Zdánlivé drobnosti totiž mohou mít významnýpřínos, včetně prevence vzniku plicních chorob.
Jak zmírnit kašel?
Prostý kuřácký kašel i kašel při chronickébronchitidě a emfyzému je kašel produktivní, spojený s vykašláváním hlenu. Tenlze zmírnit expektorancii, což jsou léky, které snižují viskozitu hlenu, ausnadňují tak jeho vykašlávání z dýchacích cest. K jejich správnému fungování jenutné podávat dostatek tekutin.
Expektorancia by neměla být užívána po 18. hodině, aby nedocházelo krozpouštění hlenů v noci. Z režimových opatřeni je vhodná zvýšená poloha hlavy,která usnadňuje dýchání, zvlhčování vzduchu a krátké intenzivní větrání.