Krásné a zdravé nehty jsou naší vizitkou
Podle historiků jedli v dávných dobách maso pouze lidé s pěstěnými nehty.Tehdejší manikúra měla souvislost se sociální funkcí. Nehty se barvily buďnačerno, nebo nazeleno. Černá byla znamením vyvolených a zelená označovalasociálně nižší třídu. U starých Egypťanů se pomocí barev rozlišovala společenskápříslušnost. Temné a syté barvy byly pouze pro královskou rodinu, služebnictvosi mohlo barvit nehty pouze pastelovými tóny. Podle legendy se moderní manikúrazrodila ve Francii za krále Ludvíka XV.
Nehty začínají růst již plodu okolo dvanáctého týdne těhotenství. Při porodumá dítě již dokonale zformované nehty, ale jsou velice křehké a tvárné. Nehtymiminek rostou rychle, a proto se dětem musejí nehty stříhat jednou až dvakráttýdně, aby se miminko nepoškrábalo. Některé děti si v dětství cucají palec adůsledkem toho mohou vzniknout kvasinkové infekce a zánět nehtového lůžka. Dětisi také rády kousají nehty, nejčastěji okolo pátého až šestého roku věku.Příčinou může být stres nebo nervozita.
Nehty rostou nepřetržitě po celý život. Růst nehtů u malých dětí je rychlý,celý nehet odroste během 6 až 8 týdnů. U dospělých se rychlost růstu pohybuje vrozmezí 0,5 až 1,2 mm za týden, celý nehet tedy odroste během 6 měsíců. Vestáří je jejich růst pomalejší.
V období dospívání dochází ke zvýšené produkci hormonů, ta ale nemá vliv nakvalitu a růst nehtů. Na nehtech se mohou podepsat spíše drastické diety neboporuchy výživy. V jiných případech poukazují nehty na nedostatek biotinu, tedylátky, která se nachází ve žloutku, tmavozelené zelenině a v játrech.
Křehké nehty
Křehké nehty jsou nejčastějším problémem, který ženy trápí. Křehkost nehtů jev podstatě srovnatelná se suchou pokožkou. Jednou z příčin tohoto problému můžebýt neschopnost nehtů zadržovat vodu. Oproti vlasům a pokožce obsahují nehty jenvelmi málo tuků a olejů.
V některých případech mohou být křehké nehty známkou onemocnění. Nejčastějise jedná o špatný krevní oběh, artritidu, chudokrevnost nebo nesprávnouživotosprávu. Také nedostatek železa v organismu vyvolává kromě jinéhokřehkost a lámavost nehtů. V případě, že železa chybí v organismu velkémnožství, mohou nehty změnit svůj tvar a prohýbat se. Deformace se může projevitna více nehtech současně. Důležitý je také obsah zinku, vitaminu A, B12 avápníku.
Železo obsahují například kapusta, špenát, brokolice, ovesné vločky,hrozinky, datle, švestky, pivovarské kvasnice, játra či žloutky. Na zinek jsouzase bohaté obiloviny, luštěniny, houby, drůbež, plody moře či celozrnné pečivo.Jeho nedostatek se projevuje bílými tečkami a liniemi, které mohou vytvářetpůlměsíce.
Dalším problémem, se kterým se naše ruce mohou potýkat, jsou záděry. Bývajívelmi nepříjemné, bolestivé a kromě toho vypadají nevzhledně. Je nutné je velicejemně odstřihnout pomocí nůžek. Výskytu záděr lze zamezit, ale nehtovou kůžičkunesmíme zastřihávat, nýbrž ji po lázni zatlačíme manikúrní tyčinkou směrem donehtového lůžka. Doporučuje se také minimálně jednou za týden nehty kartáčovat.Záděry se vyskytují častěji na suché pokožce, a proto se doporučuje ruce a nehtypromazávat pomocí vhodného hydratačního krému.
Varovné signály
Pokud v organismu vzniká nedostatek určitých látek nebo se objeví nějakýzdravotní problém, zaznamenáme zpravidla následující potíže:
Péče o nohy
Nohy nás nosí celý život, a proto bychom se o ně měli starat s patřičnouúctou. Pokud nechceme, aby nohy kazily náš celkový vzhled, měli bychom choditpravidelně na pedikúru nebo bychom si ji měli dělat doma. Nohám také čas od časudopřejme koupel v koupelové soli a šťávy z octu nebo citronu. Každý týden bychomtaké měli nehty na nohou rovně stříhat nebo zapilovávat pilníčkem. Přerostlénehty způsobují nepříjemnosti s punčochami a jsou také vystaveny stálému tření ovnitřek obuvi. Nehty se nestříhají, ani nepilují až do rohů, ani kůžička nanehtech u nohou se neodstřihává.
Nesprávné stříhání a pilování nehtů může vést k jejich zarůstání. Existujívšak i případy, kdy k tomuto problému dochází následkem úrazu. Další příčinoumohou být příliš krátce ostříhané nehty nebo jejich zaoblený tvar, který ostréokraje nehtů zatlačuje do okolní pokožky. Pokud je nehet zarostlý málo, působína něj dobře teplá vodní lázeň s rozpuštěnou karlovarskou solí. Chodidla nechámev lázni zhruba 15 minut. Unaveným nohám prospěje koupel z natě mateřídoušky.
V důsledku tlaku nebo tření prstů, většinou ze špatně padnoucí obuvi, vznikákuří oko. Tento problém se týká především žen, které nosí módní a ne vždypohodlnou obuv. Kuří oka lze bez problémů ošetřit pomocí náplasti na kuří okanebo kolodia, což je roztok, který obsahuje kyselinu mléčnou a salicylovou. Tytoléčebné prostředky změkčí kůži a kuří oko lze následně lépe vyloupnout. Zlidového léčitelství se doporučuje kuří oko potírat stroužkem česneku nebocitrónovou šťávou.
Tip! Vyzkoušejte vodní lázeň
Křehkým nehtům prospěje vodní lázeň a mastný krém. Zkuste ponořit konečkyprstů do teplé vodní lázně s olivovým olejem. Olej poskytne nehtům potřebnouvýživu. Do oleje můžeme také přidat několik kapek citronové šťávy.
Po této lázni namažte ruce i nehty mastným krémem a pečlivě jej vmasírujte dopokožky i nehtů. Podobný účinek má také lázeň z nahřátého mléka nebosmetany.
Pozor na vysoké podpatky
Ve jménu krásy jsou ženy mnohdy ochotny obout si na nohy cokoli a přitomšpatně padnoucí obuv může být příčinou celé řady zdravotních problémů. Mohounapříklad vyvolat bolesti zad, především krční páteře, ramen a deformovat šlachyna chodidlech a na nohou. Vzhledem k posunutému těžišti těla vpřed se páteřnepřirozeně ohýbá vzad a vzniká problém, který je spojený se špatným drženímtěla. V případě, že někdo vysoké podpatky nosit musí, nemělo by to být každýden. Doporučuje se obuv střídat.
A jak vybrat správnou obuv? Obuv bychom měli vybírat velice pečlivě a na jejíkvalitě se nevyplatí příliš šetřit. Vhodné je kupovat boty odpoledne, protože vprůběhu dne nohy otečou a nové boty sedí jinak dopoledne a jinak odpoledne. Takése rozhodně nevyplácí kupovat si boty s úmyslem, že si je „vyšlápneme“. Novéboty by měly být pružné a pohodlné.
Pro nohy jsou pohodlnější boty se širokou a zaoblenou špičkou a na podpatcíchokolo dvou a půl, maximálně pěti centimetrů. Čím je vyšší podpatek, tímintenzivněji jsou prsty tlačeny do stísněného prostoru. Chodidla v botě kloužoudopředu, a tím dochází ke stlačování a mačkání prstů. V případě, že se tentopohyb opakuje celý den, dochází ke ztvrdnutí kůže a vzniku kuřích ok nebokladívkovitých prstů.