Kopřiva je plevel! A nebo ne…?
Kopřiva dvoudomá. Obyčejná, planě rostoucí rostlinka, které si ve většiněpřípadů všimneme jen v okamžiku, kdy se jí dotkneme a ona nás popálí. Existujeale řada důvodů, proč bychom na ni neměli zanevřít ani poté, co nás žahne.
Proč vlastně kopřiva pálí? Můžou za to duté chloupky, které pokrývají celourostlinu a obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Chloupky sevelmi snadno odlomí, zachytí na naší kůži a začnou vylučovat již zmíněnou směs.Histamin kůži podráždí, acetylcholin vyvolá pocit pálení a serotonin ještě zvýšíúčinnost obou předchozích látek. A nepříjemně palčivý pocit je nasvětě.
Pokud už nás kopřiva spálí, nepříjemného pocitu nás zbavípotření popáleného místa mátou, rozmarýnem či šťovíkem. Nemáte-li ani jednozrovna při ruce, postačí i chladná mýdlová voda. Avšak říká se, že popáleníkopřivou je prevence proti kloubním nemocem. Ne nadarmo bývalo šlehání kopřivamipovažováno za léčebnou kúru (především proti ústřelu aischiasu).
Pozor na dusičnany
Pokud si chcetekopřivové listy sami nasbírat a usušit, sbírejte je nejpozději do polovinykvětna, poté jsou totiž plné dusičnanů. Listy můžete sušit ihned poté, co jesesbíráte. Rozprostřete je do tenké vrstvy na stinném místě, listy není třebaobracet. Proces můžete urychlit sušením v sušičce přibližně na 60 °C. Listynesmí zhnědnout či zčernat, pokud se tak stane, víme, že sušení proběhlonesprávně. Takové listy bychom neměli používat k přípravě čajů a nálevů kvnitřnímu užití.
Kopřivu neužívejte dlouhodobě!
Kopřiva se nejčastěji užívá ve formě čaje. Čaj však není možné pítnepřetržitě. Doporučují se tři týdny užívání, které by měly být následoványpřibližně měsíční pauzou.
Kopřiva dvoudomá je patrněnejoceňovanější českou rostlinou pomáhající pročistit krev a podporujícíkrvetvorbu. Její užívání se doporučuje také při chudokrevnosti. A to předevšímpro její vysoký obsah železa, které chudokrevným pacientům chybí.
Ani její další účinky rozhodně nejsou zanedbatelné. Ty posilující,čisticí a detoxikační oceníme především teď na jaře. Kopřiva ale pomáhá také přisnižování krevního tlaku či u aterosklerózy. Je prospěšná při snižování hladinycukru v krvi, je antiseptická a působí antivirově. Dále pomáhá léčit močovécesty, ze kterých odplavuje bakterie způsobující zánět (kopřivový čaj lze užívati preventivně proti propuknutí zánětu).
Konzumace kopřivy prospějei trávení. Má totiž pozitivní účinky na náš žaludek i játra. Podporuje celýproces trávení a vyprazdňování střev. Kopřiva spolupracuje na pročištěnítrávicího traktu a na vylučování žluči. Proto se často doporučuje tří ažčtyřdenní jarní očistná kopřivová kúra. Ta spočívá v každodenním ranním pitíjednoho šálku kopřivového čaje nalačno půl hodiny před snídaní a dalšího jednohoaž dvou šálků po doušcích v průběhu dne. Tato kopřivová kúra nejenže zlepšívylučování, ale zároveň dodává novou energii. Kopřiva zlepšuje kvalitu pokožky askvěle působí také na kožní problémy. Díky její již výše zmíněné schopnostičistit krev nám pomáhá při vyrážkách, popáleninách či zánětech kůže. Své místonašla i v léčbě proti mykózám.
Kopřiva je oblíbená v kosmetice
Kopřiva se přidává také do kosmetických přípravků na vlasy. Všichni asi známekopřivový šampón, který je skvělý na posílení vlasů a dodání hebkosti. Vědělijste ale, že kopřiva rovněž účinkuje proti vypadávání vlasů? Dále odstraňujesvědění pokožky a omezuje tvorbu lupů. Tmavým vlasům dodává lesk, ty světlé zaselehce ztmavuje.
Napářku z mladých listů kopřivy ocení také lidé smastnou pletí. Kopřiva se občas doporučuje i na podporu hubnutí. Pokud se pro niale rozhodneme, musíme zvýšit denní množství vypitých tekutin. Kopřiva totižodvodňuje, a tak musíme tělu dodat tekutiny nové.
Užíváte-likopřivu pravidelně, doplňujte tělu draslík, který kopřiva vyplavuje. Stačízvýšit příjem banánů nebo čerstvé zeleniny.
Průkaz totožnosti:
- Botanický název: Urtica dioica
- Čeleď: kopřivovité
- Kde roste: Kopřiva se vyskytuje hlavně na severní polokouli, V Českérepublice ji můžeme nalézt takřka na celém území, především na okrajích lesů, ucest, plotů, ale i ve štěrku a na hromadách suti. Má radši stinná místa s vlhkoupůdou s vysokým obsahem dusíku.
- Které části se používají: list,nať, někdy také oddenek a květ
- Co obsahuje: chlorofyl, minerálnílátky (hořčík), karotenoidy, flavonoidy, aminy, acetylcholin, histamin,serotonin, sacharidy, vitaminy B2 a C, aminokyseliny, glukoniny, třísloviny,fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou,křemičitou