Jak v zimě nepřibrat: Co jíst o svátcích?
V zimním období potřebujeme přirozeně více kaloricky bohatší avýživnější stravu. Nedostatek slunce a pohybu na čerstvém vzduchu v nás takémůže více vyvolávat pochmurné nálady, proto v zimě máme také větší chutěna sladké a tučné jídlo, abychom se psychicky cítili lépe. To však neznamená, žemusíme přibrat několik kilo navíc a pak to svádět na Vánoce. Stačí si umětvybrat ty správné potraviny, které zasytí, zahřejí a dodají nám energii a dobrounáladu. Důležitá je kvalita a ne kvantita, což platí i přes vánoční svátky.
Zimní čas by měl být časem odpočinku, zastavení se a doplnění energie aživin. Organismus přirozeně potřebuje více energie na produkci tepla, více tukůna ochranu orgánu před zimou a více vitaminů a minerálů pro posílení imunity.Poslouchejte své tělo, co právě v zimním období potřebuje.
Omezte na chvíli příjem ochlazujících potravin – syrová zelenina, exotické ovoce, mléčné výrobky, chlazené nápoje a zmrzliny, avíce odpočívejte. Dbejte také na odlišnou přípravu jídel než v létě. V zimě jelepší připravovat pokrmy vařené a tepelně upravené. V kuchyni pracujte sezázvorem, skořicí, chilli, hřebíčkem či kardamomem, tato koření vám pomohouprohřát organismus.
Pestrost jako základ
V zimním jídelníčku by měly být zastoupeny všechny živiny. Komplexnísacharidy nám dodají energii a dobrou náladu. Mezi nejvhodnější zdroje patřívšechny obiloviny, ideálně celozrnné, jako je pšenice, žito, rýže, oves,těstoviny, bulgur, kuskus, jáhly a pohanka.
Z obilovin připravíme různé slané kaše s vařenou zeleninou, nebo na sladko sesušeným ovocem a medem. Klasické müsli a syrové ovesné vločky přeszimní období nahraďte teplou ovesnou nebo jahelnou kaší se skořicí.
Nezapomínejte přidávat do pokrmu ani zdroje kvalitních bílkovin – vařenémaso, luštěniny, vejce a ryby. Tuky jsou dalším významným zdrojem energie, protokonzumujte častěji tučnější ryby, ořechy a různá semínka.
Tekutiny je nutné doplňovat i v zimě, přestože nemáme takovou žízeň jako vlétě. Skvělým zdrojem jsou polévky, nejlépe hutné luštěninové a vývary. Taképitím teplých čajů můžete výrazně prospět svému organismu. Ideálním zimním čajemje zázvorový s citrónem a medem.
Ovoce a zelenina pro obranyschopnost
Pro posílení imunity je nezbytné zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Vybírejtesušené ovoce a sezónní jablka a hrušky. Ze zeleniny je ideální kořenovázelenina, zelí, brambory, růžičková kapusta nebo červená řepa. Skvělouvolbou je i nakládána fermentovaná zelenina, která obsahuje probiotické kulturyposilující imunitu. Pracujte také s česnekem, cibulí a zázvorem, které mohoupomoci v prevenci a léčbě nachlazení.
Jak na zdravé vánoční cukroví
Zkuste si letos připravit vánoční cukroví zdravěji. Naučím vás, jak omezitnebo zcela vynechat klasickou bílou mouku, máslo i cukr, a přesto si na cukrovípochutnat. Díky zdravějším variantám cukroví předejdete zvýšenému krevnímucukru, hmotnosti i výčitkám svědomí. Mám pro vás tipy a recepty, jak na zdravépečené i nepečené cukroví. Připravila jsem pro vás také recepty vhodné proštědrovečerní večeři.
Tipy na vánoční cukroví
- Mouka není jen pšeničná
- Sladká chuť bez bílého cukru
- Výběr tuku
- Ořechy, ovoce a semínka
- Vhodný základ na těsto