Hlíva ústřičná: Chutný elixír mládí
Svět, který nás obklopuje, je plný léčivých rostlin, bylina plodů, které vždy v mnohém dokázaly pomoci lidem s jejich zdravotním stavem –podporovaly jejich obranyschopnost a dodávaly potřebné vitaminy. Houba s názvemhlíva ústřičná je jedním z oněch zázračných výtvoru přírody.
Udivilo vás, že do rubriky "Rostlina, která pomáhá" bylazařazena houba? Podle staršího biologického řazení houby však do říše rostlinskutečně patřily. Až později pro ně byla vyčleněna říše vlastní. Hlíva ústřičnámá navíc tak blahodárné účinky na lidský organismus, že v této rubrice zkrátkanesmí chybět.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je nenápadnádřevokazná houba, která parazituje na živinách některých dřevin. Jde vskutku omedicinální houbu parazitující na listnatých stromech. Patří do hub hlívovitýcha označení ústřičná má pro zbarvení svého klobouku, který připomíná určitýodstín zbarvení ústřic.
Hlíva je ceněná především díky svým schopnostem podpořitimunitní systém. Obsahuje řadu vitamínů, minerálů,stopových prvků a různých bioaktivních látek.
Především je bohatá nabetaglukany, které jsou vhodné k posílení imunitníhosystému, pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu a zvyšují odolnost vůčiinfekcím.
Ve výčtu látek, které se nacházejí v hlívě ústřičné, nesmíchybět ani vláknina. Tato nestravitelná složka potravy podporuje zvyšování počtuprospěšných mikroorganismu ve střevě. Rozpustná vláknina, kterou hlíva obsahuje,potom funguje jako prebiotikum – je výživou pro lactobacily, které předevšímrozkládají cukry na kyselinu mléčnou.
Tip: Sušená a rozemletá hlíva skvěle zvýrazňuje chuťbábovek, dortů a koláčů. Rovněž podtrhne chuť oříšků, kokosu a ovoce.
Tato vcelku nenápadná houba, kterou si v minulosti lidépřinášeli i s její živnou půdou, aby ji mohli pěstovat přímo doma, kromě podporycelkového fungování organismu, doplňuje tělu vhodné látky, přispívá ke zvyšováníenergie a vitality. Je vhodná pro těhotné a kojící ženy, diabetiky iceliaky.
Doporučuje se konzumovat rovněž při rekonvalescenci poprodělání různých onemocnění, fyzické i psychické zátěži.
Hlíva ústřičná je houbou, která se mužepyšnit vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Díky jejímu ojedinělému složeníji často přezdíváme zázračnou houbu či elixírem mládí.
Recept - Zapečené cibulové misky s hlívou
- 500 g hlívy ústřičné, 8 velkých cibulí, 3 lžíce strouhaného sýru, 2 lžícemásla, houbová kořenící směs
- Cibule zbavené vršku dusíme 5 minut ve vodě, poté z nich lehce vyberemevnitřní vrstvy a připravíme cibulové misky. Vybranou cibuli najemno nakrájíme,osmahneme na másle a přidáme očištěnou a nakrájenou hlívu. Po 20 minutáchtepelné úpravy směs ochutíme kořením na houby a naplníme jí připravenécibulové misky. Posypeme strouhaným sýrem a necháme asi 10 minut zapékat.Vhodné jako předkrm nebo příloha k masu.
- Botanický název: Pleurotus ostreatus
- Čeleď: hlívovité
- Kde roste: Hlíva ústřičná osídluje dřevo a stejně jako ostatní houbymiluje vlhké prostředí. Nejvíce se jí daří na kmenech listnatých stromů.Objevuje se v době od října do února. Uměle lze kulturu pěstovat na slámě čikukuřičných palicích. Nalézt ji můžeme ve všech vegetačních pásmech.
- Jaké části se používají: všechny
- Co obsahuje: vitaminy rady B, C, D a K, železo, draslík, fosfor, sodík,zinek, selen, bór, jód, beta 1, 3 – D glukany, mevinolin, proteiny, terpeny(pleurotin), enzymy, steroly,aminokyseliny, mastné kyseliny, cukry od altidu a monosacharidu až porozpustné a nerozpustné polysacharidy (např. chitin, chitosan)