Harmonie těla a duše: jógou proti stresu
Jsme rychlí, uspěchaní a více než sami o sebe se staráme o to, aby všeklapalo v práci a my přitom nezanedbávali rodinu. Žijeme zkrátka v uspěchanémsvětě, který je plný nejistot a stresu. Existuje však cesta, jak se stresuvyvarovat. Zharmonizujme své tělo a duši.
Když přijdeme večer z práce, stále ještě přemýšlíme, co jsme nestihli, cobudeme dělat zítra a jestlipak schůzka s nadřízeným proběhne bez většíchkomplikací. Nenecháme naši mysl, aby si od podobných starostí odpočinula. Pročsi raději neuvaříme čaj a nesedneme si do křesla s naší oblíbenou knihou, nebose nezachumláme do deky a nerelaxujeme za zvuku poklidné hudby?
Musíme uznat, že vyhýbat se stresu je skutečně obtížné. Proto bychom se mělisoustředit na to, abychom se s ním žít naučili. Pokud se nám toto podaří, mělibychom být schopni jeho negativní projevy alespoň částečně neutralizovat.
Stres je jako droga
S jakousi nadsázkou můžeme konstatovat, že stres se v mnohém podobá drogám.První a především malé dávky stresu mohou do našeho pracovního světa přinéstmnoho energie a kreativity. Avšak začneme-li jeho denní dávky zvyšovat, našetělo je bude vyžadovat stále častěji a nakonec se jeho působením tělo zničí.Stejně jako lidé závislí na návykových látkách, tak i lidé, kteří jsou vpermanentním stresu, se budou muset potýkat se zhoršeným zdravotním stavem.
Tomuto stavu je však vhodné předcházet. Stres mnoho z nás dokáže odbouratnapříklad sportováním. Během fyzické aktivity je tělo zatěžováno úplně jinýmzpůsobem a lidově řečeno, člověk při aktivním pohybu přichází na jiné myšlenky.Kromě odbourávání stresu a aktivního odpočívání nám však pohyb zlepšuje ifyzické zdraví. Avšak naše chuť sportovat a aktivně využívat volný čas se měníspolečně s poklesem teplot v podzimním období, vyšší srážkovostí či zataženouoblohou.
Jóga znamená vyváženost
Jednou z nejlepších pohybových aktivit, které prospívají nejen tělu, ale takéduši, je jóga. Slovo jóga pochází ze sanskrtu a v překladu znamená spojení,sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Toto nauka je stará více než dva a pultisíce let a vyvinula se především jako forma meditace a uctívání. V současnédobě je jogínská filosofie chápaná jako velmi široká nauka. Zahrnuje mnohé cestya směry, z nichž si každý člověk může vybrat tu, která bude jeho založení aorientaci nejlépe odpovídat. Ačkoli je jóga velmi rozmanitá, všechna jejíodvětví mají stejný cíl: naučit se naslouchat svému srdci, poznat naše vlastníjá a splynout s kosmickým vědomím skrze dosažení harmonie těla a duše.
8 blahodárných účinků jógy
- celkové ozdravení těla a duše
- vyrovnání a udržení tělesné váhy
- formování postavy, posílení svalu, vitalita
- zlepšení a regulace činnosti vnitřních orgánu
- odbourávání negativních emocí a vlastností
- zpomalení stárnutí a prodloužení života
- uvolnění a osvobození mysli
- zlepšení koncentrace a obohacení lidského vědomí
Cvičení pro tělo i duši
Rozhodneme-li se začít cvičit jógu, musíme mít na mysli jednu velmi důležitouzásadu: jóga je cvičení pro duši i tělo, které je nutné vždy vykonávat sradostí. Cvičení by v nás mělo vyvolávat příjemné pocity, které nám dajízapomenout na okolní svět, jeho negativa a těžkosti.
Rozvíjet bychom měli také vše, co je pro nás přirozené. Jóga člověka nenutísetrvat v určité pozici po několik minut, pokud se necítíte „ve své kůži“.Uklidňuje vás poloha blaženosti či dáváte přednost poloze mrtvoly? Pak v nichsetrvejte tak dlouho, dokud se jimi vaše tělo „nenasytí“. Pozice delfína ve vásnaopak vyvolává nejistotu a zmatek? Ze svého cvičení ji jednoduše vylučte.
Jóga nic nepřikazuje, ani neomezuje. Člověk, který se jí věnuje, je naopakabsolutně svobodný a měl by sám v sobě najít klid a mír.
Navíc můžeme vybírat z mnoha typů jógy. Na správné provedení asán (tedyjógových pozic těla), které příznivě ovlivňují fyzickou stránku našeho těla, sezaměřuje hathajóga. Bhaktijóze se říká jóga lásky. Při cvičení tohoto typu jógyse člověk odevzdává bohu, ruší své ego a může dosáhnout až osvícení. Džnánajógaje cvičením poznání a moudrosti. Královská jóga zvaná rádžajóga je cestou, nakteré cvičenec pozná svou vůli a sebekázeň. Charakter, mysl i vědomí člověka lzeočistit za pomoci tzv. nesobecké činnosti, kterou představuje karmajóga. Dáleexistují iyengar jóga, gurujóga, aštangajóga, mantrajóga, kundaliníjóga a mnohédalší. Pokud člověk chce skutečně dosáhnout harmonie a klidu, tu pravou jógu prosvou osobu zajisté nalezne.
Fakt, že jóga přežila staletí lidské existence a našla své příznivce v každémčasovém období, naznačuje, že se jedná o vskutku výjimečné tělesné a duševnícvičení. Přijetí takovéto filosofie dokáže lidský život pozvednout do jinéúrovně. Kromě příznivých účinků na psychický stav jedince, ale jóga pomáhá i přizlepšení fyzických schopností člověka.